Чи можна зробити необхідний висновок із наведених засновків? Відповідь обґрунтуйте.

4.1. Рух вічний. Ходіння в університет – рух. Отже, …

4.2. Усі, хто читає багато книжок, ерудовані. Деякі люди читають лише детективи. Отже, …

4.3. Деякі цілі мають фундаментальний характер і зберігаються протягом життя багатьох поколінь; інші цілі більш поверхові і мають тимчасовий характер. Отже, …

4.4. Всі поети мислять образно. Деякі ведучі радіопередач пишуть вірші. Отже, …

4.5. Я бачив це в газетах. Усі газети друкують нісенітницю. Отже, …

4.6. Деякі автори опублікованих матеріалів не отримують гонорар. Особа Х. не отримує гонорар, отже …

5. Відтворіть наведені ентимеми в повний силогізм і перевірте їх правильність:

5.1. Цей силогізм має два часткових засновки, отже, він неправильний.

5.2. Оскільки він не знає правил логіки, то йому важко буде зрозуміти, яка тут помилка.

5.3. Він – чесна людина і тому заслуговує на повагу.

5.4. Всі періодичні видання виходять систематично у відповідні, точно встановлені строки під одним заголовком і в однаковому оформленні, а газета “Експрес” відноситься до періодичних видань.

6. Визначіть вид наведеного умовиводу, встановіть його модус, перевірте на правильність та запишіть символічно:

6.1. Якщо правила логіки не відображали б об’єктивних закономірностей, то логіка була б непридатною до аналізу дійсності. Логіка придатна до аналізу явищ дійсності. Отже, правила логіки мають об’єктивну основу.

6.2. У даному номері видання редакція може надрукувати лише одну із двох запропонованих статей журналіста N. У цьому номері видання редакція надрукувала статтю журналіста N. про проблему визнання голокосту на теренах України. Отже, у цьому номері не було надруковано статті журналіста N. про особливості пенсійної реформи.

6.3. Якщо всі іспити складено на відмінно, студент державної форми навчання має право на підвищену стипендію. Відомо, що студент Х., що навчається на державній формі навчання, не отримав підвищеної стипендії. Отже, він не склав всі іспити на відмінно.

6.4. Погана робота Н. пояснюється або недбалим ставленням до праці, або його недосвідченістю. Проте Н. не виявляє недбалості у роботі. Отже, погана робота Н. пояснюється його недосвідченістю.

6.5. Якщо людина порушує закон, то вона є правопорушником. Якщо людина є правопорушником, то до неї можна застосувати певні адміністративні або кримінальні санкції. Особа Y. порушила закон, отже, до неї можна застосувати відповідні санкції.

7. Визначіть вид індуктивного умовиводу. Встановіть, який метод дослідження причинних зв’язків застосовується в наукових індукціях:

7.1. У деяких народів Сходу спостерігали хворобу “бері-бері”. Медики виявили, що люди, які хворіли на неї, вживали в їжу очищений рис. Люди, які харчувались неочищеним рисом, не хворіли на цю хворобу. Отже, причиною “бері-бері” було харчування очищеним рисом (пізніше було доведено, що в оболонці рису містяться необхідні для людського організму вітаміни).

7.2. Маятники, що мають різну форму, різну вагу та зроблені з різного матеріалу, мають однаковий період коливання. Досліджуючи причину цієї особливості, виявили, що всі вони мають однакову довжину. Отже, причиною рівномірності періодів коливання маятників є рівність їх довжин.

7.3. Друкарня була устаткована новими машинами. Робочий день залишився такий же, люди ті ж, інтенсивність праці не змінилась, але продуктивність зросла. Отже, причиною росту продуктивності праці виявилася нова техніка.

7.4. Продуктивність праці у видавництві Х. у новому році зросла в декілька разів. Відомо, що дане видавництво обслуговує мережа комп’ютерів. На початку року було оновлено програмне забезпечення, при цьому рівень кваліфікації працівників, їхня кількість та тривалість робочого дня залишились незмінними.

7.5. У місті N. необхідно було серед працездатного населення визначити відносну частоту населення, яке систематично читає пресу. Репрезентативна вибірка становила 45 тис. чол. Відповідно до правил статистичного аналізу було встановлено, що з цього числа 15 тис чол. не читає преси. Отже, у місті N. систематично читають пресу дві третини працездатного населення.

7.6. Газета “Високий Замок” друкується у друкарні “Видавничого Дому “Високий Замок”.

Газета “Молода Галичина” друкується у друкарні “Видавничого Дому “Високий Замок”.

Газета “За Вільну Україну” друкується у друкарні “Видавничого Дому “Високий Замок”.

Отже, усі львівські газети друкується у друкарні “Видавничого Дому “Високий Замок”.