Економічні проблеми в працях декабристів

На початку XIX ст. економічна думка в Росії була представлена ідеями декабристів. У русі декабристів існували дві течії або два погляди на шляхи розв'язання економічних проблем Росії:

1. Північна спілка.

2. Південна спілка.

Ідеї Північної спілки були представлені такими декабристами, як Тургенєв. Воробйов. Рилєєв.

У своїй роботі "Дослід теорії податків" Тургенєв пише про капіталізм як ідеальну економічну систему, яка забезпечує економічний розквіт країни.

Ідеї Південної спілки декабристів представляв П.І. Пестель, основна праця якого мала назву "Російська правда". Декабристи виступали проти царизму та кріпосного права в Росії і хотіли визволити її населення. Але дві спілки мали певні розбіжності в поглядах на подальші шляхи розвитку Росії.

Так, представники Північної спілки виступали за конституційно-монархічне управління країною і обмежений буржуазний парламентаризм. У своїй аграрній програмі вони виходили з того, що після знищення кріпосного права земля залишиться у власності великих землевласників (поміщиків та дворян), а кожна селянська сім'я отримає по дві десятини землі.

Представники Південної спілки вважали, що в Росії має бути введене республіканське правління і треба знищувати не тільки кріпосне право, але й монархічний режим. У своїй аграрній програмі представники Південної спілки, і насамперед П.І. Пестель, виступали проти існування лише приватної власності на землю. Вони вважали, що землі Росії треба поділити на дві частини. Перша половина землі складатиме суспільний земельний фонд. Вона поділяється на окремі ділянки і безкоштовно надається селянам на правах оренди. Друга половина землі залишається у приватній власності поміщиків та держави.

Реалізація програми Південної спілки декабристів поклала б початок швидкого економічного розвитку Росії.