Питання

Можливість і дійсність.

У широкому сенсі слова під дійсністю розуміється весь об'єктивно існуючий світ, об'єктивна реальність у всій її конкретності, вся сукупність готівково існуючих явищ, узятих у єдності з їх сутності. На останній момент в характеристиці категорії дійсності звертав особливу увагу Гегель, відзначаючи, що "дійсність є що стало безпосереднім єдність сутності та існування, або внутрішнього і зовнішнього".У більш вузькому і специфічному сенсі слова під дійсністю розуміють конкретне буття окремого об'єкта в певний час, в певних умовах; дійсність окремого конкретного матеріального об'єкта - це його актуальне буття. У цьому значенні категорія дійсності і зіставляється з категорією можливості.Можливість - це такий стан (або така ситуація), коли є одна частина детермінують факторів, але відсутня інша їх частина, або коли детермінують чинники недостатньо зрілі, щоб виникло нове явище.
Кожна матеріальна основа, природна чи соціальна, спочатку існує потенційно, а потім може стати дійсністю. З цієї точки зору розвиток є нескінченний процес реалізації одних можливостей і виникнення нових можливостей.
Є різні види можливостей (істотна і не суттєва, оборотна і необоротна, формальна і реальна та ін.)
Оборотної можливістю називається така можливість, з перетворенням якої в дійсність первісна дійсність стає можливістю. Приклад - перетворення рідкого стану води в газоподібний. Незворотною називається така можливість, з перетворенням якої в дійсність первісна дійсність стає неможливістю. Приклад - смерть людини.

Необхідність і випадковість.

У різних концепціях детермінізму одне з центральних місць займають категорії необхідності і випадковості. Філософський детермінізм імпліцитно припускає існування об'єктивної необхідності. Необхідність виступає як визначальної характеристики причинно-наслідкових зв'язків і відносин регулярної обумовленості, виражається в поняттях закону і закономірності. Одночасно в будь-якій концепції детермінізму потрібно і виявлення її відносини до існування в світі випадковості. Необхідність - це те, що випливає із самої суті матеріальних систем, процесів, подій і що має відбутися (або відбувається) в головному так, а не інакше. Приклад - розвиток організму людини, проходження людиною декількох послідовних стадій. "Необхідність" це те, чого не можна обійти, що "не-обійти" ( "не-обходити"). Випадковість ж - те, що має підставу і причину не в самому собі, а в іншому, що випливає не з головних зв'язків і відносин, а з побічних, що може бути, а може і не бути, може статися так, але може статися і по іншому.