Елементи інтерфейсу користувача Excel

Після завантаження Excel можна побачити у вікні такі елементи: рядок заголовка, позначку системного меню, групу кнопок керування вікном, рядок меню, панель інструментів, рядок стану, смуги прокручування й обрамлення вікна.

У вікні містяться спеціальні компоненти, властиві саме вікну Excel.

Ø Рядок формул – це панель у верхній частині вікна Excel, що використовується для введення і редагування змісту комірки. Змістом комірки може бути як постійне значення (скажімо, число або текст), так і формула.

Ø Поле імені– це текстове поле ліворуч від рядка формул, у якому відображається ім’я виділеної комірки або елемент діаграми. У цьому полі можна швидко перевизначити ім’я комірки.

Ø Робоча частина аркуша– це графічне зображення електронних таблиць. Робоча частина складається з комірок і заголовків рядка і стовпців.

Ø Вкладки аркушів– ці елементи розташовані в нижній частині вікна. Вони нагадують вкладки в каталожній шухляді. Клацання мишею по будь-якій з вкладок відкриває відповідний аркуш робочої книги.

Ø Межа вкладок аркушів– вертикальна риска праворуч від вкладок аркушів, що визначає розмір ділянки вкладок. Потягнувши за цю межу, можна змінити розмір ділянки вкладок.

Доступ до всіх функцій програми можна отримати через головне меню. Воно містить дев’ять пунктів: Файл, Правка, Вигляд, Вставка, Формат, Сервіс, Таблиця, Вікно і Довідка. Крім цього, у головному меню можуть бути присутніми ще декілька команд, пов’язаних із вбудованими макрокомандами, якщо ті були підключені за допомогою команди Сервіс/Надбудови. Виконання більшості основних команд можна ініціювати, окрім вибору в головному меню, ще двома способами: натисканням на відповідну піктограму однієї з панелей інструментів або комбінацією «гарячих» клавіш. Можна використовувати також команди контекстного меню, яке відкривається після натискання на праву кнопку мишки і містить переважно найуживаніші команди головного меню.

Без використання мишки у головне меню можна потрапити, якщо натиснути на клавішу Alt . Для вибору потрібної позиції меню треба користуватися клавішами стрілок (і натисканням на Enter для виконання команди) або уведенням підкресленої у назві букви або Alt+підкреслена літера.

Нижче від меню, за бажанням користувача, можуть бути розміщені панелі інструментів (звично відкритими є панелі Стандартна і Форматування). Для візуалізації чи приховання панелей використовують команду Сервіс/Настройка…(або Вигляд/панелі інструментів/Настройка), яка відкриває вікно, де на сторінціПанелі інструментів виводиться список усіх наявних панелей. Найуживаніші можна вибрати безпосередньо з меню, яке відкривають командою Вигляд/Панелі інструментів або натисканням на праву кнопку мишки над однією з уже відкритих панелей.

Нижче від панелей інструментів розташовано рядок формул. У його лівій частині відображається адреса активної клітинки, у правій – уся інформація, яку уводять в активну клітинку або яка вже міститься в ній. Візуалізацію рядка формул можна увімкнути або вимкнути командою Вигляд/Рядок формул.

Наведемо основні функції програми ЕТ Excel або, як її ще називають, табличного процесора Excel:

ü введення і редагування даних, автоматизація введення (автозаповнення, автозаміна тощо); форматування табличних даних із використанням стандартних засобів, стилів, шаблонів;

ü виконання обчислень за формулами (тут може використовуватися великий набір вбудованих функцій);

ü аналіз табличних даних (введення проміжних і загальних підсумків, створення зведених таблиць, добір параметрів, прогнозування розв’язків);

ü графічне зображення даних (побудова графіків, діаграм; уведення малюнків, відео матеріалів, географічних карт);

ü робота зі списками (упорядкування й фільтрація записів, пошук даних);

ü колективна робота з таблицями (обмін файлами в локальній мережі, спільне використання і захист даних, обмін інформацією через Internet);

ü розробка програмних додатків, заснованих на вбудованій мові програмування VBA (Visual Basic for Appplications).

Існують спеціальні додаткові клавіші, які допомагають швидкому опрацюванню з таблицями. Зокрема, це:

Клавіші Дія Клавіші Дія
Ctrl+C Копіювати Ctrl+Ins Копіювати
Ctrl+X Вирізати Shift+Del Вирізати
Ctrl+V Вставити Shift+Ins Вставити
Ctrl+N Створити нову книгу Ctrl+F Знайти
Ctrl+O Відкрити книгу Ctrl+G Перейти до
Ctrl+S Зберегти книгу Ctrl+A Виділити аркуш
Ctrl+W Закрити книгу Ctrl+P Друкувати аркуш

 

З вище сказаного, можна зробити висновок, що електронні таблиці Microsoft Excel відіграють досить значну роль в житті людини, а особливо, тієї, яка має постійну справу з обчисленням певних функцій, побудовою графіків і таке інше. Тобто, це люди чиє життя зв’язане з економічною діяльністю.