Організація стандартизації в рамках Європейського Союзу

У березні 2008 року в силу вступила Угода про партнерство та співробітництво між Україною та Європейським Союзом. На етапі перебування України у статусі асоційованого члена ЄС повинно бути впроваджено не менше ніж 80% стандартів та вимог, які діють на території країн-членів співдружності з метою забезпечення формування єдиного нормативного простору і гармонізації національної бази стандартів з європейською. Тому більш детально розглянемо сутність європейської моделі стандартизації.

Європейський Союз є найбільшою групою незалежних держав у світі, який робить постійні зусилля для усунення технічних бар'єрів у торгівлі. Так, європейська стандартизація є ключовим інструментом для зміцнення єдиного ринку та підвищення конкурентоспроможності європейських компаній, тим самим створюючи умови для економічного зростання. Європейські стандарти є також цінним інструментом для полегшення прикордонної торгівлі - як у рамках єдиного ринку в Європі, а також з рештою світу. Вони скорочують непотрібні витрати для постачальників і покупців товарів та послуг - у державному та приватному секторах.

У Європі ці стандарти розроблені і узгоджені трьома офіційними європейськими організаціями у сфері стандартизації: Європейський комітет зі стандартизації (CEN), Європейський комітет з електротехнічної стандартизації (CENELEC) та Європейський інститут телекомунікаційних стандартів (ETSI).
Тісна співпраця між CEN і CENELEC була закріплена на початку 2010 року шляхом створення єдиного CEN-CENELEC Центра управління (CCMC) в Брюсселі.
Установлюючи єдині стандарти (CEN і CENELEC), які застосовуються на всій території єдиного європейського ринку:

· забезпечують захист прав споживачів,

· сприяють транскордонній торгівлі,

· забезпечують сумісність продуктів,

· заохочують інноваційну діяльність та технологічний розвиток,

· забезпечують захист навколишнього середовища.

Продукти і послуги, які відповідають цим європейським стандартам, можуть бути запропоновані і продані в усіх країнах-учасницях.
CEN і CENELEC об'єднують національні установи стандартів із 32 країн Європи. Ця мережа включає в себе бізнес-федерації, комерційні та споживчі організації, екологічні організації та інші громадські зацікавлені сторони. Більше 60 000 технічних спеціалістів з промисловості, науково-дослідних, наукових та інших фондів беруть безпосередню участь у роботі в області стандартизації.
CEN і CENELEC також співпрацюють з Міжнародною організацією зі стандартизації (ІСО) та Міжнародною електротехнічною комісією (IEC), щоб досягти угоди про загальні стандартів, які можуть бути застосовані у всьому світі, сприяючи тим самим міжнародній торгівлі. Європейські стандарти розробляються в глобальній перспективі. CEN підписав "Віденську угоду" з Міжнародною організацією зі стандартизації (ІСО), через яку європейські та міжнародні стандарти можуть розроблятися паралельно. Близько 30% європейських стандартів ідентичні стандартам ІСО. Ці стандарти EN ISO мають подвійну користь.

Європейський стандарт (EN) являє собою стандарт, який прийнятий однією із трьох офіційно визнаних європейських організацій зі стандартизації: CEN, CENELEC або ETSI. Він виробляється усіма зацікавленими сторонами на основі прозорої, відкритої процедури та на основі консенсусу.
Європейські стандарти є ключовим компонентом єдиного європейського ринку та являють собою одне з найважливіших питань для бізнесу.
Більшість європейських стандартів ініціюються бізнесом і розроблені у співпраці з іншими зацікавленими сторонами.

Європейська система стандартизації не має аналогів у світі. Після публікації європейського стандарту кожен орган національної стандартизації або комітет зобов'язаний відмовитися від виконання будь-якого національного стандарту, який конфліктує з новим європейським стандартом. Таким чином, один європейський стандарт набуває чинності національного стандарту у всіх 32 країнах-членах CEN та / або CENELEC.

Стандарти формуються на основі консенсусу між підприємствами, органами державної влади, споживачів і профспілки, через процес консультацій, організованих незалежним, визнаним органом зі стандартизації на національному, європейському та міжнародному рівні.