Принцип вирішення міжнародних спорів мирними засобами

Принцип вирішення міжнародних спорів мирними засобами зафіксовано в Статуті 00Н і Декларації про принципи міжнарод¬ного права. Згідно з п. З ст. 2 Статуту 00Н «усі Члени Організа¬ції Об'єднаних Націй вирішують свої міжнародні спори мирними засобами так, щоб не піддавати загрозі міжнародний мир та без¬пеку і справедливість». Цей принцип означає обов'язок держав розв'язувати усі спори, які виникають між ними, виключно мир¬ними засобами.

У міжнародно-правових актах постійно розвиваються засоби мирного розв'язування міжнародних спорів, і, більше того, встановлюється юридичне зобов'язання держав використати такі за¬соби. Наприклад, відповідно до ст. 33 Статуту ООН сторони, які беруть участь в будь-якому спорі, «повинні насамперед старатися вирішити спір шляхом переговорів, обслідування, посередництва, примирення, арбітражу, судового розгляду, звернення до регіо¬нальних організацій або угод чи іншими мирними засобами за своїм вибором».

Аналіз міжнародних договорів і угод останніх років показує, що з'явилось чимало нових положень, які є подальшим розвит¬ком відповідних норм Статуту ООН. З-поміж них можна назвати обов'язок держав «докласти зусилля до того, щоб у короткий час дійти до справедливого розв'язання, що спирається на міжнарод¬не право», обов'язок «продовжувати шукати взаємо погоджені шля¬хи мирного врегулювання спору», а у тих випадках, коли спір не вдається розв'язати, «утримуватися від будь-яких дій, які можуть погіршити становище».

Важливо підкреслити і те, що в останні роки нормативний зміст принципу став предметом ретельного аналізу на нарадах експертів НБСЄ. Наприклад, підсумковий документ Наради в Вал-леті (Мальта, 1991 р.) передбачав утворення в Європі спеціаль¬ного органу — «механізму НБСЄ з урегулювання спорів», що діє як орган примирення.

Таким чином, за останні роки спостерігається, з одного боку, зростання питомої ваги мирних засобів вирішення міжнародних спорів, а з іншого — прагнення держав збагатити нормативний зміст принципу згідно з новими реаліями міжнародно-правових відносин.

2.3. Принцип невтручання у справи, які входять до внутрішньої компетенції держави -

Сучасне розуміння цього принципу в найбільш загальному ви¬гляді подається в п. 7 ст. 2 Статуту 00Н, де сказано, що Органі¬зація Об'єднаних Націй не має «права на втручання в справи, що по суті належать до внутрішньої компетенції будь-якої держави». Вказана заборона, звичайно, розповсюджується і на дії будь-яких учасників міжнародного спілкування.

Офіційне тлумачення цього принципу конкретизовано в таких авторитетних міжнародних документах, як Декларація про прин¬ципи міжнародного права 1970 року, Заключному акті НБСЄ, Де¬кларації ООН про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав, про захист їх незалежності і суверенітету від 21 грудня 1965 року та ін. Згідно з Декларацією 1970 року, принцип невтру¬чання означає заборону прямого або непрямого втручання з будь-яких причин у внутрішні або зовнішні справи будь-якої держави. Відповідно з цією Декларацією данин принцип містить такі елементи:

а) заборона збройної інтервенції й інших форм втручання або загрози втручання, спрямованих проти правосуб'єктності держави або проти її політичних, економічних і культурних основ;

б) заборона використання економічних, політичних та інших заходів з метою домогтися підкорення собі іншої держави в здійс¬ненні її суверенних прав і одержання від неї будь-яких переваг;

в) заборона організації, заохочення, допомоги або допускання збройної, підривної або терористичної діяльності, спрямованої на зміну ладу іншої держави насильницьким шляхом;

г) заборона втручання у внутрішню боротьбу в другій державі;

д) заборона застосування сили для позбавлення народів вільно обирати форми їх національного існування;

е) право держави вибирати свою політичну, економічну, со¬ціальну і культурну систему без втручання інших держав.

Загальновідомо, що міжнародне публічне право «у принципі» Не регулює питання внутрішнього становища держав, а тому втручанням повинні вважатися будь-які заходи держав або між¬народних організацій, за допомогою яких останні зроблять спро¬бу перешкодити суб'єкту міжнародного права займатися справа¬ми, які входять до його внутрішньої компетенції. Але з цього загального правила є виняток щодо застосування примусових заходів на підставі розділу VII (п. 7 ст. 2 Статуту ООН). На¬приклад, якщо Рада Безпеки ООН констатує, що події, які від¬буваються в межах території будь-якої держави, загрожують міжнародному миру і безпеці, такі події перестають бути внут¬рішньою справою даної держави, і, отже, дії Об'єднаних Націй стосовно цих подій не будуть кваліфіковані як втручання у внут¬рішні справи держави. З цього випливає й інший висновок: кон¬цепція невтручання не означає, що держави можуть довільно від¬нести до своєї внутрішньої компетенції будь-які питання. На¬справді критерієм, який дозволяє правильно підходити до з'ясу¬вання цього питання, є міжнародні зобов'язання держав, у тому числі й їх обов'язки за Статутом ООН.