рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Авторська програма курсу

Авторська програма курсу - раздел Образование, РОБОЧА ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ Біологія Людини Та Її Складові Частини: Анатомія, Фізіологія, Вчення Про Інди...

Біологія людини та її складові частини: анатомія, фізіологія, вчення про індивідуальний розвиток, антропологія, генетика та екологія людини. Гігієна – наука про здоров’я та його збереження. Поняття про здоров’я і хворобу. Організм людини як цілісна біологічна система. Будова і властивості клітин людини, їхній хромосомний набір. Тканини людсь-кого організму: епітеліальна, сполучна, м’язова (посмугована і непосмугована), нервова; їхні характерні риси і функції. Органи, фізіологічні та функціональні системи органів. Внутрішнє середовище організму: кров, тканинна рідина, лімфа. Гомеостаз, шляхи його забезпечення. Загальні відомості про нервову, гуморальну та імунну регуляції діяльності організму людини. Уявлення про подразливість та рефлекс.

І. Організм людини як біологічна система
Роль ендокринної системи в забезпеченні процесів життєдіяльності. Загальні уявлення про залози зовнішньої, внутрішньої та змішаної секреції. Поняття про гормони, їхня хімічна природа та функції. Основні залози внутрішньої секреції людини та їхні функції: гіпофіз, щитоподібна і підшлункова залози, наднирники, тимус (загрудинна, або вилоч-кова залоза); основні гормони, які ними виробляються. Особливості гуморальної регуляції життєвих функцій організму людини. Можливі порушення діяльності залоз внутрішньої секреції, їхня профілактика.
Основні уявлення про нервову систему, її значення в регуляції та узгодженні функцій організму людини, його взаємодії з довкіллям. Будова та види нейронів. Нерви та нервові вузли. Рефлекторний принцип діяльності нервової системи. Поняття про нервовий імпульс та механізм його передачі. Безумовні та умовні рефлекси. Рефлекторна дуга. Поділ нервової системи на центральну і периферійну частину. Будова та функції соматичного та вегетативного відділів нервової системи. Будова та функції спинного мозку. Головний мозок, будова та функції його відділів. Кора великих півкуль та її функції. Можливі по-рушення структури та функцій нервової системи, їхня профілактика. Взаємозв’язок нервової і гуморальної регуляції в організмі людини. Поняття про стрес та фактори, які його спричинюють.
Кров та кровообіг. Склад, функції та значення крові. Плазма крові, її хімічний склад та властивості. Будова і функції еритроцитів, тромбоцитів та лейкоцитів. Групи крові та резус-фактор. Зсідання крові. Швидкість осідання еритроцитів як показник функціонального стану організму. Правила переливання крові.
Види імунітету: клітинний та гуморальний, вроджений та набутий. Механізми формування імунітету. Поняття про антиген та антитіло. Алергія як підвищена чутливість організму до певних чинників. Поняття про імунну пам’ять. Поняття про вакцини та сироватки, їх роль у профілактиці та лікуванні захворювань. Найбільш поширені захворю-вання, що ведуть до порушення функцій і складу крові (недокрів’я, лейкози, порушення зсідання крові тощо).
Загальні уявлення про систему кровообігу. Будова та робота серця людини. Особливості будови та функціонування серцевого м’яза.. Нейрогуморальна регуляція серцевого циклу. Будова та функції кровоносних судин (артерій, вен, капілярів) та їхніх систем (великого і малого кіл кровообігу). Рух крові по судинах, кров’яний тиск у них. Діагностичне значення і методи виміру пульсу, верхнього (систольного) і нижнього (діастольного) артеріального тиску. Нейрогуморальна регуляція кровообігу.
Розлади серцево-судинної системи (аритмії, тромбоз, гіпертонічна хвороба, інфаркт міокарда та ін.), заходи профілактики захворювань системи кровообігу. Прояви артеріальної, венозної та капілярної кровотеч, перша допомога при них.
Склад, утворення та функції лімфи. Лімфатична система, лімфообіг. Особливості будови лімфатичних вузлів та їхня роль як бар’єрів на шляху поширення збудників хвороб в організмі. Взаємозв’язки між кров’ю, тканинною рідиною та лімфою, як складовими внутрішнього середовища організму людини.
Дихання. Загальні уявлення про процес дихання людини та його значення для функціонування організму. Будова і функції верхніх (носова порожнина, носоглотка, ротоглотка) та нижніх (гортань, трахея, бронхи) дихальних шляхів. Будова голосових зв’язок та механізм утворення звуків. Будова і функції легень; альвеоли. Процеси вдиху і видиху та їхня регуляція. Газообмін в легенях. Основні показники активності дихання. Обмін газів у тканинах. Нервова і гуморальна регуляція дихання.
Найпоширеніші та небезпечні захворювання системи дихання, їхня профілактика. Перша допомога при зупинці дихання. Паління як причина небезпечних захворювань дихальної системи людини.
Травлення та обмін речовин в організмі людини. Загальні уявлення про травну систему та процеси живлення. Значення процесів травлення та всмоктування поживних речовин в шлунково-кишковому тракті для життєдіяльності організму людини. Основні відомості про харчові продукти рослинного і тваринного походження, способи їхнього зберігання. Екологічні вимоги щодо продуктів харчування. Будова ротової порожнини та травлення в ній. Механічне подрібнення та перемішування їжі у ротовій порожнині. Будова зубів, їхні функції. Роль язика в перемішуванні їжі та сприйнятті її смаку. Утворення, склад та роль слини в травленні. Праці І.П.Павлова по вивченню діяльності слинних залоз та її нервової регуляції. Ковтання їжі як рефлекторна реакція та механізми його здійснення. Будова та функції глотки і стравоходу. Будова шлунку, процеси травлення у ньому. Утворення і склад шлункового соку, його роль в процесі травлення. Нервово-гуморальна регуляція шлункового соковиділення. Внесок І.П.Павлова у дослідження травлення в шлунку. Будова тонкого кишечника, процеси травлення та всмоктування поживних речовин у ньому. Будова та функції підшлункової залози та печінки. Будова товстого кишечника, процеси травлення та всмоктування у ньому. Виведення неперетравлених решток їжі з організму. Роль мутуалістичних мікроорганізмів кишечника (кишкова паличка тощо) у забезпеченні травлення та синтезі біологічно активних речовин (вітаміни К та В12 та ін.).
Захворювання органів травлення та гігієнічні вимоги щодо нормального харчування та запобігання шлунково-кишковим захворюванням. Захворювання зубів, ясен, розлади жування, слиновиділення, ковтання. Порушення секреторної функції шлунково-кишкового тракту. Умови виникнення та прояву виразки шлунку і дванадцятипалої кишки, перитоніту, гепатиту та цирозу печінки, ботулізму, сальмонельозу (черевного тифу), холери та ін. Шкідливий вплив наркотиків, алкоголю та паління на органи травлення.
Основні відомості про обмін речовин і енергії, значення цих процесів у забезпеченні життєдіяльності людини. Основні етапи розщеплення білків, вуглеводів і жирів, а також синтезу потрібних організму речовин. Вітаміни, їхні властивості та роль в обміні речовин. Поняття про авітамінози, гіпо- та гіпервітамінози. Вміст та способи зберігання вітамінів в основних харчових продуктах. Норми харчування залежно від вмісту необхідних організму речовин та витрат енергії.
Виділення. Необхідність виділення з організму продуктів обміну. Будова та функції органів сечовидільної системи: нирок, сечоводів, сечового міхура, сечівника. Утворення сечі, регуляція сечоутворення і сечовиділення. Найбільш поширені та небезпечні захворювання сечовидільної системи, розлади її діяльності тощо. Шкідливий вплив нарко-тиків та алкоголю на органи сечовидільної системи. Профілактика захворювань сечовидільної системи.
Розмноження та розвиток людини. Значення процесу розмноження, біосоціальна основа створення сім’ї. Поняття про спадковість людини. Будова статевих клітин людини та їхнє утворення. Будова та функції чоловічої і жіночої статевих систем. Запліднення, розвиток зародка та плоду (вагітність). Генетичне визначення статі людини. Народження дитини, годування материнським молоком. Ріст та розвиток дитини (етапи новонародженості, грудний (немовля), ясельний, дошкільний та шкільний). Особливості статевого дозрівання хлопчиків і дівчаток. Демографічні проблеми в Україні і світі. Середня тривалість життя людини та фактори, що впливають на неї. Смерть як завершення індивідуального розвитку. Поняття про клінічну смерть. Гігієна статевих органів, молочних залоз у жінок. Шкідливий вплив токсичних речовин, наркотиків, алкоголю і нікотину на систему органів розмноження. Захворювання статевих органів. Хвороби, які передаються переважно статевим шляхом, їхній прояв, наслідки, методи профілактики.
Сенсорні системи. Значення зв’язку організму із зовнішнім середовищем. Подразники та їхня природа. Рецептори, органи чуття та їхнє значення для нормального функціонування організму людини. Поняття про сенсорні системи (аналізатори), їхня структура. Роль І.П.Павлова у розвитку вчення про аналізатори. Зоровий аналізатор. Будова і функції органів зору. Сприйняття світла, кольору, відстані. Акомодація ока. Гігієна зору, запобігання його порушенням. Аналізатор слуху. Будова та функції органу слуху (зовнішнє, середнє та внутрішнє вухо). Сприйняття звуків. Гігієна слуху та запобігання його порушенням. Орган рівноваги. Механізм відчуття положення тіла в просторі. Органи дотику, нюху та смаку: будова, сприйняття ними відповідних подразнень, їхня передача і аналіз. Відчуття температури і болю. Найбільш поширені та небезпечні захворювання органів чуття, їхня профілактика. Шкідлива дія токсичних речовин, наркотиків, алкоголю та тютюнопаління на органи чуття.
Вища нервова діяльність. Біологічні основи поведінки людини. Вища нервова діяльність як основа поведінки людини. Внесок І.М.Сєченова та І.П.Павлова у створення вчення про вищу нервову діяльність. Безумовні рефлекси та інстинкти. Утворення, види і форми умовних рефлексів, їхнє значення. Формування вміння і навичок. Гальмування рефлексів та його значення для нормальної поведінки людини.
Відчуття. Сприйняття подразників як початковий етап психічних процесів. Увага та її роль у сприйнятті інформації. Перша і друга сигнальні системи. Фізіологічні основи мови. Прояви дії вищої нервової системи та їхнє значення: свідомість, мислення, емоції, мотивації, пам’ять (фізіологічна природа, види). Емоційні стреси та їхній вплив на організм. Способи керування емоціями.
Основні типи вищої нервової діяльності. Психологічна індивідуальність людини: схильність, інтереси, темперамент, характер. Здібності та обдарованість, їхнє виявлення та розвиток.
Сон і неспання. Характеристика сну і його фізіологічна природа. Швидка і повільна фази сну. Добовий ритм сон-неспання та його біологічне значення. Сновидіння. Гіпноз. Порушення нормального сну та його наслідки.
Поняття про особистість. Біологічні та соціальні потреби людини, їхня мотивація та роль у регуляції поведінки. Свідомість та підсвідомість, їхня взаємодія. Біологічна природа особистості. Поняття про характер та його риси. Вплив соціальних чинників та спадковості на формування особистості. Гігієна розумової праці. Профілактика нервово-психічних захворювань. Можливі порушення вищої нервової діяльності, спадкові та набуті психічні хвороби. Вплив алкоголю, наркотиків, токсинів на нервову систему і поведінку людини. Соціальні наслідки алкоголізму, наркоманії та токсикоманії.
Антропогенез.Людина розумна як біологічний вид. Положення людини в системі органічного світу. Діяльність людини як особливий фактор еволюції. Проблема походження людини та сучасні погляди на неї. Антропогенез і його рушійні сили. Роль біологічних і соціальних факторів в історичному розвитку людини. Огляд основних етапів історичного розвитку людини. Людські раси, нації та національності; їхні характерні риси та походження.

Еволюція поведінки людини.

 

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

РОБОЧА ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

Кафедра фізіології людини і тварин... ЗАТВЕРДЖУЮ... Проректор з навчальної та науково педагогічної роботи...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Авторська програма курсу

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

РОБОЧА ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ
1.3.9. Основи біології та генетики людини (шифр і назва навчальної дисципліни) напрям підготовки 0401. Психологія (шифр

Херсон – 2012
Робоча програма “Основи біології та генетики людини” для студентів (назва навчальної дисципліни)   за напрямом підготовки 6.030102. Психологія, спеціальністю

Опис навчальної дисципліни
  Найменування показників Галузь знань, напрям підготовки, освітньо-кваліфікаційний рівень Характеристика навчальної дисципліни

Тема 1. Організм людини як біологічна система
Біологія людини та її складові частини. Організм людини як цілісна біологічна система. Будова і властивості клітин людини, їхній хромосомний набір. Тканини людського орга

Тема 11. Цитогенетичний метод, його використання для діагностики хромосомних захворювань
Морфо – функціональна характеристика та класифікація хромосом людини. Хроматин – речовина хромосоми. Гетерохроматин ( багаторазові повтори нуклеотидів ДНК) та еухроматин ( унікальні нуклеотидні пос

Тема 14. Метод близнюків та його різновиди
Основна схема методу. Походження монозиготних (МЗ) та дизиготних (ДЗ) близнюків. Конкордантність та дискондартність близнюків. Коефіцієнт успадкованості ознаки Хольцингера. Різнов

Структура навчальної дисципліни
Назви змістових модулів і тем Кількість годин денна форма Заочна форма усього у тому

ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ 1. Організм людини як біологічна система
Лекційний модуль   Організм людини як біологічна система 2 год.

Форма опрацювання навчального матеріалу : підготовка і презентація міні-лекції
Біологія людини та її складові частини. Організм людини як цілісна біологічна система. Будова і властивості клітин людини, їхній хромосомний набір. Тканини людського орга

Форма опрацювання навчального матеріалу : написання і презентація реферату
Залози зовнішньої, внутрішньої та змішаної секреції. Поняття про гормони, їхня хімічна природа та функції. Основні залози внутрішньої секреції людини та їхні функції; основні горм

Форма опрацювання навчального матеріалу : підготовка і презентація міні-лекції
Будова та види нейронів. Нерви та нервові вузли. Рефлекторний принцип діяльності нервової системи. Поняття про нервовий імпульс та механізм його передачі. Безумовні та умовні рефлекси.

Форма опрацювання навчального матеріалу : презентація експертної оцінки
Склад, функції та значення крові. Плазма крові, її хімічний склад та властивості. Будова і функції еритроцитів, тромбоцитів та лейкоцитів. Групи крові та резус-фактор.

Форма опрацювання навчального матеріалу : укладання бібліографії
Будова ротової порожнини та травлення в ній. Будова зубів, їхні функції. Утворення, склад та роль слини в травленні. Будова та функції глотки і стравоходу. Будова шлунку, процеси

Форма опрацювання навчального матеріалу : написання і презентація реферату
Будова статевих клітин людини та їхнє утворення. Будова та функції чоловічої і жіночої статевих систем. Запліднення, розвиток зародка та плоду (вагітність). Генетичне визначення с

Форма опрацювання навчального матеріалу : підготовка і презентація міні-лекції
Рецептори, органи чуття та їхнє значення для нормального функціонування організму людини. Поняття про сенсорні системи (аналізатори), їхня структура. Роль І.П.Павлова у розвитку в

Форма опрацювання навчального матеріалу : складання комплексного кросворду
  Вища нервова діяльність як основа поведінки людини. Внесок І.М.Сєченова та І.П.Павлова у створення вчення про вищу нервову діяльність. Безумовні рефлекси та інстинкти. Утво

Форма опрацювання навчального матеріалу : підготовка і презентація міні-лекції
  Положення людини в системі органічного світу. Проблема походження людини та сучасні погляди на неї. Антропогенез і його рушійні сили. Роль біологічних і с

Основна література
1. Альбертс Б. и др. Молекулярная биология клетки. – М.: Мир, 1987- 586 с. 2. Биология: Учебник для вузов/ Под редакцией В.Н.Ярыгина. М.: Медицина, 1989 -368с. 3. Грин Н., Стаут У

Додаткова література
9. Королев В., Кривошеева Г., Полякова Е. Руководство к лабораторным занятиям по биологии. К. : Вища школа , 1986. – 168с. 10. Методические указания для студентов к практическим занятиям п

INTERNET-ресурси
http://www.omsk.edu.ru http://elibrary.rsl.ru http://www.academia-moscow.ru/ http://vse-pro-geny.ru/ http://www.megabook.ru/ http://vse-pro-geny.ru/

Форма опрацювання навчального матеріалу : підготовка і презентація міні-лекції
Морфо – функціональна характеристика та класифікація хромосом людини. Хроматин – речовина хромосоми. Гетерохроматин ( багаторазові повтори нуклеотидів ДНК) та еухроматин ( унікальні нуклеотидні пос

Форма опрацювання навчального матеріалу : написання і презентація реферату
Генетичний контроль ланцюгів метаболізму у людини. Виявлення й аналіз окремих мутантних білків у людини. Механізми виникнення генних ( молекулярних) хвороб, пов′язаних з порушенням о

Форма опрацювання навчального матеріалу : презентація експертної оцінки
Основна схема методу. Складання родоводів, загальноовизнана символіка. Генограма. Приклади родоводів. Генеалогічний аналіз, його мета. Типи успадкування моногенних ознак у людини: аутосомн

Форма опрацювання навчального матеріалу : підготовка і презентація міні-лекції
Основна схема методу. Походження монозиготних (МЗ) та дизиготних (ДЗ) близнюків. Конкордантність та дискондартність близнюків. Коефіцієнт успадкованості ознаки Хольцингера. Різнов

Форма опрацювання навчального матеріалу : написання і презентація реферату
Поняття про популяцію. Генетична структура популяцій. Коефіцієнт інбридінга. Генетичний поліморфізм і гетерогенність людських популяцій. Міжіндивідуальна та міжпопуляційна варіативність. П

Форма опрацювання навчального матеріалу : презентація експертної оцінки
  Пренатальна діагностика спадкових хвороб. Онтогенетичний метод антропогенетики. Виявлення гетерозиготного носійства за допомогою онтогенетичного метода і значення його для

ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ 1. Організм людини як біологічна система
Лекційний модуль   1. Механізми і рівні реалізації гомеостазу 2 год. 2.

Форма опрацювання навчального матеріалу : підготовка і презентація міні-лекції
Біологія людини та її складові частини. Організм людини як цілісна біологічна система. Будова і властивості клітин людини, їхній хромосомний набір. Тканини людського орга

Форма опрацювання навчального матеріалу : написання і презентація реферату
Залози зовнішньої, внутрішньої та змішаної секреції. Поняття про гормони, їхня хімічна природа та функції. Основні залози внутрішньої секреції людини та їхні функції; основні горм

Форма опрацювання навчального матеріалу : підготовка і презентація міні-лекції
Будова та види нейронів. Нерви та нервові вузли. Рефлекторний принцип діяльності нервової системи. Поняття про нервовий імпульс та механізм його передачі. Безумовні та умовні рефлекси.

Форма опрацювання навчального матеріалу : презентація експертної оцінки
Склад, функції та значення крові. Плазма крові, її хімічний склад та властивості. Будова і функції еритроцитів, тромбоцитів та лейкоцитів. Групи крові та резус-фактор.

Форма опрацювання навчального матеріалу : укладання бібліографії
Будова ротової порожнини та травлення в ній. Будова зубів, їхні функції. Утворення, склад та роль слини в травленні. Будова та функції глотки і стравоходу. Будова шлунку, процеси

Форма опрацювання навчального матеріалу : написання і презентація реферату
Будова статевих клітин людини та їхнє утворення. Будова та функції чоловічої і жіночої статевих систем. Запліднення, розвиток зародка та плоду (вагітність). Генетичне визначення с

Форма опрацювання навчального матеріалу : підготовка і презентація міні-лекції
Рецептори, органи чуття та їхнє значення для нормального функціонування організму людини. Поняття про сенсорні системи (аналізатори), їхня структура. Роль І.П.Павлова у розвитку в

Форма опрацювання навчального матеріалу : складання комплексного кросворду
  Вища нервова діяльність як основа поведінки людини. Внесок І.М.Сєченова та І.П.Павлова у створення вчення про вищу нервову діяльність. Безумовні рефлекси та інстинкти. Утво

Форма опрацювання навчального матеріалу : підготовка і презентація міні-лекції
  Положення людини в системі органічного світу. Проблема походження людини та сучасні погляди на неї. Антропогенез і його рушійні сили. Роль біологічних і с

Форма опрацювання навчального матеріалу : підготовка і презентація міні-лекції
Морфо – функціональна характеристика та класифікація хромосом людини. Хроматин – речовина хромосоми. Гетерохроматин ( багаторазові повтори нуклеотидів ДНК) та еухроматин ( унікальні нуклеотидні пос

Форма опрацювання навчального матеріалу : написання і презентація реферату
Генетичний контроль ланцюгів метаболізму у людини. Виявлення й аналіз окремих мутантних білків у людини. Механізми виникнення генних ( молекулярних) хвороб, пов′язаних з порушенням о

Форма опрацювання навчального матеріалу : презентація експертної оцінки
Основна схема методу. Складання родоводів, загальноовизнана символіка. Генограма. Приклади родоводів. Генеалогічний аналіз, його мета. Типи успадкування моногенних ознак у людини: аутосомн

Форма опрацювання навчального матеріалу : підготовка і презентація міні-лекції
Основна схема методу. Походження монозиготних (МЗ) та дизиготних (ДЗ) близнюків. Конкордантність та дискондартність близнюків. Коефіцієнт успадкованості ознаки Хольцингера. Різнов

Форма опрацювання навчального матеріалу : написання і презентація реферату
Поняття про популяцію. Генетична структура популяцій. Коефіцієнт інбридінга. Генетичний поліморфізм і гетерогенність людських популяцій. Міжіндивідуальна та міжпопуляційна варіативність. П

Форма опрацювання навчального матеріалу : презентація експертної оцінки
  Пренатальна діагностика спадкових хвороб. Онтогенетичний метод антропогенетики. Виявлення гетерозиготного носійства за допомогою онтогенетичного метода і значення його для

Основна література
1. Атраментова Л.А. Генетика человека . – Харьков : Из-во ХГУ,1999 – 365с. 2. Бердышев Н., Криворучко В. Генетика человека с основами медицинской генетики. – К. : Вища школа, 1989.-385с.

Додаткова література
1. Бочков Н.,Чеботарев А. Наследственность человека и мутагены внешней среды. – М.: Медицина, 1989 – 272с. 2.Козлова С., Семенова Е. Наследственные синдромы и медико-генетическое консульти

Методи навчання
Комплексне використання різноманітних методів організації і здійснення навчально-пізнавальної діяльності студентів та методів стимулювання і мотивації їх навчання, що сприяють розвитку творчих заса

Методи контролю
Педагогічний контроль здійснюється з дотриманням вимог об’єктивності, індивідуального підходу, систематичності і системності, всебічності та професійної спрямованості контролю. Використову

Шкалою ЕСТS
За національною шкалою (залік) За національною шкалою (диф.залік) Бали, набрані студентом За шкалою ЕСТS Визначення (

Методи вивчення генетики людини та їх практичне використання
Предмет, завдання і методи генетики людини (антропогенетики). Сучасні розділи генетики людини: Цитогенетика, генетика розвитку, імуногенетика, екологічна генетика, біохімічна генетика, медична гене

Біохімічний метод
Генетичний контроль ланцюгів метаболізму у людини. Виявлення й аналіз окремих мутантних білків у людини. Механізми виникнення генних ( молекулярних) хвороб, пов′язаних з порушенням обміну біл

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги