Порядок виконання лабораторної роботи

1. До кристалічного хлориду амонію долийте 1 мл концентрованого розчину гідроксиду натрію. Нагрівайте реакційну суміш протягом 1-2 хвилин, збираючи газ, що виділяється, у суху пробірку способом витіснення повітря. Як слід розмістити пробірку? Який газ виділяється? Потім опустіть отвір пробірки з газом у воду. Що спостерігається? Чому? Як довести, що отриманий газ прореагував з водою?

2. Додайте розчин аміаку до: а) розчину солі феруму(III), б) розчину солі алюмінію. Що спостерігається? Які властивості виявляє аміак у цих реакціях ?

3. До розчину аміаку додайте бромну воду. Що спостерігається? Які властивості виявляє аміак у цій реакції?

4. Вивчіть, як поводяться при нагріванні хлорид амонію та сульфат амонію. В якому випадку виділяється аміак? Охолодіть пробірки, додайте воду, виміряйте та поясніть рН розчинів, які утворюються.

5. а) Вивчіть взаємодію цинку з розведеним та концентрованим розчинами азотної кислоти за кімнатної температури та при нагріванні. Зверніть увагу на колір газів, що виділяються, та їх поведінку на повітрі (витяжна шафа!).

б) Виконайте дослід, аналогічний досліду 5а, використовуючи замість цинку залізо.

в) Виконайте дослід, аналогічний досліду 5а, використовуючи замість цинку алюміній.

6. Додайте шматочок міді до концентрованої азотної кислоти, газ, що виділяється, пропустіть у воду за допомогою газовідвідної трубки. Визначте рН одержаного розчину, зробіть висновок про хімічний характер одержаного оксиду нітрогену.

7. Додайте шматочок міді до розведеної азотної кислоти, газ, що виділяється, зберіть над водою. Що відбувається з цим газом при контакті з повітрям?

8. Нагрійте в сухій пробірці кристалічний нітрат купруму до повної зміни кольору твердого залишку. Що спостерігається? Який газ виділяється?

9. Розтопіть у пробірці невелику кількість нітрату калію, потім додайте до розплаву шматочок вугілля та шматочок сірки і нагрівайте до початку реакції. Що спостерігається?

10. Підпаліть у залізній ложечці фосфор (витяжна шафа!). Внесіть палаючий фосфор у колбу з невеликою кількістю води, до якої додайте краплю розчину метилоранжу. Чому змінюється колір індикатору?

11. До оксиду феруму(III) додайте декілька крапель концентрованої фосфорної кислоти. Що спостерігається спочатку та через деякий час?

12. Виміряйте та поясніть різницю значень pH водних розчинів фосфату та дигідрофосфату натрію.