Мультиплексори і демультиплексори

 

Мультиплексори здійснюють підключення одного з вхідних каналів до вихі­дного під керуванням керуючого (адресуючего) слова. Розрядності каналів можуть бути різними, мультиплексори для комутації многорозрядних слів складаються з однорозрядних. Входи мультиплексора поділяються на дві групи: інформаційні і що адресують. Роботу мультиплексора можна спрощено представити за допомогою многопозиціонного ключа. Для однорозрядного мультиплексора це представлено на рис. 1.6. Код, що адресує, А задає пере­микачу визначене положення, з'єднуючи з виходом F один з інформаційних входів Xі). При нульовому коді, що адресує, перемикач займає верхнє поло­ження а0, зі збільшенням коду на одиницю переходить у сусіднє положення Xі і так далі.

 

 

X0

X1 F

X2

X2n-1

 

[n]

 

a0

A а1

 

a(n-1)

 

Рис.1.6.

 

Робота мультиплексора описується співвідношенням (1.3):

_ _ _ _ _ _ _

F = x0an-1an-2…a1a0Ú x0an-1an-2…a1a0 Ú x0an-1an-2…a1a0 (1. 3)

 

яке іноді називається мультиплексной формулою. При будь-якім значенні ко­ду, що адресує, усі доданки, крім одного, дорівнюють нулю. Ненульовий до­данок дорівнює Xі. де і - значення поточного адресного коду. Схемотехнічно мультиплексор реалізує електронну версію показаного перемикача, маючи, на відміну від його, тільки однобічну передачу даних.

_ _

a1 a1 a0 a0

E

       
   
 
 

 

 


&

           
   
   
 
 
 

 


X0

 

 

 
 


&
&

&
X1

 
 


F

             
   
 
 
 
   
     
 


Х2

 

&

               
   
 
   
   
 
 
 

 

 


X3

 
 

 


 

Рис.1.7.

 

На рис.1.7. показаний мультиплексор з чотирма інформаційними входами, двома адресними входами і входом дозволу роботи. При відсутності дозволу роботи (Е = 0) вихід F стає нульовим незалежно від інформаційних і адресних сигналів. У стандартних серіях розмірність мультиплексора не більш 16x1.