Вплив температури на швидкість реакції

При кімнатній температурі в одну пробірку влийте з бюретки 5 мл розчину тіосульфату натрію (с(Nа2S2Oз) = 0,1 моль/л), в іншу - 5 мл розчину сульфатної кислоти (с(Н2SO4) - 1 моль/л). Прилийте розчин сульфатної кислоти до розчину тіосульфату натрію, визначте час, який пройшов з моменту зливання розчинів до моменту помутніння. Результати експерименту запишіть у таблицю

Щоб провести аналогічний дослід при 40 °С, пробірки з 5 мл розчину тіосульфату натрію та 5 мл розчину сульфатної (сірчаної) кислоти вміщують у водяну баню з температурою 40 °С. Протягом 5 хвилин обидві пробірки термостатують, а потім до розчину солі доливають розчин сульфатної кислоти (причому, пробірку з тіосульфатом натрію не виймають з бані). Визначте час, який пройшов з моменту зливання розчинів до моменту помутніння. Результати експерименту запишіть у таблицю. Аналогічно проведіть експеримент при 60 °С. Результати запишіть у таблицю 2.

 

Таблиця 2.

Температура Час до початку помутніння t, с Відносна швидкість реакції , с –1   Температурний коефіцієнт, g     Енергія активації Еа, кДж/моль  
t ,°С T, K
         
         
         

Обчисліть відносну швидкість реакції за кожної з температур:

v t = , с –1

Побудуйте графік залежності швидкості реакції від температури v = f(t), відкладаючи на осі абсцис температуру, а на осі ординат - відносну швидкість. Розрахуйте температурний коефіцієнт швидкості реакції для кожного інтервалу температур (gi) та середнє його значення (gсер):

g1 = DT1 =T 2 - T1, K;

g2 = DT2 =T 3 - T2, K;

gсер = DTсер =T 3 - T1, K;

За рівнянням Арреніуса визначте енергію активації реакції:

Ea = ln g сер = ln gсер.

R- універсальна газова стала (8,31 • 10 -3 кДж/(моль•К), де Tх дорівнює Т2 або Tз.

Результати обчислень занесіть до таблиці та поясніть причину збільшення швидкості хімічної реакції при збільшенні температури. Проаналізуйте характер залежності, що спостерігається, та зробіть висновок, чи змінюється значення ЕА при зміні Т.


Лабораторна робота 5