Порядок виконання лабораторної роботи

1. Індикатори

Визначте кольори індикаторів: метилоранжу, фенолфталеїну та лакмусу в нейтральному, кислому і лужному серидовищах. Для проведення досліду використайте, відповідно, дистильовану воду, розведені розчини соляної кислоти та гідроксиду натрію.

Результати досліду занесіть у табл. 1.

Таблиця 1. Забарвлення індикаторів

Індикатор Середовище
Кисле Нейтральне Лужне
Лакмус      
Метилоранж      
Фенолфталеїн      

 

2. Гідроліз солей

Визначте забарвлення метилоранжу та фенолфталеїну у розчинах солей: хлориду натрію, сульфату алюмінію, сульфату цинку, карбонату натрію. 3робіть висновок, яке середовище (кисле, нейтральне чи лужне) мають розчини цих солей, які з них гідролізують.

Визначте рН розчинів вказаних вище солей за допомогою рН - метра та універсального індикатора. В останньому випадку смужку універсального індикатора занурте у розчин солі і забарвлення індикатора порівняйте з еталонною шкалою. Результати дослідів зведіть у табл. 2.

 

Таблиця 2

Сіль Забарвлення метил-оранжу Забарвлення фенол- фталеїну Значення рН за універсальним індикатором Значення рН за рН-метром
NaCl        
ZnSO4        
Al2(SO4)3        
Na2CO3        

 

Поясніть значення рН розчинів, навівши рівняння реакцій гідролізу в іонній та молекулярній формах.

 

3. Вплив температури на ступінь гідролізу

 

Розчиніть у 2 - 3 мл води трохи кристалів ацетату натрію, додайте 2 - 3 краплі фенофталеїну. Підігрійте одержаний розчин. Що спостерігається?

Поясніть те, що спостерігається, навівши рівняння реакції гідролізу в іонній та молекулярній формах.