Доплерографія

Спектральний Допплер Загальної каротидної артерії

Збільшений комп'ютером Транскраніальної доплер.

Методика заснована на використанні ефекту Допплера. Сутність ефекту полягає в тому, що від рухомих об'єктів ультразвукові хвилі відбиваються зі зміненою частотою. Цей зсув частоти пропорційний швидкості руху лоціруемой структур - якщо рух направлено у бік датчика, то частота збільшується, якщо від датчика - зменшується.

Призначена для оцінки кровотоку у відносно великих судинах і камерах серця. Основним видом діагностичної інформації є спектрографічним запис, що представляє собою розгортку швидкості кровотоку в часі. На такому графіку по вертикальній осі відкладається швидкість, а по горизонтальній - час. Сигнали, які відображаються вище горизонтальної осі, йдуть від потоку крові, спрямованого до датчика, нижче цієї осі - від датчика. Крім швидкості і напряму кровотоку, по виду допплеровской спектрограми можна визначити характер потоку крові: ламінарний потік відображається у вигляді вузької кривої з чіткими контурами, турбулентний - широкої неоднорідною кривої.

Заснована на постійному випромінюванні і постійному прийомі відбитих ультразвукових хвиль. При цьому величина зсуву частоти відбитого сигналу визначається рухом всіх структур на шляху ультразвукового променя в межах глибини його проникнення. Недолік: неможливість ізольованого аналізу потоків в строго визначеному місці. Переваги: ​​допускає вимір великих швидкостей потоків крові.

Заснована на періодичному випромінюванні серій імпульсів ультразвукових хвиль, які, відбившись від еритроцитів, послідовно сприймаються тим же датчиком. У цьому режимі фіксуються сигнали, відображені тільки з певної відстані від датчика, які встановлюються на розсуд лікаря. Місце дослідження кровотоку називають контрольним об'ємом. Переваги: ​​можливість оцінки кровотоку в будь заданій точці.

Засноване на кодування в кольорі значення допплерівського зсуву випромінюваної частоти. Методика забезпечує пряму візуалізацію потоків крові в серці і у відносно великих судинах. Червоний колір відповідає потоку, що йде в бік датчика, синій - від датчика. Темні відтінки цих квітів відповідають низьким швидкостям, світлі відтінки - високим. Недолік: неможливість отримання зображення дрібних кровоносних судин з маленькою швидкістю кровотоку. Переваги: ​​дозволяє оцінювати як морфологічний стан судин, так і стан кровотоку по ним.

Заснована на аналізі амплітуд всіх ехосигналів допплерівського спектру, що відображають щільність еритроцитів в заданому обсязі. Відтінки кольору (від темно-оранжевого до жовтого) несуть відомості про інтенсивність ехосигналу. Діагностичне значення енергетичної допплерографії полягає в можливості оцінки васкуляризації органів і патологічних ділянок. Недолік: неможливо судити про напрямок, характер і швидкості кровотоку. Переваги: ​​відображення отримують всі судини, незалежно від їх ходу щодо ультразвукового променя, у тому числі кровоносні судини дуже невеликого діаметру і з незначною швидкістю кровотоку.

ЦДК + ЕД - конвергентна колірна доплерографія
B-режим УЗД + ПСД (чи ЕД) - дуплексне дослідження

Методики, що дають можливість спостерігати об'ємну картину просторового розташування кровоносних судин в режимі реального часу в будь-якому ракурсі, що дозволяє з високою точністю оцінювати їх співвідношення з різними анатомічними структурами і патологічними процесами, у тому числі із злоякісними пухлинами. У цьому режимі використовується можливість запам'ятовування декількох кадрів зображення. Після включення режиму дослідник переміщує датчик або змінює його кутове положення, не порушуючи контакту датчика з тілом пацієнта. При цьому в приладі запам'ятовуються послідовні кадри зображення, отримані в різних ракурсах. На основі отриманих кадрів у пристрої обробки системи реконструюється псевдотрехмерной зображення тільки кольоровий частини зображення, що характеризує кровоток у судинах. Це тривимірне зображення судин можна повертати і спостерігати з різних сторін. Недоліком такого способу отримання тривимірного зображення є можливість великих геометричних спотворень через те, що важко забезпечити рівномірне переміщення датчика вручну з потрібною швидкістю при реєстрації інформації. Метод дозволяє отримувати тривимірні зображення без спотворень, називається методом тривимірної ехографії (3D).