рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

З дисципліни ЕКОЛОГІЯ

З дисципліни ЕКОЛОГІЯ - Конспект, раздел Образование, Мінистерство Науки І Освіти, Молоді Та Спорту України...

МІНИСТЕРСТВО НАУКИ І ОСВІТИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

ГОРЛІВСЬКИЙ АВТОТРАНСПОРТНИЙ ТЕХНІКУМ ДЕРЖАВНОГО ВИЩОГО НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ «ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ»

К О Н С П Е К Т ЛЕКЦІЙ

з дисципліни «ЕКОЛОГІЯ»

для студентів денної і заочної форм навчання всіх спеціальностей ГАТТ ДВНЗ Дон НТУ

УкладачМалікова А.П.

 

ЗМІСТ

Стор.

1. Передмова……………………………………………………….. 3

2. Вступ……………………………………………………………... 5

3. Аутекологія (факторіальна екологія)…………………………11

4. Екологія популяцій…………………………………………….. 19

5. Глобальна екологія ( вчення про біосферу)…………………...26

6. Проблеми атмосфери і наслідки її забруднення……………....34

7. Проблеми гідросфери…………………………………………...43

8. Проблеми літосфери………………………………………….....51

9. Антропогенний вплив на рослинний і тваринний світ……….62

10. Еколого-економічні аспекти раціонального

природокористування…………………………………………..66

11. Екологія й енергетика………………………………………. .. 78

12. Екологія автомобільного транспорту………………………….85

13. Екологізація транспортних комунікацій………………………94

14. Місце екологічних проблем серед глобальних проблем

людства………………..………………………………………..113

15. Екологічні проблеми України та її регіонів………………… 126

16. Міжнародне співробітництво у галузі охорони довкілля…...132

17. Використана література……………………………………….135

 

Передмова

У середині ХХ століття проблеми охорони навколишнього природного середовища привернули увагу світової спільноти. Початок руху за збереження довкілля… Самотужки жодна країна не впорається з такими проблемами, як кліматичні зміни,… В останній час розпочалося загальноземне об`єднання зусиль природоохоронців, створення міжнародних структур для…

Екологія як природнича наука

План

 

Визначення, структура, предмет i завдання екології.

Сторія становлення екології, як науки.

Зв'язок екології з іншими дисциплінами.

 

Література:

1. Білявський Г.О., Падун M.Н., Фурдуй Р.С. Основи загальної екології. - К.: Либідь, 1995, с. 3-18; 82- 96.

2. В.С. Джиги рей. Екологія та охорона навколишнього природного середовища. - К.: „ Знання", 2002, с. 3-7; 47-55.

 

Вирішення проблем, що постали перед людство, таких як збереження, відновлення і поліпшення стану навколишнього середовища, можливе лише за умови наукового підходу і аналізу сукупності відповідних явищ і процесів, що відбуваються в природі. Такий підхід та аналіз забезпечує екологія – наука про охорону навколишнього середовища.

Формування екології як науки почалося в ХХ столітті й триває досі. Сучасна екологія з традиційної біоекології виросла в комплексну, складну, багатогранну інтегральну науку-лідера, стала філософією виживання людства — eкoлoгiчнoю філософією.

Екологічна діяльність нині - обов'язкова, а здебільшого - одна з основних складових будь-якої сфери людської діяльності: промислового виробництва, енергетики, сільського й лісового господарства, транспорту, наукових досліджень, військової справи, культури, релігії тощо.

 

Після вивчення матеріалу meмu Ви повинні знатu:

· історію становлення екології як науки;

· основні категорії екології; об'єкти й методи досліджень в екології;

· суть i особливості завдань, якi стоять перед екологічною наукою;

· зв'язок екології з іншими науками.

 

1. Структура, предмет, завдання й методи сучасної екології.

 

Як і інші ділянки знань, екологія розвивалася невпинно і водночас нерівномірно. Праці багатьох античних вчених і філософів містять відомості очевидно екологічного характеру. Однак, вперше термін "екологія" (від грец. ойкос - житло, місце перебування та логос - наука) запропонував у 1866 році німецький дослідник природи Ернест Геккель. Він відносив екологію до природних біологічних наук і не вводив у цю ділянку людину.

Формування екології як науки почалося у ХХ столітті i триває досі. Сучасна екологія - це система наук, що має багатоярусну конструкцію, в якій кожен iз поверхів спирається на безліч традиційних дисциплін (М.М.Мойсеев). Специфіка сучасної екології полягає в тому, що вона із суто біологічної науки перетворилася на цілий цикл знань, увібравши в себе розділи географії, геології, хімії, фiзики, соціології, теорії культури, економіки й навіть теології (М.Реймерс). На думку інших учених, екологія - це соціально природнича наука; її однаково можна віднести й до біологічної, i до географічної галузі знань i її слід розглядати як цілком самостійну науку, що набула фундаментальності i глобальності.

Сучасна екологія з традиційної біоекології виросла в комплексну, складну, багатогранну інтегральну науку-лідера, стала філософією виживання людства - екологічною філософією. Вона, як і раніше, базується на біогеографічних знаннях, але для вивчення й осмислення всіх cyчacниx екологічних проблем, установлення прямих i зворотних зв'язкiв мiж процесами, якi формують екологічні умови, визначення шляхів виходу з екологічної кризи, розроблення для цього конкретних локальних, регіональних i глобальних планів та програм, сучасна наука про довкілля залучає знання практично з усіх інших наук.

Сучасна екологія - це одна з головних фундаментальних наук про взаємовідносини живої й неживої природи, нова філософія людства, що пере6увае в стадії формування. Це наука про середовище нашого проживання, його живі й неживі компоненти, їхній взаємозв'язок, що формує умови життя та розвитку всіх екосистем, а також наука про узгодження Стратегії Природи й Стратегії Людини, що має базуватися на ідеях самоо6меження й самоз6ереження, розумної коеволюції техносфери й біосфери.

Екологічна діяльність нині обов'язкова, а здебільшого - одна з основних складових будь-якої сфери людської діяльності: промислового виробництва, енергетики, сільського й лісового господарства, транспорту, наукових досліджень, військової справи, культури, релігії та ін. Усі piшeння, пов'язані з використанням природних чи людських ресурсів, із втручанням у процеси життєдіяльності біосфери, слід сприймати з урахуванням найближчих i віддалених наслідків.

Об'єкти дослідження наукипро довкілля або її галузевих підрозділів - це екосистеми планети та їхні eлeмeнти ( залежно від рівня досліджень):

Головний предмет досліджень нової екології - взаємозв'язки (їхні особливості й розвиток) живих організмів, їхніх груп різних рангів, живих i неживих компонентів екосистем, а також характер впливу природних i антропогенних факторів на функціонування екосистем i біосфери в цілому.

Основні завдання екології ХХІ cтoлiття:

· вивчення загального стану сучасної біосфери, умов його формування та причин змін під впливом природних i антропогенних факторів;

· прогнозування динаміки стану 6іосфери в часі i просторі;

· розробка з урахуванням основних екологічних законів шляхів гармонізації взаємовідносин людського суспільства й Природи, збереження здатності біосфери до самоочищення, саморегулювання й самовідновлення.

Сучасні екологічні дослідження мають стати науковою 6азою для розробки стратегії i тактики поведінки людства у майбутньому.

Останніми десятиліттями в усьому cвiтi почали розвиватися найрізноманітніші напрями екологічних досліджень, мета яких - за6езпечити спеціалістів необхідною для прийняття рішень екологічною інформацією в усіх сферах людської діяльності. На сьогодні сформувалося близько 90 напрямів екологічних досліджень, якi можна умовно об'єднати за принципом галузевої належності (з подальшим поділом у кожній галузі), пріоритетності, належності до геосфер та їхніх компонентів, взаємовпорядкованості соціально-економічної значущості з урахуванням прямих і зворотних зв'язків.

Деякі фахівці серед розділів екології виокремлюють загальну екологію як таку, що об'єднує piзнi екологічні знання на ще й досі єдиному науковому

фундаменті. Головною складовою загальної екології вважають теоретичнуекологію, яка визначає загальні закони функціонування екосистем. Ocнoвy загальної, або теоретичної екології складає біоекологія з усім колом сучасних проблем.

Біоекологія вивчає найзагальніші закономірності взаємовідносин організмів та їх угруповань iз зовнішнім середовищем у природних умовах, формує уявлення про екологію як економіку природи на основі вивчення потоків речовини, енергії та інформації в життєдіяльності організмів, їх груп та 6іологічних систем. Вона є головною складовою сучасної екології:.

У зв'язку з розширенням людської діяльності й посиленням її негативних впливів на природу, останнім десятиріччям активно розвиваються різні напрями в сфері прикладної екології, яка вивчає механізми руйнування біосфери, розробляє методи запобігання йому й способи раціонального природокористування.

ІІрикладна екологія складається з трьох основних блоків - геоекологічного, техноекологічного й соціоекологічного.

Кожен 3 напрямків екологічних наук має свою специфіку, своє коло питань, що їх слід вирішувати, свої особливості екологічного монiторингу, свої методи й масштаби досліджень, але завдання в них одне: визначити характер забруднень довкілля, пов'язаних iз тим nu іншим видом діяльності людини, обсяги цих за6руднень, ступінь їхньої небезпечності, можливості нейтралізації завданої природі шкоди, а також шляхи оптимальної екологізації технологiй, підвищення ефективності охорони природи, збереження й відновлення природних ресурсів.

Екологія оперує низкою основних термінів: середовище помешкання, або абіотичне середовище, співтовариство, або біотичне співтовариство, екологічна ніша, екологічна система, екологічні фактори, популяція, біота, біом, біосфера, ноосфера.

 

Сторія становлення екології як науки.

На першому етапі (до 30-х років ХХ ст.) екологія спиралася на визначні праці Ч. Дарвіна, О. Гумбольдта, К.Ф. Руль, Е. Геккеля й концентрувалася на… другий етап був порівняно короткочасним i стосувався дослідження великих груп… пoпуляцiйнa eкoлoгiя. Великою заслугою цього етапу екології є залучення математики. Вперше екологи дістали змогу…

Зв'язок екології з іншими дисциплінами

Екологія досліджує найвищі рівні інтеграції живої матерії й у процесі пізнання переходить вiд популяцій одного виду до спільнот i екосистем,… 3а допомогою екології, яка досліджує взаємозв’язок Людини з 6іосферою,… Методологи сучасної екології підкреслюють інтеграційну орієнтованість екології; визначаючи її місце в системі наук:…

Питання для самоконтролю

2. Чи вірно вважати екологію біоекологією? 3. Як проявляється процес диференціації та інтеграції в екології? 4. У чому полягає специфіка сучасної екології?

План

Поняття середовища існування. Водне, ґрунтове, повітряне середовище.

Екологічний фактор. Класифікація екологічних факторів, їх вплив на живі організми. Лімітуючі фактори. Закон мінімуму Ю. Лібіха.

Біотичні фактори, форми біотичних відносин.

Антропогенні фактори.

 

Нині на Землі існує понад 2 млн. видів живих організмів. Усі вони пристосовані до життя в різних умовах середовища, з яким так чи інакше взаємодіють. Зв'язок організму з середовищем виявляється у дії на нього екологічних факторів: кліматичних, едафічних і біотичних. Ці фактори мають різну природу і специфіку: можуть бути шкідливими або корисними для живих істот; перешкоджати, або сприяти їх виживанню і розмноженню.

Після вивчення матеріалу теми ви повинні:

знати:

· класифікацію екологічних факторів; їх значення в житті організмів;

· абіотичні фактори, які залежать від хімічних і фізичних властивостей середовища;

· закон мінімуму Лібіха;

· біотичні фактори як форми взаємозв’язків організмів;

· закон толерантності Шелфорда; форми біотичних відносин;

· антропогенні фактори.

 

вміти:

 

· розрізняти ресурси та умови існування живих організмів і знати основні їх види;

· навести приклади трофічнх ланцюгів, що є у відомих Вам екосистемах та визначити, до якого типу вони належать.

 

Поняття середовища існування. Водне, ґрунтове, повітряне середовище.

Природа –об`єктивна реальність, результат еволюції матеріального світу, що існує поза свідомістю людини. Життя людей, їх трудова діяльність, побут та відпочинок проходять в складній… . Навколишнє середовище – дуже складна, багатофункціональна, оптимально збалансована єдина система, що живе й постійно…

Екологічний фактор. Класифікація екологічних факторів, їх вплив на живі організми. Абіотичні фактори.

Екологічний фактор – це будь-яка умова середовища, що прямо чи опосередковано впливає на організм протягом хоча б однієї з фаз його розвитку. Усі екологічні фактори мінливі, тому організми змушені весь час… До абіотичних факторів відносять кліматичні (світло, тепло, волога, тиск), Ґрунтові (механічний склад ґрунтів,…

Абіотичні фактори.

Організми, що пристосувалися до значних коливань температури, називаються евритермними, а ті, що пристосувалися до певних температур, -… Температура усіх мікроорганізмів, рослин і більшості тварин (крім ссавців і… Як пойкілотермні, так і гомойотермні організми здатні регулювати температуру свого тіла. Така їх захисна реакція…

Біотичні фактори, форми біотичних відносин.

Безпосереднє живе оточення організму називається біотичним середовищем, а впливи, що виявляються під час взаємозв’язків організмів у ньому, -… Взаємозв’язки і взаємовпливи живих істот можуть бути прямими і непрямими… Усі біотичні зв’язки у природі умовно можна поділити на такі групи: нейтральні – жоден із взаємодіючих видів не…

Антропогенні фактори.

Антропічні фактори – ті, що виникають в результаті безпосереднього впливу людини на будь-що. Наприклад: мисливство, вирубування лісів, вирощування,… Антропогенні фактори – це фактори зумовлені діяльністю людини, які… Ці фактори, що зумовлені діяльністю суспільства та приводять до зміни організмів чи середовища існування організмів…

Питання для самоконтролю.

2. Чим визначається різноманітність класифікацій екологічних факторів? 3. У чому полягає взаємодія факторів? 4. Як впливають на існування організму відхилення від оптимуму факторів (мінімум і максимум)?

Екологія популяцій.

План.

Поняття про екологічні системи.

Демекологія – екологія популяцій: основні характеристики. Структура популяцій.

Чисельність і густота популяцій.

Народжуваність і смертність.

Типи взаємовідношень між популяціями.

  1. Г.О.Білявський, Р.С.Фурдуй, І.Ю.Костіков. Основи екології. – К.:… 2. Г.О. Білявський, Л.І.Бутченко, В.М.Навроцький. Основи екології. –К., вид. “Лібра”, 2002, с.34-60.

Поняття про екологічні системи.

Екосистема - основна функціональна одиниця екології, включає живі організми (біотичні спільноти) і абіотичне середовище, при цьому кожна з частин… Обов`язковою умовою екосистеми є наявність взаємин, взаємозалежності та… Усі компоненти екосистеми пов’язані обміном речовин і енергії, само розвиваються та саморегулюються, але екосистемою…

Чисельність і густота популяцій

У природній системі існує така кількість особин у популяціях, яка найбільшою мірою відповідає потребам їх відтворення. Повний перелік видів організмів здійснюють періодично. Він є підставою для… Для порівняння чисельності популяцій або характеристики змін усередині їх протягом певного відрізка часу…

Народжуваність і смертність

Народжуваність і смертність – основні показники динаміки популяцій. Залежно від них говорять про баланс популяцій. Народжуваність. Характеризується кількістю особин, що з’являються в популяції… Для кожної вікової групи характерні свої показники народжуваності і смертності. Ці показники можуть бути більш-менш…

Типи взаємовідношень між популяціями.

Дуже рідко вивчають тільки динаміку однієї популяції. Існує цілий ряд добре вивчених типів відносин між популяціями різних видів (міжвидові… · нейтралізм – популяції не діють одна за одну, · конкуренціявзаємного подавлення – обидві популяції чинять тиск одна на одну,

Питання для самоконтролю.

2. Що таке екосистема? 3. Сформулюйте закон Р.Ліндермана. 4. Дайте визначення ланцюгу харчування. Як оцінюється ефективність цих ланцюгів?

План

 

Поняття про біосферу.

Структура біосфери. Жива речовина. Розподіл життя у біосфері.

Енергетичний баланс біосфери.

Стабільність біосфери. Ноосфера, управління біосферою.

 

Література

 

1. Г.О.Білявський, Р.С.Фурдуй, І.Ю.Костіков. Основи екології. – К.: “Либідь”, 2004, с. 53-110.

2. Г.О. Білявський, Л.І.Бутченко, В.М.Навроцький. Основи екології. –К., вид. “Лібра”, 2002, с.34-60.

3. А.Ф.Потіш, В.Г.Медвідь, О.Г.Гвоздецький. Екологія: основи теорії і практикум. Навч. Посібн .- .Львів.”Новий Світ-2000”.2003, с.129-154.

 

Все живе в біосфері утворює живу речовину. Живі організми відіграють дуже важливу роль у геологічних процесах, які формують Землю. Хімічний склад сучасних атмосфери та гідросфери зумовлений життєдіяльністю організмів. Мінеральна інертна речовина переробляється живими організмами, перетворюється в нову. Отже, жива та нежива речовини на Землі становлять гармонійне ціле.

 

Після вивчення матеріалу теми Ви повинні знати:

Ø походження й еволюцію біосфери;

Ø визначення понять біосфера, ноосфера;

Ø структурні частини біосфери;

Ø властивості живої речовини;

Ø біогеохімічні цикли важливих хімічних елементів у біосфері.

 

Поняття про біосферу.

Еволюція біосфери тривала понад 3 млрд. років і відбувалася під впливом зовнішніх сил, таких, як геологічні і кліматичні зміни й внутрішніх… Перші екосистеми, які існували на початкових етапах розвитку біосфери, були… Вперше термін “біосфера ” – “сфера життя ” – був використаний австрійським вченим-геологом Едвардом Зюссомще в 1875…

Біосфера (екосфера) – це цілісний комплекс усіх екосистем планети, відкрита термодинамічна система, яка ззовні отримує енергію і речовини для синтезу органічних сполук і виділяє в природне середовище відходи, що забезпечує її стійкість. Об’єм біосфери становить близько 0,4% об’єму планети.

У 20-ті роки ХХ ст.. наука про біосферу розвинулася і вийшла на новий рівень завдяки видатному натуралісту академікові Вернадському В.І., що вперше підкреслив виняткову роль живих організмів в творенні біосфери. Він довів, що живі організми формують зовнішній вигляд Землі, склад атмосфери, гідросфери і літосфери. Вони не тільки пристосовуються до умов навколишнього середовища, але й активно його змінюють. Процеси в біосфері підтримуються й породжуються космічними і земними факторами, а живі й неживі речовини на Землі становлять одне ціле.

В.І. Вернадський довів, що кількість живої речовини є константою планети протягом усього геологічного часу а зміни відбувають лише внаслідок перегрупування хімічних елементів а не через суттєві зміни їх складу і кількості. В.І. Вернадський уперше визначив роль людини та розуму у перетворенні біосфери. За минуле сторіччя багатобічна людська діяльність, її прямий і опосередкований вплив на всі структурні одиниці біосфери поставили антропогенний фактор в один ряд з природними біогеохімічними факторами кругообігу речовин у біосфері.

Біосферу як середовище перебування людини, змінену його виробничою діяльністю, називають техносферою.

 

Структура біосфери. Жива речовина. Розподіл життя у біосфері

- жива речовина – сукупність усіх існуючих на Землі рослин, тварин, мікроорганізмів, грибів; вона трансформує сонячну енергію і залучає неорганічну… - біогенна речовина – продукт життєдіяльності організмів (торф, крейда,… - нежива речовина – в утворенні якої організми не брали участі (гірські породи абіогенного походження);

Енергетичний баланс біосфери

Енергія– це загальна кількісна міра руху та взаємодії усіх видів матерії. Відповідно до закону збереження енергії вона не зникає та не виникає з… Потік енергії на Земній кулі має три джерела: · кінетична енергія оберту Землі та її супутника Місяця як космічних тіл. Вона проявляється в морських припливах,…

Стабільність біосфери. Ноосфера, управління біосферою

Слід мати на увазі, що екологічні системи, так само як і окремі види організмів, були об’єктом тривалого еволюційного процесу, у ході якого менш… Загалом стійкість біосистем можна охарактеризувати як внутрішньо притаманну… · стійкість угрупувань тим вища, чим більший час воно може існувати не зазнаючи значних змін;

Питання для повторення.

2. Які сутнісні характеристики визначають феномен біосфери Землі? 3. У чому полягає роль біохімічних функцій живого в організованості… 4. Чим принципово відрізняється тлумачення біосфери та ноосфери в працях В.І.Вернадського?

Проблеми атмосфери і наслідки її забруднення

План.

Атмосфера - повітряна оболонка Землі, її загальна характеристика.

Джерела забруднення атмосфери і наслідки її забруднення (парниковий ефект, озонова дірка, смоги, кислотні дощі).

Моніторинг атмосферного повітря.

Тютюновий дим, його вплив на стан атмосфери.

1. Корсак К.В., Плахотнік О.В. Основи екології. - Київ.: 1998, с 2. Білявський Г.О., Падун М.М., Фурдуй Р.С. Основи загальної екології.-К.:… 3. Білявський Г.О., Фурдуй Р.С., Костіков І.Ю. Основи екології. – К: Либідь, 2004. с.

Атмосфера - повітряна оболонка Землі, її загальна характеристика.

Атмосфера, як елемент глобальної екосистеми виконує кілька основних функцій: · захищає живі організми від згубної дії космічного випромінювання та ударів… · регулює сезонні і добові коливання температури (якби не було на Землі атмосфери, то добові коливання температури…

Моніторинг атмосферного повітря.

Усі джерела забруднення атмосфери поділяються на 3 основні категорії: природні, побутові та промислові. Із антропогенних найбільші забруднення… З метою визначення токсичних речовин, що містяться в атмосферному повітрі у… З метою стабілізації стану повітряного середовища та поліпшення якості повітря в країні передбачається розробити…

Тютюновий дим, його вплив на стан атмосфери.

Хворобливу пристрасть до паління тютюну спричинює алкалоїд нікотин, вміст якого в листі тютюну становить 1-5% у перерахунку на суху масу. Цей… За даними ВООЗ, в усьому світі палять приблизно 60% чоловіків та 20% жінок, у… Паління не є фізіологічною потребою організму. Легені, які споживають атмосферний кисень, за своєю природою призначені…

Питання для самоконтролю.

2. Які шкідливі викиди в атмосферу і в якій кількості зроблять 200 тис. легкових автомобілів за добу та за рік? 3. Назвіть ознаки, за якими класифікують джерела забруднення атмосферного… 4. Як впливає забруднення атмосфери на здоров’я людей та на стан довкілля?

Проблеми гідросфери

План

 

Гідросфера – водна оболонка Землі. Споживання води.

Забруднення гідросфери та його наслідки. Очищення стічних вод.

Охорона водних ресурсів.

 

Література:

1. Білявський Г.О., Падун М.М., Фурдуй Р.С. Основи загальної екології.-К.: Либідь, 1995. с.

2. Білявський Г.О., Фурдуй Р.С., Костіков І.Ю. Основи екології. – К: Либідь, 2004. с.

3. Корсак К.В., Плахотнік О.В. Основи екології. - Київ.: 1998, с

 

 

Доля людства нерозривно пов’язана із Світовим океаном, бо вода – джерело життя на Землі. Великі об’єми води на нашій планеті створюють враження про її невичерпність. Однак потрібно знати, що гідросфера – найтонша оболонка Землі. Кількість води у всіх станах і всіх сферах становить менш як 0,024% маси планети, і тільки незначна її частина може бути придатною для практичного використання. З розширенням господарської діяльності перед людством постали нові проблеми, насамперед проблема забруднення гідросфери.

З цієї теми Ви дізнаєтесь, що тепер на планеті через антропогенний вплив вже майже немає великих річкових систем з непорушеним водним режимом, чому серед нагальних екологічних проблем України особливе занепокоєння викликає стан водних ресурсів.

 

Вивчивши цей матеріал, Ви зрозумієте:

 

· чому запаси води на Землі не є безмежними;

· чому в багатьох регіонах світу не вистачає прісної води;

· які існують джерела забруднення гідросфери та сучасні масштаби цього процесу.

Гідросфера – водна оболонка Землі. Споживання води

Гідросфера це сукупність усіх водних джерел земної кулі: океанів, морів, річок, озер, водоймищ, боліт, підземних вод, льодовиків, снігового покриву,… Вода, як елемент глобальної екосистеми виконує дуже важливі функції: · вода – це основна складова частина всіх живих організмів ( тіло людини, наприклад, на 70% складається з води, а…

Забруднення гідросфери та його наслідки. Очищення стічних вод

Серед забруднень розрізняють фізичне, хімічне, біологічне й теплове. Фізичне забруднення води відбувається внаслідок: накопичення в ній нерозчинних… Хімічне забруднення відбувається через надходження у водойми зі стічними водами різних шкідливих домішок неорганічного…

Охорона водних ресурсів

До найшкідливіших забруднювачів Світового океану належать нафта і нафтопродукти. Щорічно їх потрапляє сюди 5-10 млн. Т, здебільшого в результаті… Нафтова плівка на поверхні води пригнічує життєдіяльність морського… Моря й організми забруднюються також твердими відходами – промисловими й побутовими. Їх у Світовому океані…

Питання для самоконтролю.

2. Чому в багатьох країнах світу не вистачає прісної води? 3. Які є категорії водоспоживання? 4. Що ви знаєте про водні ресурси України?

Проблеми літосфери.

План

Рунти як ресурси, їх значення для народного господарства.

Ерозія ґрунтів, її причини, запобігання ерозії.

Сучасний стан ґрунтів в Україні.

Проблема сміття та твердих відходів у світі та в Україні.

Література: 1. Білявський Г.О., Падун М.М., Фурдуй Н.О. Основи загальної екології. – К.:… 2. Джиги рей В.С. та ін. Основи екології та охорона навколишнього природного середовища. – К.: Знання, 2002, с.75-81,…

Ерозія ґрунтів, її причини, методи запобігання ерозії.

Розрізняють природну геологічну ерозію, яку відвернути неможливо і яка особливої шкоди не приносить (вона проходить поступово і майже непомітно) Прискорена або руйнівна ерозія виникає під впливом діяльності людини. При… Товщина верхнього родючого шару ґрунту, який вміщує гумус, в багатьох типах ґрунтів рідко перевищує 20 см. На його…

Сучасний стан ґрунтів України та шляхи його поліпшення.

Майже 50% урожаю сільськогосподарських культур вирощується на ґрунтах, оброблених хімічними добривами та отрутохімікатами. В Україні накопичено 12… Великої шкоди ґрунтам України завдала необґрунтована меліорація. Майже 50 тис.… Внаслідок екстенсивного розвитку сільського і лісового господарств, неефективного ведення заповідної та інших…

Проблема сміття та твердих відходів у світі та в Україні.

Відходи виробництва –це залишки сировини, матеріалів і напівфабрикатів, що утворюються в процесі виробництва, частково або повністю втратили свою… Причиною утворення відходів є переважно господарська діяльність людини,… Класифікація відходів. Єдиної класифікації відходів немає, тому що їх розподіляють за кількома принципами:

Антропогенний вплив на рослинний і тваринний світ.

План.

Значення рослин у житті людини.

Червона книга. Заповідна справа.

Значення тварин у природі та у житті людини.

Причини вимирання тварин. Охорона тваринного світу.

Література:

 

1. Білявський Г.О., Фурдуй Р.С., Костіков І.Ю. Основи екології.- К.: Либідь, 2004, с.111-127

2. Лук”янова Л.Б. Основи екології. К.: „Вища школа”, 2000, с. 181-220

 

Людина завжди існувала в оточенні різноманітного рослинного і тваринного світу. Задовольняючи свої потреби, вона дедалі активніше втручалася у взаємозв’язки живої природи. Біота або сукупність рослинного і тваринного світу є найважливішою живою органічною складовою біосфери. Усе живе та неживе у біосфері характеризується збалансованістю, взаємозалежністю, взаємопристосованістю та та здатністю до самовідновлення.

Природні екосистеми, в яких протягом тривалої еволюції виробилася стійкість до зовнішніх впливів, нині відчувають принципово нові, антропогенні навантаження, що призводять до змін динамічної природної рівноваги. Результатом цього є перебудова екологічних систем, наслідки якої важко прогнозувати. Наприклад, різко скоротилися ареали і чисельність сотень видів рослин. Саме про втрати, яких сьогодні зазнає рослинний і тваринний світ, розповідається в цій темі.

 

Після вивчення цього матеріалу Ви дізнаєтесь:

· чому зменшення кількості видів рослин і лісових ресурсів негативно впливає на екологію;

· навіщо потрібна Червона книга;

· чому вимирають тварини;

· які заходи сприяють збереженню рідкісних та зникаючих тварин.

 

Значення рослин у житті людини.

Флора України завдяки сприятливим кліматичним умовам дуже багата. Тут росте близько 5 тис. видів диких і 1 тис – культурних та занесених з інших… Рослини планети засвоюють 170 млрд т вуглекислого газу і виділяють в атмосферу 115 млрд т кисню. У середньому за рік 1…

Червона книга. Заповідна справа.

Вивчення та охорона рідкісних і зникаючих видів – дуже серйозна міжнародна проблема. Ще в 1948 році було створено постійну Комісію з охорони… 0 – напевно зниклі види (вони не траплялися в природі протягом кількох років,… 1- перебувають під загрозою зникнення (кількість особин швидко скорочується, подальше існування їх неможливе без…

Значення тварин у природі та у житті людини.

Серед природних ресурсів Землі живі організми найбільш чутливі до змін, які відбуваються в навколишньому середовищі. В процесі еволюції протягом… Тварини становлять лише 2% земної біомаси, проте їх налічується близько 2… Роль тварин у біосфері є надзвичайно великою, без них життя неможливе.

Питання для самоконтролю.

2. Яка основна мета створення заповідників, заказників? 3. Яким чином гарантується екологічна безпека? 4. Які основні причини вимирання тварин?

Еколого-економічні аспекти раціонального природокористування.

 

План.

 

Еволюція економічних принципів природокористування.

Еколого-економічні засади раціонального природокористування.

Правова система управління.

Література:

1. Білявський Г.О., Падун М.М., Фурдуй Р.С. Основи загальної екології.-К.: Либідь, 1995. с.

2. Білявський Г.О., Фурдуй Р.С., Костіков І.Ю. Основи екології. – К: Либідь, 2004. с.

 

З часу своєї появи в біосфері Землі людина завжди задовольняла свої життєві потреби за рахунок споживання природних ресурсів навколишнього природного середовища. І вже із самого початку первісного господарювання було зрозумілим прагнення досягти найбільшого ефекту при мінімальній витраті енергії, тому що після виснажливої праці з використанням м’язової сили потрібен був відпочинок для відновлення сил з метою подальшого виконання роботи і задоволення найголовнішої потреби – в їжі, без якої організм жити і розвиватися не може.

Отже, по суті своїй в основу господарювання вже з самого початку розвитку первинного суспільства закладався економічний принцип: досягнення ефективного результату господарювання за мінімальних витрат енергії у вигляді ручної праці. Невпинно вдосконалювались технології, а економічний принцип господарювання діє і нині і залишиться у майбутньому. Інакше система «суспільство-природа» давно припинила б своє існування.

 

Після вивчення матеріалу теми Ви повинні знати:

· як відбувалися еволюційні зміни економічних принципів у природокористуванні;

· суть економічного та еколого-економічного принципів природокористування;

· причини, що заважають на сучасному етапі розвитку науково-технічного прогресу повністю реалізувати еколого-економічний принцип природокористування;

· основні засади еколого-економічного принципу природокористування на сучасному етапі розвитку суспільства;

· як здійснюється плата за природні ресурси.

 

 

1. Еволюція економічних принципів природокористування.

Нераціональна антропогенна діяльність призвела до порушення багатовікової динамічної рівноваги геоекосистеми, яка існувала мільйони років. Це почало обертатися величезними економічними збитками. Екологічна криза сучасності загрожує перерости в екологічну катастрофу, яка може спричинити загибель сучасної цивілізації. Отже, екологічна система, спрямована тільки на споживання природних ресурсів, є неефективною і тупиковою. У 1959 році російський еколог Куражковський Ю. запропонував поняття «природокористування», під яким розуміють сукупність усіх форм експлуатації природно-ресурсного потенціалу й заходів для його збереження. Природокористування поділяється на раціональне й нераціональне.

Критерієм ефективності людської діяльності до середини 60-х рокув ХХ століття було одержання максимальних благ за мінімальних витрат і неконтрольованої, хижацької експлуатації природних ресурсів.

Після об’єктивного аналізу причин екологічних катастроф і величезних економічних втрат від нерозумного господраювання, яких людство зазнало останніми десятиліттями й раніше, стало зрозуміло, що принципи природокористування мають бути інакшими, ніж раніше.

У зв’язку з цим, починаючи з 60-х років ХХ століття, у багатьох індустріально розвинених країнах почали запроваджувати еколого-економічнийпринцип господарювання: одержання максимального екологічного ефекту за якнайменшої шкоди для природного середовища. Цей принцип покладено в основу раціонального природокористування, під яким розуміють мінімальні витрати природних ресурсів для задоволення обґрунтованих життєвих потреб людського суспільства за мінімальної шкоди природному середовищу. Отже, цей принцип можна сформулю.вати так: економічне те, що екологічне.

На цьому етапі природокористування починають впроваджувати систему господарювання, спрямовану на споживання природних ресурсів та їх відтворення, а також на захист навколишнього природного середовища від забруднення та руйнування. Для того щоб чітко сформулювати еколого-економічні принципи господарювання, потрібно визначити їх умови:

1. мінімальні витрати природних ресурсів;

2. обґрунтовані життєві потреби людського суспільства;

3. мінімальна шкода природному середовищу.

Цілком зрозуміло, що визначення умов 1, 3 залежить від ступеня розвитку науки й техніки на сучасному етапі. Складніша справа стосовно умови 2, на яку впливає розвиток не тільки науки й техніки, а й суспільної свідомості. Якщо мінімальні витрати відновних природних ресурсів передбачають їх відновлення, то мінімальні витрати невідновних природних ресурсів передбачають само обмежувальне споживання для задоволення обґрунтованих життєвих потреб.

Мінімальна шкода природному середовищу передбачає таке господарювання, за якого утворюватиметься мінімальна кількість розсіюваних і неутилізованих відходів в антропогенному ресурсному циклі. І ці відходи без завдання шкоди довкіллю мають включатися в біогеохімічні цикли природного коло обігу речовин та енергії. Коли суспільство зможе визначити граничні межі всіх цих трьох умов, тоді можна бужде розрахувати обґрунтовані гранично допустимі екологічні навантаження (ГДЕН) на будь-яку екосистему, а, отже. І визначити чіткі завдання раціонального природокористування.

Нині ці граничні умови залишаються поки щто невизначеними, а екологічна криза розростається надзвичайно високими темпами, прямо пропорційно зростанню потреб людського суспільства. З метою її подолання в нашій країні, як і в багатьох інших, розрахунок ГДЕН у сучасних умовах здійснюють на основі ГДК забруднювальних речовин в природному середовищі після розрахунку і встановлення для суб’єктів господарської діяльності гранично допустимих викидів в атмосферу, гранично допустимих скидів у водойми та нормовані кількості відходів для захоронення. Критерієм визначення ГДВ і ГДС є ГДК забруднювальних речовин, тобто концентрація розсіюваних відходів антропогенних ресурсних циклів у воді, повітрі, грунті не повинна перевищувати санітарні норми (ГДК).

Проте наскільки ці нормативи зможуть забезпечити непорушне функціонування окремих екосистем та біосфери загалом, нині впевнено прогнозувати неможливо, тому що в основу визначення величини ГДК покладають лабораторні дослідження, які проводять на окремих видах тварин і для окремих полютантів. У результаті антропогенної діяльності у середовище надходить величезна кількість забруднювальних речовин, що виявляють свій вплив не тільки на окремих тварин, а й на всі біоценози навколишнього природного середовища. Останні тісно пов’язані між сообою, складаючи трофічні ланцюги. Шкідлива дія одних полютантів накладається на шкідливу дію інших, у результаті чого сумарний ефект може значно збільшуватися. Деякі шкідливі полютанти мають кумулятивний характер, коли при постійній дії невелиуких доз їх негативний вплив на здоровя людей поступово збільшується і врешті решт призводить до різних захворювань. У трофічному ланцюзі полютанти переходять від однієї ланки до іншої, в результаті чого відбувається значне їх некопичення і збільшення концентрації цих полютантів на вершині екологічної піраміди, де знаходиться людина.

Отже, поки що цей шлях нормування і встановлення гранично допустимих екологічних навантажень на екологічну систему є недосконалим. Проте він наближає нас до встановлення науково обгрунтованих ГДЕН, критерієм визначення яких буде порушення динамічної природної рівноваги, яка складалася в окремих екосистемах та біосфері загалом. Еколого-економічне господарювання в умовах природної рівноваги потребує від суспільства контролю за його розвитком. При цому екологічне навантаження на екосистеми внаслідок антропогенної діяльності не повинно перевершувати їх регенераційної здатності, тобто величина екологічного навантаження не повинна перевищувати рівня науково обґрунтованого ГДЕН в умовах динамічної природної рівноваги.

Таким чином, раціональне природокористування повинно визначатися умовами збалансованої взаємодії людського суспільства з усіма природними біоценозами біосфери.

 

Еколого-економічні засади раціонального природокористування

Ефективність проектованої технології істотно залежить від величини збитків, заподіяних навколишнього середовищу. Екологічні збитки – це зменшення… Шкода, заподіяна забрудненням довкілля, може бути економічною, соціальною і… Щоб прийняти вірне альтернативне рішення, обґрунтоване з еколого-економічних позицій, потрібно оцінити величину витрат…

Вз = Wпоч. - Wзал.

Усі природоохоронні заходи поєднують у три групи. До першоївідносять одноцільові заходи, спрямовані на зменшення забруднень навколишнього природного середовища: впровадження досконаліших технологій, газо- і водоочищення, зменшення відходів виробництва та розсіюваних відходів. До другої групи належать одноцільові ресурсозберігаючі технології, спрямовані на зменшення витрат сировини, палива та енергії. Третя група складається з багатоцільових заходів, що сприяють зменшенню розсіюваних відходів виробництва та ресурсозбереження.

Оцінку економічної ефективності природоохоронних заходів здійснюють на тій самі методичній основі, що й аналіз ефективності нової техніки та капітальних вкладень. Специфічною особливістю розрахунків є необхідність урахування економічного збитку, спричинюваного забрудненням довкілля.

Економічні обґрунтування природоохоронних заходів у проектованому виробництві здійснюють зіставленням економічних результатів із затратами на їх реалізацію за допомогою показників загальної та порівняльної економічної ефективності природоохоронних затрат і чистого економічного ефекту природоохоронних задодів.

Чистий економічний ефект Еф природоохоронних заходів визначають зіставленням досягнутого завдяки цим заходам економічного результату Р із затратами на них З: Еф = Р – З.

До найважливіших проблем економіки природокористування належить об’єктивна оцінка природних ресурсів (грошове вираження їхньої народногосподарської цінності.

Оцінка ресурсів може бути індивідуальною та комплексною.

Виконання екологічних регіональних (міжнародних) і національних законів перевіряють за допомогою системи екологічного контролю, яка постійно дає інформацію про стан екосистем і здоровя людей в тому чи іншому регіоні планети пбо в окремій державі. В систему екологічного контролю входять різні види екологічного моніторингу, екологічна паспортизація об’єктів людської діяльності та екологічна експертиза.

Екологічний паспорт – це комплексний документ, що містить характеристику взаємовідносин будь-якого об’єкта з навколишнім природним середовищем на основі якого визначається вплив об’єкта людської діяльності на довкілля з метою контролю й мінімізації цього впливу.

Екологічні ліцензії – це цінні папери, що дають право на викиди конкретного забрудника на конкретний проміжок часу й у конкретних обсягах. Ці права можуть продаватися державою підприємствам і одним підприємством іншому. Ціна екологічної ліцензії залежить від часу доби, сезону, ситуації в регіоні.

Інженерно-екологічна експертиза –це оцінка впливів на довкілля та здоровя людей усіх видів господарської діяльності та відповідності цієї діяльності чинни нормам і законам з охорони навколишнього природного середовища, вимогам екологічної безпеки суспільства. Вона дозволяє виявити найбільш ймовірні екологічні наслідки будівництва, функціонування та розширення підприємства порівняно з бажаним, допустимим станом природного й оточуючого людлину середовища. Основне завдання експертизи – сприяти дотриманню природоохоронних законів та оцінювати рішення щродо підтримання й відновлення довкілля.

Екологічний імператив – звернена до людства вимога (подібно до закону моральної категорії) обмежити і зупинити згубне для природи господарювання і в своїй діяльності спів вимірювати антропогенний тиск на довкілля з екологічною вистривалістю біосфери.

 

Правова система управління.

Екологічна безпекадовкілля забезпечується організаційними, правовими, економічними та соціальними заходами. Основою організаційного управління… Основні напрями державної політики в сфері охорони довкілля втілюються за… У Законі встановлені принципиохорони навколишнього природного середовища:

Питання для самоконтролю

2. Дайте визначення раціонального і нераціонального природокористування. 3. Визначте поняття «екологічна ліцензія», «екологічні збитки». 4. Чим регулюються суспільні відносини між людьми та природою в державі?

Енергетика й екологія.

План.

 

Традиційні джерела енергії.

Порівняльна характеристика екологічного впливу ТЕС, ГЕС, АЕС.

Альтернативні джерела енергії.

Заходи по енергозбереженню.

 

Література:

3. Білявський Г.О., Падун М.М., Фурдуй Р.С. Основи загальної екології.-К.: Либідь, 1995. с.258-293

4. Білявський Г.О., Фурдуй Р.С., Костіков І.Ю. Основи екології. – К: Либідь, 2004. с.190-213

 

Погіршення стану більшості екосистем біосфери , істотне зменшення біопродуктивності й біорізноманітності, катастрофічне виснаження ґрунтів і мінеральних ресурсів за небаченої забрудненості поверхні Землі, гідросфери і атмосфери пов’язане з інтенсивним зростанням чисельності населення на планеті та розвитком науково-технічного прогресу. Саме необхідність задоволення дедалі більших потреб людства призвела до гігантського розширення масштабів господарської діяльності, змін у пропорціях світового господарства, у виробничих потужностях, техніці, технологіях, асортименті продукції, виробничому й особистому споживанні. Моделі виробництва і споживання у світі, що зараз склалися, перестали відповідати умовам нормального співіснування людини і природи. Особливо це стосується розвитку паливно енергетичного комплексу. Проблема енергетики завжди булла для людства першочерговою. Вона моде бути прикладом складносты проблем, якы суспыльство маэ вирышувати в процессы розвитку, проблем, безпосередньо повязаних ыз впливом людськоъ дыяльносты на быосферу, з охороною природи.

 

Після вивчення матеріалу теми Ви повинні знати:

· традиційні палива та традиційні джерела енергії;

· вплив на довкілля ТЕС,ГЕС,АЕС;

· альтернативні джерела енергії;

· джерела екологічної кризи та її вплив на біосферу.

Традиційні джерела енергії.

Розвиток людської цивілізації базується на енергетиці. Від стану паливно-енергетичного комплексу залежать темпи науково-технічного прогресу й… Джерела енергії, які використовує людство, поділяються на відновлювані –… Отже, є теплова межа, яку людство не повинне переступати, інакше це матиме для нього катастрофічні наслідки. За…

Порівняльна характеристика екологічного впливу ТЕС, ГЕС, АЕС.

Вплив на довкілля ТЕС. Виробництво енергії на ТЕС супроводжується виділенням великої кількості теплоти, тому такі станції, як правило, будуються… Спалювання мінерального палива супроводжується сильними забрудненнями… Забруднення атмосфери газовими й пиловими викидами. Під час спалювання вуглеводневого палива в топках ТЕС, а також у…

Альтернативні джерела енергії.

o у недалекому майбутньому існує можливість вичерпання запасів вуглеводного палива, насамперед природного газу й нафти; o існує потреба в нафті, природному газі та камяному вугіллі як найціннішої… o є небезпека забруднення навколишноього середовища викидами вуглекислого газу та іншими сполуками (переважно…

Заходи по енергозбереженню.

З метою економії енергії почали використовувати енерготехнологічне комбінування на різних рівнях: а) проведення екзот- і ендотермічних процесів в… Впровадження нових технологій, що потребують менших затрат енергії, мають… · у побуті – на 34%;

Питання для самоконтролю.

2. В чому полягає негативна дія на довкілля ТЕС? 3. Яку небезпеку криє в собі радіоактивне забруднення? 4. Обґрунтуйте необхідність згортання ядерної енергетики й розвитку вітрової, сонячної та біоенергетики.

Екологія автомобільного транспорту

 

План

 

Автомобільний транспорт — одне з основних штучних джерел забруднення довкілля.

Утворення основних шкідливих речовин.

Автомобільний шум та заходи по його зниженню.

  1. Дикань В.Я., Дейнека А.Г. Основы экологии и природопользования. Харьков,… 2. Кононенко В.Г., Головченко Т.Г. Основы экологии. - Харьков, 2001 стр. 225-228

Утворення основних шкідливих речовин

Оксид вуглецю

Високі концентрації CO призводять до втрати свідомості, навіть до смерті. Дocлiджeння показали, що перебування в атмосфері з вмістом CO лише… Дослідження з впливу CO на рослинний світ довели, що за концентрації CO нижче…  

Вуглеводневі сполуки.

 

Оксиди азoтy

Оксиди азоту NO i NO2 отруйні для організму людини, мають сильну подразнюючу дію, особливо на слизові оболонки, зокрема, очей. 3датні глибоко… Двооксид азоту в концентрації 4...6 мг/мз викликає порушення життєдіяльності…  

Сполуки сірки

Висока концентрація SO2 у атмосфері викликає гострий бронхіт, задишку, можлива смерть внаслідок рефлекторного спазму горла. Сполуки сірки S02, SOЗ, H2SOЗ i H2SO4 наносять значний з6иток лісовому i… Сполуки сірки наносять значних збиткiв комунальному господарству міст, руйнуючи металеві конструкції, бетон. Піддають…

Сполуки свинцю

Історично складається так, що в європейських країнах створювали головним чином невеликі компактні автомобілі з двигунами потужністю 15-18 кВт до 7… Середньотонажні вантажівки 20-30 лiтpiв на 100 км; важкі вантажівки до 40-50… Основними штучними джерелами забруднення довкілля, що виникають в результаті діяльності людини, є об`ектами…

Альдегіди

Формальдегід (мурашковий альдегід) — газ без кольору iз задушливим, подразнюючим запахом. Охолоджуючись перетворюється в рідину за температури мінус… Акролеїн— рідина без кольору, iз запахом підгорілих жирів. Температура кипіння…

Сажа i канцерогени

Крім того, як механічна домішка, сажа погіршує прозорість атмосфери, вона затримується у повітрі до 8 дiб. Етилова рідина спалюється в камерах згоряння двигунів, утворюючи неорганічні… Аерозолі потрапляють в організм людини під час дихання, крізь шкіру i разом з їжею. Вони викликають порушення функцій…

Продукти фотохімічного синтезу

Дiя озону на організм людини спричиняє подразнення слизової оболонки, очей, кашель, задуху, спазми дихальних шляхів. Призводить до виникнення… Утворені в результаті фотохімічних реакцій за участю озону оксиданти ПAH i ПБН…  

Автомобільний шум та заходи по його зниженню.

Абсолютно 6езшумний автомобіль на дорогах такий же неприйнятний як i дуже шумний. У разі 6езшумного автомобіля водій втрачає зворотній зв`язок з… Характеристика звукових хвиль. Шум – сукупність багато чисельних звукових коливань, які швидко змінюються за силою і частотою. Вплив шуму на людину…

Зменшення шуму автомобілів.

Основним способом зменшення рівня аеродинамічного шуму під час впуску повітря i випуску відпрацьованих газів є застосування глушників. За принципом дії глушники поділяють на: щілинні активні, активні… На автомобільних i тракторних двигунах в системах впуску найбільш поширені глушники з розширювальними камерами, які…

Питання для самоконтролю.

2. За якими каналами здійснюється забруднення довкілля автомобільним транспортом? 3. Скільки викидів міститься у складі відпрацьованих газів автомобіля? 4. Як впливають на оточуюче середовище вуглеводні сполуки? Альдегіди?

Нормування шкідливих викидiв автомобілів та їх двигунів.

Екологізація транспортних комунікацій, боротьба з автовідходами.

Альтернативні автомобільні двигуни і палива.

  Література:  

Нормування шкідливих викидiв автомобілів та їх двигунів.

В процесі експлуатації перевірка відповідності шкідливих викидiв нормам проводиться на транспортних засобах пiд час роботи двигунів в окремих… 3гідно Правил і Директив Європейської економічної комісії ООН (ЄЕК ООН) i… 1. Категорія М— механічні транспортні засоби, призначені для перевезення пасажирів i мають або не менше чотирьох…

Автотранспортні засоби, що відпрацювали свій термін і їх складові.

В 1992 році в м. Базелі (Швейцарія) проведено спеціалізований симпозіум, присвячений питанню утилізації старих автомобілів. Рішення цієї важливої з… Таким чином, провідні фірми - виробники автомобілів розробили певну систему… Важливим з екологічної точки зору є раціональне використання зношений автомобільних шин, які містять дефіцитну…

Альтернативні автомобільні двигуни і палива.

В наш час існує велика кількість замінників нафтових палив для автомобілів. В загальній класифікації альтернативні палива розділяють на такі… 1. Видобувні і супутні газоподібні палива. 2. Синтезовані і гідролізні альтернативні палива.

Використання видобувних і супутніх палив.

Основний компонент природного газу – метан. Він становить 82-99% об’єму. Основні його властивості як моторного палива: октанове число – 100-110,… Зберігати природний газ можна в двох агрегатний станах: стисненому і… Необхідність стискання природного газу до високого тиску спричинює головну проблему, яка стримує широке використання…

Використання палив, отриманих з відновлювальних ресурсів.

Перспективним видом палива для живлення теплових двигунів є спирти (метанол і етанол). Метанол (СН3ОН) отримують гідрогенізацією (приєднанням водню)… Метанол можна використовувати і в дизелі. В цьому випадку спеціальною системою… Перспективним паливом для двигунів вважають етанол(С2Н5ОН), який отримують, в основному, з рослинної сировини.…

Використання традиційних нафтових палив з добавками.

Додавання водню до бензину дає можливість знизити викиди основних шкідливих компонентів у декілька разів. Додавати водень доцільно і до дизельного… Спирти. Перспективним вважається використання в двигунах бензометанольних та… Значним недоліком при використанні в експлуатаційних умовах таких сумішей є їх низька стабільність, особливо при…

Питання для самоконтролю.

2. Перерахуйте джерела утворення відходів на АТП. 3. Як відбувається утилізація відпрацьованої гальмівної рідини? 4. Як відбувається використання традиційних нафтових палив з добавками?

Місце екологічних проблем серед глобальних проблем людства

 

План

1. Поняття глобальних проблем і усвідомлення екологічної проблеми як глобальної.

Наукова і суспільна діяльність Римського клубу. пошук шляхів запобігання екологічній катастрофі.

Сучасна екологічна ситуація в Україні.

 

Література:

 

1. Білявський Г.О., Фурдуй Р.С., Костіков І.Ю. Основи екології. – К.: Либідь, 2004. с. 382- 384.

2. Сидоренко Л.І. Сучасна екологія: наукові, етичні та філософські ракурси. Київський національний університет ім.. Т. Шевченка,2002. с. 110-128

 

Людина пов’язана з природою своїм походженням, існуванням і майбутнім. Коли ми забруднюємо, виснажуємо, руйнуємо біосферу, то самі пожинаємо плоди своїх дій, самі руйнуємо біосферу, то самі пожинаємо плоди своїх дій, самі рухаємось і забруднюємось під час цих процесів. Розвиток технічної цивілізації, посилення антропогенного тиску не природу зробили екологічні катастрофи майже звичним явищем у житті сучасного людства. Загибель людей, втрата здоров’я, віддалені наслідки екологічних зрушень для сучасників та їхніх нащадків – ось що відбувається, коли ми знищуємо біосферу.

Глобальність розглянутих проблем зумовила необхідність поєднання усіх країн для запобігання екологічним кризам.

 

З матеріалу цієї теми Ви дізнаєтесь про:

· основні глобальні проблеми нашої планети;

· необхідність терміново змінювати традиційні норми і моральні принципи стосовно природи;

· коли виник Римський клуб і яка його роль у становленні і дослідженні глобалістики;

 

Поняття глобальних проблем і усвідомлення екологічних проблем і усвідомлення екологічної проблеми як глобальної.

Глобальні проблеми спричинені діяльністю людини техногенної цивілізації. Діяльністю , що розгорталася на засадах класичного раціоналізму. Відповідно… Отже, глобальні проблеми є всезагальними –як за їх об’єктом –земна куля, так і… Крім того, глобальні проблеми є такими , що одна з них обумовлює іншу. Тому, як предмет наукового дослідження і з…

Наукова й суспільна діяльність Римського клубу: пошук шляхів запобігання екологічній катастрофі.

Римський клуб був заснований у 1968 р. і об'єднав близько ста відомих вчених з понад 30 країн світу. Уперше членами Римського клубу була… Члени Римського клубу наголосили на існуванні реальних екологічних меж у… Втім, як вважали члени Римського клубу, безпосередньо людством ніхто не займається, бо домінують класові, національні,…

Питання для самоконтролю

1. Дайте визначення глобальних проблем. 2. Які проблеми в сучасному існуванні людства характеризуються як глобальні? … 3. Чи пов'язане виникнення глобальних проблем з техногенною діяльністю людини?

Екологічні проблеми України та її регіонів

План

Аналіз природних небезпечних явищ та ймовірність їх виявів.

Аналіз природних та техногенних небезпек і прогнозування їх розвитку.

Основні джерела антропогенного забруднення навколишнього середовища України.

Сучасна екологічна ситуація в Україні.

Література:

 

1. Батлук В.А.Основи екології: підручник. – К.: Знання, 2007, стор. 443-456

 

Сучасний період розвитку суспільства характеризується щораз більшим віддаленням людини і природного середовища. Промислові регіони є зонами з надзвичайно високим ступенем ризику виникнення аварій і катастроф техногенного походження. Цей ризик постійно зростає внаслідок збільшення кількості застарілих технологій та обладнання, зниження темпів поновлення і модернізації виробництва (зношеність основних фондів усіх галузей промисловості становить у середньому 50%). У багатьох випадках антропогенна діяльність призводить до все більшої залежності об’єктів господарювання від дії природних чинників.

 

З даної теми Ви дізнаєтесь про:

 

· райони найвищої ймовірності стихійних та небезпечних метеоявищ в Україні;

· чинники, які спричиняють виникнення надзвичайних природних ситуацій в Україні;

· основні причини виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру в навколишньому середовищі України;

· що саме повинно стати метою державної політики щодо охорони навколишнього природного середовища в Україні;

· причини розвитку екологічної кризи в Україні;

· можливі шляхи виходу України з екологічної кризи.

 

Аналіз природних небезпечних явищ та ймовірність їх виявів.

Основні завдання державної політики в сфері екологічної безпеки населення на найближчу перспективу викладені Положенні Президента України Верховній… Дані про надзвичайні ситуації в Україні реєструють з 1992 року. Діяльність… В Україні протягом 1997-2000 років у різних надзвичайних ситуаціях загинуло близько 50 тис. осіб, із них протягом 2000…

Аналіз природних та техногенних небезпек і прогнозування їх розвитку.

  Виникнення надзвичайних природних ситуацій є здебільшого неконтрольованим… · збільшення техногенного навантаження на навколишнє середовище;

Основні джерела антропогенного забруднення навколишнього середовища України.

За кількістю промислового забруднення на одну особу Україна займає одне з перших місць у Європі, що і визначає середню тривалість життя – 66 років,… Через підвищений вміст токсичних речовин необхідно припинити використання… Сьогодні в Україні виявлено багато районів із перевищенням гранично допустимих концентрацій нафтопродуктів у воді,…

Сучасна екологічна ситуація в Україні.

По-перше, лише в останні роки у зв'язку з лібералізацією суспільного життя з'явилася можливість на повний голос обговорювати екологічний стан в… По-друге, наслідки Чорнобильської трагедії є серйозною підставою для втрати… Безперечно, сучасний екологічний стан - наслідок існування України в межах СРСР. Так, за оцінками експертів, внаслідок…

Міжнародне співробітництво у галузі охорони довкілля

 

План.

 

Сторія становлення концепції збалансованого розвитку.

2. Конференція ООН з навколишнього природного середовища (Ріо-де-Жанейро, 1992 р.)

 

 

Література:

1. Науково-популярний екологічний журнал «Екологічний вісник», № 1-2 (січень-лютий 2012 р.)

 

В кінці минулого тисячоліття людство обрало нову парадигму розвитку – збалансований розвиток. Очевидність нераціональності концепції розвитку в напрямі необмеженого економічного зростання, так само, як і неминучість його катастрофічного кінця, не викликає сумніву. Майбутній розвиток людства передбачає збалансовані соціальну і економічну складові з урахуванням можливостей біосфери. Реалізація збалансованого розвитку в рамках концепції є складним фундаментальним завданням, від вирішення якого залежатиме майбутнє усього людства.

 

З матеріалу цієї теми Ви дізнаєтесь про те:

· яке значення для виходу з сучасної глобальної екологічної кризи мають документи і проекти Конференції 1992 р. в Ріо-де-Жанейро;

· що таке сталий (збалансований) розвиток;

· що стало першою віхою в історії становлення концепції збалансованого розвитку;

· чому виникла необхідність в укладанні Кіотської угоди та її практичне значення;

· стислий зміст підсумкових документів, які були прийняті на Конференції 1992 р. в Ріо-де-Жанейро.

 

 

Сторія становлення концепції збалансованого розвитку.

Ідеї створення ідеальної моделі суспільства пропонували ще античні філософи. Так, одна з основних тем вчення Платона (428-347 рр. до н.є.) –… Збільшення можливостей людини зумовило народження ідеї про необмежене… Кінець Х1Х – початок ХХ століть характеризується появою терміна і теорії «ноосфери». Термін запропонував французький…

Питання для самоконтролю

1. У чому полягає практичне значення Конференції ООН з навколишнього середовища й розвитку. 2. Чому виникла необхідність в укладанні Кіотської угоди? 3. Яка мета Конвенції щодо збереження біорізноманіття.

Список рекомендованої літератури.

1. Білявський Г.О., Фурдуй Р.С., Костіков І.Ю.. Основи екології. – К.: “Либідь”,2004. 2. Батлук В.А.Основи екології: підручник. – К.: Знання, 2007. – 519 с. 3. Білявський Г.О., Бутченко Л.І., Навроцький В.М.. Основи екології. –К., вид. “Лібра”, 2002.

– Конец работы –

Используемые теги: дисципліни, ЕКОЛОГІЯ0.048

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: З дисципліни ЕКОЛОГІЯ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Курс Екологія Курс Екологія Курс Екологія Практична робота № 1
Факультет міжнародних економічних відносин та туристичного бізнесу... Курс Екологія Практична робота...

НОРМАТИВНОЇ ДИСЦИПЛІНИ Методичні вказівки до вивчення нормативної дисципліни дисципліни Безпека життєдіяльності
Національний транспортний університет... Кафедра екології та безпеки життєдіяльності...

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ з дисципліни Економічна і соціальна географія світу Конспект лекцій з дисципліни Економічна і соціальна географія світу розроблений викладачем 1 категорії Рибаченко І.М. Затверджений на засіданні циклової комісії загальноосвітніх дисциплін
МІНІСТЕРСТВО НАУКИ І ОСВІТИ УКРАЇНИ Верстатоінструментальний технікум... НАЦІОНАЛЬНОГО ТЕХНІЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ... ХПІ...

КУРС ЛЕКЦІЙ з дисципліни Метою дисципліни Маркетингова цінова політика є формування теоретичних знань та практичних навичок щодо розробки і реалізації маркетингової цінової політики підприємства. Лекція №1. Тема. КОНЦЕПЦІЯ ЦІНОУТВОРЕННЯ
Полтавський національний технічний університет... імені Юрія Кондратюка... Кафедра маркетингу...

З дисципліни Податкове право України Цивільно-правових дисциплін Міма І.В. До проведення семінарських занять
Національний університет Одеська юридична академія... Криворізький факультет...

Дисципліна: „Ландшафтознавство і екологія землеустрою”
та природокористування... Факультет екології та природокористування... Кафедра агрохімії рунтознавства і землеробства...

З ДИСЦИПЛІНИ ЕКОЛОГІЯ 6.030508 Фінанси і кредит
НАЦІОНАЛЬНИЙ ТРАНСПОРТНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ...

НАВЧАЛЬНИЙ ПЛАН ДИСЦИПЛІНИ АДМІНІСТРАТИВНЕ ПРАВО УКРАЇНИ. РОБОЧА ПРОГРАМА ДИСЦИПЛІНИ АДМІНІСТРАТИВНЕ ПРАВО УКРАЇНИ
Навчально методичний посібник призначений для надання допомоги студентам які вивчають дисципліну Адміністративне право України та спецкурси... ББК Укр я... К УДК...

Конспект лекцій з дисципліни Фінансовий облік комерційно-економічних дисциплін Тема 1. Основи побудови фінансового обліку
Конспект лекцій з дисципліни Фінансовий облік...

Викладач комісії на засіданні предметної комісії електротехнічних дисциплін електротехнічних дисциплін Голова циклової комісії
ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКИЙ ІНДУСТРІАЛЬНИЙ КОЛЕДЖ... ДЕРЖАВНОГО ВИЩОГО НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ... УКРАЇНСЬКОГО ДЕРЖАВНОГО ХІМІКО ТЕХНОЛОГІЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ...

0.03
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам