Специфіка моніторингових систем

Моніторингові МАКС призначені для здійснення тривалого безперервного спостереження за станом хворих у палатах інтенсивного спостереження, інтенсивної терапії, реанімаційних і операційних. В даний час розроблені і випускаються десятки різних моніторингових систем, однак безліч фізіологічних параметрів, що піддаються тривалому спостереженню, обмежено. Це обмеження пов’язане з труднощами безперервного виміру фізіологічних параметрів протягом тривалого часу. До числа найбільш часто використовуваних при моніторингу параметрів відносяться:

- електрокардіограма;

- тиск крові в різних точках;

- частота подиху (виміряється звичайно або по механічних переміщеннях грудної клітки, або по кривій зміни температури в носовій порожнині);

- температурна крива;

- зміст газів крові;

- хвилинний обсяг кровообігу ;

- зміст газів у видихуваному повітрі;

-електроенцефалограма.

Апаратне забезпечення моніторингових систем і аналогічних систем для функціональної діагностики практично не відрізняється. У той же час програмне забезпечення має певні відмінності, пов’язані з їх різним призначенням.

Етапові підготовки обстеження в моніторингових системах відповідає етап завдання режиму спостереження. Звичайно цей етап спрощений, багато налаштувань відбувається «за замовчуванням», але відмінністю моніторингових систем є встановлення граничних значень фізіологічних параметрів, перевищення яких приводить до появи сигналу «тривога».

Етапові «проведення обстеження» у моніторингових системах відповідає етап «проведення спостереження». Цей етап є основним, продовжується безупинно до кінця роботи системи і при виконанні інших етапів проходить у фоновому режимі. При цьому відбувається безперервний запис показників, що реєструються, у пам’ять комп’ютера з одночасним відображенням їх на екрані монітора.

Важливою особливістю моніторингових систем є наявність засобів експрес аналізу і візуалізації їхніх результатів у режимі реального часу. Це дозволяє відображати на екрані монітора також динаміку різних похідних від контрольованих величин. Усе це здійснюється в різних тимчасових масштабах. Причому чим вище якість системи, тим більше можливостей спостереження динаміки контрольованих і пов’язаних з ними показників вона надає.

Етап перегляду і корекції даних у моніторингових системах зводиться тільки до перегляду. Причому тут важливо, щоб програмне забезпечення забезпечувало зручність пошуку необхідних ділянок на багатогодинних записах показників і дозволяло б побачити всі похідні показники ділянки запису, що переглядається.

Етап «обчислювальний аналіз» у моніторингових системах звичайно бідніше аналогічного етапу в системах функціональної діагностики і частіше обмежений тими методами аналізу, що можуть бути проведені в режимі реального часу.

Етап «формування висновку» тут найчастіше виконується в автоматичному режимі і зводиться до реєстрації виявлених відхилень від норми показників, що регіструються.

Модуль «робота з архівом» у програмному забезпеченні моніторингових систем звичайно відсутній через велику довжину записів спостережень і практичну неможливість створення архіву записів.

Найчастіше моніторингові системи використовуються для одночасного спостереження за станом від одного до 6 хворих, причому в кожного з них може вивчатися до 16 основних фізіологічних параметрів.