Програма психокорекційної роботи із дітьми із ЗПР соматогенного генезу

1. Загальні відомості про затримку психічного розвитку соматогенного генезу. Виникає в дітей з хронічними соматичними захворюваннями серця, нирок, ендокринної системи та іншими. Дітей характеризують явища стійкої фізичної та психічної астенії, що призводить до зниження працездатності та формуванню таких рис особистості як боязливість, сором’язливість, несміливість. Діти зростають в умовах обмежень та заборон, звужується коло спілкування, недостатньо поповнюється запас знань та уявлень про оточуючий світ. Нерідко виникає вторинна інфантилізація, формуються риси емоційно-особистісної незрілості, що поряд з зниженням працездатності та підвищеної втомлюваності не дозволяє дитині досягти рівня вікового розвитку.

2. Цілі психокорекційної роботи: створення сприятливої психологічної атмосфери для максимально успішної соціалізації та розкриття індивідуальних особливостей дитини.

3. Завдання психолого - корекційної роботи:

- розвиток психомоторики та нормалізація загального м’язового тонусу;

- розвиток та активізація пізнавальної діяльності;

- корекція емоційно - вольової сфери.

4. Форма психокорекційної роботи: групова

5. Методики:

а) для розвитку психомоторики та нормалізації загального м’язового тонусу:

- вправа «Мавпочка розчісується». Права рука масажує пальцями голову від лівої скроні до правої частини потилиці і назад. Потім ліва рука - від правої скроні до лівої частини потилиці.

- вправа «Ритм по колу». Ведучий відплескує ритм. Завдання дітей - повторити ритмічний малюнок, підхоплюючи ритм один за одним.

- вправа «Передай далі». Колом з рук в руки передається м'ячик, який залежно від інструкції то снігова кулька, то метелик, то гаряча картопля.

- вправа «Кішечка». З положення лежачи встати на карачки, спираючись на долоні і коліна. На вдихові прогнути хребет вниз, на видихові спину прогнути догори, підборіддя притиснути до грудей, зашипіти.

- вправа «Лінійні розтягнення». Лежачи на спині, дитина (спочатку можна за допомогою психолога) розтягує усе тіло, потягуючись одночасно двома руками і ногами; потім - лише правою стороною тіла (рука, бік, нога), потім - лише лівою. Спина при цьому не повинна напружуватися і вигинатися. На видихові - розслаблення.

- вправа «Політ літака». Психолог пропонує дітям уявити, а потім показати такі моменти: летить літак; летить парашутист із розкритим парашутом; людина на землі.

б) для розвитку та активізації пізнавальної діяльності:

- вправа «Вгадай предмет». Вгадати потрібно предмет за описом його істотних ознак. Дитина ставить питання, намагаючись відгадати, який предмет загаданий.

- вправа «Лото». У лото використовуються два кольори: зелений - означає рослини, червоний - означає тварин. На ігровому полі - різні рослини і тварини. Виграє той, хто швидше закриє кольоровими фішками ігрове поле.

- вправа «Супер - увага». Дітям пропонують закодувати за допомогою знаків зміст казки, ставлять платівку із казкою. Після виконання завдання дітей просять розповісти, що їм запам’яталося з прослуханої казки.

- вправа «Слухай оплески!». Діти йдуть по колу. Коли ведучий плесне в долоні 1 раз, діти мають зупинитися і прийняти позу лелеки (стояти на одній нозі, руки в сторони). Якщо ведучий плесне 2 рази, то діти приймають позу жаби (присісти, п'яти разом, носки і коліна в сторони, руки між ногами на підлозі). Коли плесне 3 рази – знову йдуть по колу.

в) для корекції емоційно - вольової сфери:

- гра «Хмари». Дітям пропонуються різнокольорові хмари різної форми. Кожна дитина вибирає собі хмару за настроєм.

- вправа «Квіти». Дітям роздають квіти, вирізані з кольорового паперу, в центрі яких схематично зображені емоції. Пропонується розглянути їх і розповісти, що вони відчувають, вибрати найпривабливішу для себе квітку.

- вправа «Дзеркало». Ведучий зображує різні емоційні стани, а діти повторюють. Коли діти запам'ятають зображення емоційних станів, то на зображення емоційного стану, показаного ведучим, діти повинні показати протилежне.

- вправа «Відгадай настрій». Дітям пропонується розглянути різні малюнки, на яких персонажі зображені з різним емоційним виразом обличчя. Пропонується визначити, які почуття виражають персонажі на малюнках. Потім кожній дитині видається картка з певним «настроєм». Їй треба відгадати, яку емоцію відчуває персонаж на малюнку, і потім показати її через міміку, жести. Інші учасники повинні відгадати той настрій, який передає дитина.

- гра «Чарівний дощ». Для гри потрібні газети і яскраві журнали. Гра складається з трьох етапів. Перший етап: дітям пропонується узяти декілька журналів і газет. Потім разом з дітьми необхідно вирішити за який час вони зможуть їх розірвати на дрібні шматочки (але не більше 3-4 хвилин). За сигналом треба зупинитися. Другий етап: також разом з дітьми визначається час. В цей час можна кидатися шматочками паперу один в одного, підкидати їх догори, влаштовуючи «чарівний дощ». За сигналом треба зупинитися і перейти до третього етапу. За обмежений час необхідно швидко зібрати усі шматочки в спеціальний пакет. Під час гри бажано використовувати звуковий таймер.

6. Участь батьків та інших осіб у корекційному процесі: батьки можуть значно посилити ефективність корекційних заходів, повторюючи вдома з дитиною корекційні вправи та ігри, а також підтримуючи та схвалюючи позитивні зрушення в поведінці дитини.