рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Поняття і основні концепції походження суспільства.

Поняття і основні концепції походження суспільства. - раздел Образование, Поняття і основні концепції походження суспільства   Об´єктом Соціології Є Суспільство Як Цілісна Соціальна ...

 

Об´єктом соціології є суспільство як цілісна соціальна реальність. Однак, поняття "суспільство" не має однозначного визначення серед соціологів та представників інших суспільствознавчих наук. В зарубіжній та вітчизняній літературі можна зустріти величезну кількість визначень "суспільства". Одні вчені його трактують як велику групу людей, що сформували спільну культуру, другі — як складну соціальну систему життєдіяльності людей, треті - як соціально-політичне об´єднання, що асоціюється з певною територією. Перш ніж дати визначення "суспільству" виділимо найбільш значні історичні етапи становлення даного поняття, особливості еволюції якого призвели до виникнення соціології як самостійної науки.

Уявлення про суспільство та його специфіку почали формуватися ще в Стародавньому світі Довгий час в соціальній думці суспільство ототожнювалось з державою. Наприклад, у Платона суспільство характеризує передусім суспільні функції держави — захист населення від зовнішніх ворогів, підтримка порядку в середині країни. Думки Платона продовжив розвивати його учень Аристотель.

Представники раннього Середньовіччя (А. Блаженний, Ф. Аквінський) розглядали суспільство як результат Божої волі.

Соціальна думка Нового часу у трактуванні суспільства виходила з концепції "природного стану" і суспільного договору. Зокрема такі думки зустрічаємо у творах Т. Гоббса, Ж-Ж. Руссо, Дж. Локка.

В XIX ст. з´являються праці, в яких поняття "суспільство" аналізується з точки зору соціології. Так, родоначальник соціології О. Конт розглядав суспільство як функціональну систему, основними підставами виникнення якої став розподіл праці між індивідами, що спонукав їх до взаємодії та сприяв формуванню певних типів соціальних відносин.

У творах Е. Дюркгейма суспільство постає як надіндивідуальна реальність, що базується на колективних уявленнях; як наймогутніший фокус фізичних і моральних сил, який тільки існує у світі.

Дж. Мілль розглядав суспільство як агрегат індивідів, мислення яких зазнає поступових змін і розвитку.

М. Вебер розумів суспільство як взаємодію людей, якає продуктом соціальних дій.

Сьогодні поняття "суспільство" має такий же понятійний зміст, що і в соціальній науці XIX ст. Зокрема, можна зустріти наступні визначення даного поняття.

Суспільство — особливий, надзвичайно складний вид організації соціального життя, що включає в себе всю багатоманітність стійких соціальних взаємодій, всі інститути та спільноти, що локалізовані в рамках конкретних державно-територіальних кордонів.

Суспільство — це більш-менш велика, стійка і цілісна сукупність людей, об´єднаних історично сформованими формами їх взаємозв´язків і взаємодій з метою задоволення власних потреб.

Суспільство – це продукт взаємодії людей, специфіку якого складають відносини людей один з одним.

Суспільство — це специфічна організація життєдіяльності людей, певний соціальний механізм, система відносин, що зв´язує людей в єдине ціле.

Суспільство — це спосіб існування людства, сукупність форм спільної життєдіяльності людей, які історично розвиваються.

Суспільство — сукупність людей, які об´єднані певними інтересами, потребами, взаємними симпатіями або певним видом діяльності.

Отже, складність загального визначення поняття "суспільство" полягає у тому, що воно є досить широким за об´ємом, високоабстрактним за характером, багатогранним і багаторівневим за структурою поняттям.

Найчастіше суспільство визначається в соціології як системно організована сукупність всіх форм і способів взаємодії і об´єднання, що породжується цілеспрямованою діяльністю великих груп людей. У такому значенні суспільство включає в себе все, що відрізняє цю систему від природних явищ.

Неоднозначність трактування поняття "суспільство" призвела до розробки різноманітних соціологічних концепцій суспільства: натуралістичних, ідеалістичних, методологічного індивідуалізму [17, с. 54].

Для натуралістичних концепцій характерним є розгляд суспільства, як продовження закономірностей природи, Космосу. Суспільно-історичні зміни і відмінні риси того чи іншого суспільства пояснюються географічним середовищем, природно-кліматичними характеристиками, специфікою людини як природної істоти, її генетичними, расовими, статевими особливостями.

Ідеалістичні концепції спрямовані на аналіз проявів людського життя. їх зміст полягає у тому, що сутність зв´язків, котрі об´єднують людей в єдине ціле, знаходять в релігійних віруваннях, в міфах, в ідеях. Тобто єдиним основним фактором соціального життя виявляються суто духовні мотиви.

Третій підхід щодо пояснення суспільного життя не заперечує ні наявність певних природних передумов людського існування, ні роль духовно-ідеологічних факторів, але основну увагу приділяє аналізу міжлюдських зв´язків, котрі мають, згідно цьому підходові, визначальний характер в системі соціальних закономірностей. Представники даного підходу ставлять перед собою проблему: чи суспільство виникає з індивідуальної взаємодії, чи індивід — похідне від суспільства? Ця проблема має в соціальній думці два протилежні вирішення. В одних теоріях визначається первинність індивідуального початку в суспільстві (М. Вебер, Т. Парсонс, П. Сорокін), а інших вихідними є надіндивідуальні соціальні структури (К. Маркс, Е. Дюркгейм).

Намагаючись об´єднати ці два підходи до суспільства, з´явилася доктрина, що отримала назву методологічного індивідуалізму, яка розглядає взаємодію індивідів як вихідну основу соціальної організації. її розвинули М. Вебер, Т. Парсонс, Дж. Мід, Г. Блумер.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Поняття і основні концепції походження суспільства

В истории социальной мысли было предложено несколько типологий общества Типологии общества в период формирования социологической... Типологии общества в классический период развития социологии... Данные типологии отличаются от описанных выше Свою задачу социологи этого периода видели в том чтобы объяснить ее...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Поняття і основні концепції походження суспільства.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Типологія суспільства. Сучасне суспільство.
  Современные общества различаются по многим признакам, но есть в них и одинаковые параметры, по которым их можно типологизировать. Одним из основных направлений в типологии

Традиционное, индустриальное и постриндустриальное общества
Наиболее устойчивой в современной социологии считается типология, основанная на выделении традиционного, индустриального и постиндустриального обществ.

Типологии общества в период формирования социологической науки
Основатель социологии французский ученыйО. Контпредложил трехчленную стадиальную типологию, в которую входили: · стадия военного господства; · стадия феодального

Типологии общества современной социологии
Для постклассического этапа развития социологии характерны типологии, основанные на принципе технического и технологического развития обществ. В наши дни наиболее популярна типология, которая выдел

Соціальна група
Різновидом соціальної спільності є соціальна група. Соціальна група — відносно стала кількість людей, пов'язаних між собою формою діяльності, спільністю інтересів, норм, цінностей. Залежно

Основні підструктури соціальної структури суспільства
Соціально-класова структура суспільства — сукупність суспільних класів, певні їх зв'язки і відносини. Основу соціально-класової структури складають класи — великі соціальні спільності людей, що роз

Функціональний підхід до соціальної стратифікації
Представники функціонального підходу К.Девіс і У.Мур вважають, що соціальна структура суспільства представлена певним набором позицій, які можна досягти. Кожне суспільство стикається з проблемою: я

Конфліктний підхід до соціальної стратифікації
Другим напрямом аналізу соціальної стратифікації можна назвати конфліктний підхід, висхідні позиції якого були сформульовані К.Марксом, який пов'язував соціальну нерівність з різним становищем груп

Еволюційний підхід
У 70-80-х роках набула поширення тенденція синтезу функціонального та конфліктного підходів. Найбільш повний вираз вона знайшла в роботах американських вчених Герхарда і Джін Ленскі, які сформулюва

Соціальні інститути суспільства і соціальні організації.
  Інституціалізація як соціальний феномен Для суспільства як складної організованої системи життєво важливо закріпити певні типи соціальних взаємодій, зробити їх узгодженими,

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги