ЦІНОВА СТРАТЕГІЯ МОНОПОЛІЇ

ТЕМА 9. МАКСИМІЗАЦІЯ ПРИБУТКУ

ЦІНОВА СТРАТЕГІЯ МОНОПОЛІЇ

 

Дослідивши закономірності функціонування ринку досконалої конкуренції, приступаємо до аналізу ринків недосконалої конкуренції, на яких або покупці, або продавці у своїх рішеннях враховують власну здатність впливати на ринкову ціну. Ця особливість змінює поведінку фірм і розподіл ресурсів.

 

Монополія і конкуренція

До характерних рис монополії відносять наступні: § єдиний продавець на ринку – якщо продукцію виробляє тільки одна фірма, вона… § виробництво специфічного однорідного продукту, який не має близьких і досконалих замінників;

Максимізація прибутку.

Коротко – та довгострокова

Рівновага монополії.

Рис. 9.4 ілюструє прийняття рішення монополістом за моделлю . Точки перетину кривих і і є точками беззбитковості, а виробництво в межах обсягів, що… Графічно оптимальний обсяг випуску відповідає рівню виробництва, для якого… На рис. 9.5. зображено процедуру вибору оптимального обсягу виробництва монополії за методом порівняння граничного…

Соціально-економічні наслідки монополії.

Природна монополія

§ за інших рівних умов монополія порівняно з конкурентною галуззю завжди виробляє менший обсяг продукції і встановлює вищі ціни; § монополія не досягає виробничної ефективності, оскільки для оптимального… § монополія не досягає ефективності розподілу ресурсів, оскільки для оптимального обсягу випуску P> MC.

Монопольна влада. Цінова дискримінація

Один з принципів монополістичного ціноутворення – „витрати плюс” – передбачає встановлення ціни на рівні граничних витрат з деякою накидкою.… Було виведене приблизне правило ціноутворення: .Ліва частина рівняння показує… Показник „відносної націнки” слугує для вимірювання монопольної влади і називається індексом Лернера : .

ТЕМА 10. ФІРМИ НА РИНКАХ МОНОПОЛІСТИЧНОЇ КОНКУРЕНЦІЇ ТА ОЛІГОПОЛІІ

 

Монополістична конкуренція та олігополія належать до реальних ринкових структур, які є найбільш поширеними в сучасній економіці. Ці ринкові структури займають проміжне положення між досконалою конкуренцією і монополією, при цьому монополістична конкуренція є ближчою до чистої конкуренції, а олігополія – ближчою до монополії.

 

Особливості монополістичної конкуренції.

Моделі рівноваги монополістичного конкурента

Монополістична конкуренція має наступні ознаки: · відносно велике число невеликих фірм; · диференційована продукція;

Характерні риси та особливості

Олігополія – це галузь, в якій більша частина продажу здійснюється кількома великими фірмами, кожна з яких спроможна впливати на ринкову ціну… Олігополія охоплює значний ринковий простір між чистою монополією і… Олігополію відрізняють наступні характерні риси:

Модель дуополії з диференційованою продукцією застосовується до ситуації, коли олігополістичні фірми випускають диференційовану продукцію, і їм більш логічно у конкурентній боротьбі вибирати не обсяги, а ціни. Попит на продукцію кожної з двох фірм залежить від її власної ціни і ціни конкурента. Обидві фірми вибирають ціни одночасно, розглядаючи ціну конкурента як дану. У точці перетину кривих реакції встановлюється рівновага Неша.

Модель домінуючої фірми(квазімонополії) описує ситуацію, коли у галузі функціонує одна велика фірма і багато дрібних, які здатні з нею конкурувати. Ця модель є аналогом моделі Штакельберга, але для випадку цінового лідерства. Попит домінуючої фірми визнача­ється як різниця між сукупним ринковим попитом і обсягом пропонування конкурентного оточення, яке задовольняє цей попит. Домінуюча фірма встановлює обсяг виробництва і ціну за правилом , аутсайдери приймають цю ціну і визначають власний обсяг випуску згідно своєї кривої пропонування.

Моделі олігополістичного ціноутворення

Модель „ламаної кривої попиту” ілюструє негнучкість олігополістичних цін. Модель описує імовірну поведінку фірм-конкурентів у ситуації, коли одна з… Коли фірми слідують зміні ціни, то при її зниженні ціни однією з фірм обсяг її… Коли фірми ігноруватимуть зміну ціни, то при зниженні ціни однією з них обсяг її продажу суттєво зросте, а якщо одна…

ТЕМА 11. ТЕОРІЯ РИНКІВ РЕСУРСІВ

Необхідні для виробництва ресурси фірми купують на специфічних ринках, які називаються ринками факторів виробництва або ресурсів. Продавцями на цих… Дослідження ринків ресурсів базується на ряді припущень: кожен фактор має свою… Ринки факторів виробництва, як і ринки товарів, мають різну структуру: існують досконало конкурентні ринки, а також…

Пропонування і рівновага на ринку праці

Сукупна корисність часу для найманого робітника складається з корисності робочого часу та корисності часу дозвілля. Метою робітника є максимізація… Основним фактором, що впливає на вибір робітника, є годинна ставка заробітної… Ставка заробітної плати відображає також продуктивність праці. Її зростання пов’язане з підвищенням продуктивності…

Пропонування і рівновага на ринках капіталу і землі

Розрізняють три ринки капіталу: § ринок фінансового капіталу; § ринок капітальних активів, або фізичного капіталу;

Попит на позичкові кошти має дві складових – попит фірм та попит домогосподарств.

де – приріст виторгу, пов’язаний з приростом інвестицій, – приріст видатків, пов’язаний з інвестиціями. Крива граничної ефективності інвестицій будується на основі визначеної норми віддачі для кожного з можливих обсягів…

Норма амортизації – це відношення суми амортизації до вартості капітального активу :.

Попит на послуги капіталу, як і на будь-які фактори виробництва, залежить від їх граничної доходності. Фірма буде розширювати попит доти, доки… Особливості функціонування ринку землі пов’язані з тим, що загальні обсяги її… Земельна рента – це регулярно одержуваний землевласником надлишковий доход, не пов’язаний з підприємницькою…

ТЕМА 12. ЕФЕКТИВНІСТЬ

КОНКУРЕНТНОЇ РИНКОВОЇ СИСТЕМИ

 

Головна перевага конкурентної ринкової системи полягає у здатності вільних ринків забезпечувати ефективний розподіл обмежених ресурсів суспільства.

Ефективність за Парето та соціальний оптимум.

Часткова та загальна рівновага

Основним критерієм ефективності за Парето є наявність або відсутність розтрати ресурсів. Парето-оптимальними є розподіли, за яких будь-які подальші… Межа можливих корисностей – модель економіки з двома економічними суб’єктами,… Парето-оптимальний розподіл ресурсів може не давати соціального оптимуму, допускаючи крайню нерівномірність розподілу…