Програма психокорекційної роботи із дітьми із СДУГ

 

1. Загальні відомості про СДУГ. Синдром дефіциту уваги і гіперактивності (скорочено СДУГ) - неврологічно - поведінковий розлад розвитку, що починається в дитячому віці. Основні симптоми СДУГ - порушення уваги (дефіцит уваги), імпульсивність та гіперактивність. Діти із СДУГ часто і легко відволікаються, занадто багато та часто невпопад кажуть, знаходяться в постійному русі і діють, не замислюючись про наслідки. Ці особливості властиві багатьом дітям. Однак у дітей із СДУГ вони виражені надмірно, в ступені, що не відповідає віковому розвиткові, спостерігаються постійно, в будь - якій обстановці і значно ускладнюють життя дитини в сім'ї, спілкування з однолітками і навчання в школі. Типи СДУГ: із переважанням неуважності, із переважанням гіперактивності й імпульсивності, комбінований тип. Форми СДУГ: проста та ускладнена (цереброастенічний варіант; неврозоподібний варіант; поєднаний варіант). За ступенем тяжкості: помірна та виражена. Для дітей із цереброастенічним варіантом СДУГ характерний дещо більший ступінь неуважності, а для дітей із неврозоподібним варіантом - більша гіперактивність та імпульсивність.

2. Цілі психокорекційної роботи: організація сприятливого середовища для опанування конструктивними формами поведінки, розвитку та успішної соціальної адаптації дитини.

3. Завдання психолого - корекційної роботи:

- розвиток уваги;

- нормалізація та стабілізація загального м’язового тонусу;

- розвиток емоційно - вольової сфери.

4. Форма психокорекційної роботи: групова.

5. Методики:

а) для розвитку уваги:

- вправа «Вогонь і лід». Діти стоять в колі. За командою: «вогонь!» діти починають інтенсивні рухи усім тілом.

За командою «лід!» діти застигають в позі, в якій їх застала команда, максимально напружуючи усе тіло.

- вправа «Кільце». По черзі дитина швидко перебирає пальцями рук, сполучаючи в кільце з великим пальцем послідовно всі інші пальці.

- вправа «Ланцюжок». «Кільця» правої і лівої руки по черзі з'єднуються.

- вправа «Черепахи». Психолог і діти стоять біля протилежних стін. За сигналом діти починають повільно рухатися до протилежної стіни, зображуючи маленьких черепашок. Ніхто не повинен зупинятися та поспішати. Через 2-3 хвилини психолог подає сигнал, за яким всі учасники зупиняються. Перемагає той, хто виявився самим останнім.

б) для нормалізації та стабілізації загального м’язового тонусу:

- вправа «Колода». Лежачи на спині, дітям необхідно покласти прямі руки за голову, кисті сполучені, пальці «дивляться» вгору, ноги разом. Витягуватися усім тілом і кілька разів перекотитися - спочатку наліво, потім направо, як «колода».

- вправа «Склалися - розгорнулися». Лежачи на спині, необхідно повільно і плавно, обернувшись на бік, прийняти «позу ембріона» (коліна обхопити руками, притиснути до підборіддя). Потім знову випростатися, лежачи на спині. Повторити вправу в інший бік.

- вправа «Миття голови». Пальці злегка розставити і трохи зігнути в суглобах. Кінчиками пальців масажувати голову в напрямку: 1) від лоба до верхівки голови, 2) від лоба до потилиці, 3) від вух до шиї.

- вправа «Теплі рученята». Розтирання і розминка пальців рук і усієї кисті від кінчиків пальців і назад. Особливу увагу слід приділити великим пальцям. Імітація «силового» миття рук, розтирання.

- вправа «Розслаблене обличчя». Руками проводити по обличчю зверху вниз, злегка натискаючи, як при вмиванні (3-5 разів). Потім тильною стороною долоні і пальців рук м'якими рухами провести від підборіддя до скронь; «розпрасувати» лоб від центру до скронь.

- вправа «Оченята відпочивають». Заплющити очі. Великими пальцями зробити 3-5 масажувальних рухи по повіках від внутрішніх до зовнішніх куточків очей; повторити той же рух під очима. Промасажувати брови від носової перетинки до скронь.

в) для розвитку емоційно - вольової сфери:

- вправа «Килим - літак». Психолог дає дітям наступну інструкцію: «Ми лягаємо на чарівний килим - літак, килим плавно і повільно піднімається, несе нас по небу, тихенько погойдує, заколисуючи. Вітерець ніжно нас обдуває, усі відпочивають... Поступово килим починає спускатися і приземляється в нашій кімнаті... Потягуємося, робимо глибокий вдих, видих, розплющуємо очі, повільно сідаємо і обережно встаємо».

- вправа «Дерево». Сісти навпочіпки. Заховати голову в коліна, коліна обхопити руками. Це «насіннячко, що поступово проростає і перетворюється на дерево». Діти повільно зводяться на ноги, потім розпрямлюють тулуб, випростовують руки догори. Напружують тіло і витягують його вгору. «Подув вітер»: діти розгойдуються, імітуючи дерево.

- вправа «Каратист». Діти утворюють коло, в центрі якого на підлозі лежить фізкультурний обруч. Один з учасників встає в обруч і перетворюється на каратиста, виконуючи різкі рухи руками і ногами. Інші діти разом з психологом хором вимовляють: «Сильніше, ще сильніше!», допомагаючи дитині виплеснути агресивну енергію інтенсивними рухами.

- вправа «Всередині - зовні». Психолог дає наступну інструкцію: «Закрийте очі, прислухайтеся до звуків навколо себе (шум, дихання інших). Переключіть увагу на своє тіло і прислухайтеся до нього (власне дихання, биття серця, відчуття пози тіла тощо). Зробіть це кілька разів».

6. Участь батьків та інших осіб у корекційному процесі: співробітництво батьків дитини із психологом здатне значно підвищити ефективність корекційних заходів. Підтримка конструктивних форм поведінки та підкріплення позитивних зрушень з боку батьків - надзвичайно потужна мотиваційна сила, що, безсумнівно, необхідна дитині із СДУГ.