Абсолютна геохронологія

З розвитком науки і передусім ядерної фізики з’явилися нові можливості точнішого датування часу утворення мінералів та гірських порід. Ідеться про ядерні або ізотопні методи визначення їхнього віку, які дістали назву абсолютної геохронології.

Абсолютна, або ядерна (ізотопна), геохронологія встановлює вік гірських порід (головним чином метаморфічних і магматичних), а також руд та мінералів в одиницях астрономічного часу (у млн. років). Ґрунтується вона на явищі радіоактивного розпаду хімічних елементів за умови, що швидкість його протягом усього часу існування Землі залишалася постійною, специфічною для кожного елемента.

Вимірювання віку проводиться за вмістом у породах та мінералах материнських і дочірніх продуктів радіоактивного розпаду. Вік породи t вираховується за формулою

 

(6.1)

 

де λ – константа розпаду;

D – число атомів нерадіоактивної речовини, що виникла за час розпаду t;

М – число атомів радіоактивного елемента у цей момент.

Для визначення віку використовуються такі методи ядерної геохронології: свинцевий (уран – торій – свинцевий), калій – аргоновий, рубідій – стронцієвий, які застосовуються головним чином для визначення віку докембрійських і фанерозойських порід.

Вік найновіших геологічних утворень (верхньопліоценових та четвертинних) визначається радіовуглецевим, ураноіонієвим, термолюмінісцентним, фторовим та іншими методами.

Справжній вік порід можна встановити, одночасно застосовуючи незалежні радіометричні методи досліджень.