рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Лекція №6. Тема 5.1 Ділові папери як засіб писемної професійної комунікації

Лекція №6. Тема 5.1 Ділові папери як засіб писемної професійної комунікації - раздел Образование, Лекція №6. ...

Лекція №6.

Тема 5.1 Ділові папери як засіб писемної професійної комунікації

 

Основною одиницею офіційно-ділового стилю є документ. Службова документація охоплює всі аспекти виробничої діяльності, тому для розв’язання управлінських завдань у будь-якій сфері значний час витрачається на робото з документами.

Документ (лат. – доказ) – це засіб фіксації певним чином на спеціальному матеріалі інформації про факти, події, явища реальної дійсності та розумової діяльності людини.

 

Призначення та класифікація документів

Найважливішою класифікаційною ознакою документа є його зміст, зокрема належність зафіксованої в ньому інформа­ції до певного предмета чи до напряму… 1. За найменуванням — заява, лист, телеграма, службова записка, протокол… 2. За походженням — службові (офіційні) та особисті доку­менти. Службові документи створюються організаціями,…

Вимоги до змісту та розташування реквізитів. Вимоги до бланків документів

Кожен документ складається з окремих елементів —рекві­зитів. Розрізняють постійні та змінні реквізити документа. Постійні реквізити друкуються під… Сукупність реквізитів, розміщених у встановленій послі­довності,… Аркуш паперу з відтвореними на ньому реквізитами, що міс­тять постійну інформацію, називаєтьсябланком. Бланки…

Оформлювання сторінки

Головним елементом документа є текст. Це сукупність ре­чень, послідовно об'єднаних змістом і побудованих за правила­ми певної мовної системи. Він є… Членування тексту на складники, графічне відокремлення однієї частини тексту… При оформленні тексту слід дотримуватися основних правил його складання, за якими передбачається правильне написання й…

Мовні засоби офіційно-ділового стилю. Вимоги до тексту документа

З огляду на підстилі та жанри офіційно-ділового стилю най­головнішими його мовними засобами є такі. Лексика. В основі ділової української мови лежить загаль­нозрозуміла,… Книжна лексика характерна для стилів, які здебільшого мають писемний вираження (науковий, діловий, художній і…

Тема 5.2 Документація з кадрово-контрактних питань

 

Заява

 

Заява — офіційний документ, у якому міститься прохання особи про виконання певних дій або захист інтересів.

За місцем виникнення розрізняють заяви внутрішні й зовнішні, які надходять від організацій, установ (службові) ти окремих осіб(особисті). У зовнішній особистій заяві обов'язково зазначається повна домашня адреса, а у службовій — повна поштова та юридична адреса установи, підприємства. У внутрішній заяві визначені вище вимоги не обов'язкові.

Реквізити заяви:

1. Адресат — назва професії, місце роботи, вчене звання, прізвище й ініціали керівної особи, на чиє ім'я подається заява (в давальному відмінку).

2. Адресант — назва професії, місце роботи, прізвище, ім'я й по батькові, адреса (для зовнішніх заяв) особи, яка подає заяву (в родовому відмінку).

3. Назва виду документа (заява), що пишеться посередині рядка з великої літери.

4. Текст заяви, в якому чітко викладається прохання з ко­ротким його обґрунтуванням.

5. Додатки. До складної заяви подаються відомості про то, які саме документи додано до заяви на підтвердження право­мірності висловленого в ній прохання.

6. Дата написання (ставиться ліворуч).

7. Підпис особи, яка писала заяву (ставиться праворуч).

Заяву пишуть власноручно в одному примірнику, іноді заповнюють у вигляді бланка. Різновидами заяви є заяви зобов'язання (обліково-фінансовий документ — прохання про надання позики), заява про відкриття рахунку в банку, позо­вна заява тощо.

Головні вимоги до оформлення тексту заяви:

1. Використовуйте такі форми родових і відмінкових закінчень у реквізитах "адресат" і "адресант":

1) "Адресат": паралельне вживання закінчення давальної " відмінка.

Ректорові НаУКМА проф. Іванюку С.С.

або Ректору НаУКМА проф. Іванюкові С.С.;

2) "Адресант": найменування посади частіше вживається у формі чоловічого роду.

Студента факультету журналістики Семенцової Ната­лі! Юріївни;

Асистента кафедри україністики Бондаренко Лесі Олек­сандрівни.

1. Не вживайте прийменник від у реквізиті "адресант":

Студента факультету журналістики

2. Назву документа пишіть з великої літери, крапку після лої не ставте:

Заява

3. Текст розпочинайте без звертань, з викладу прохання:

Прошу надати мені академічну відпустку...

4. Додатки до заяви оформлюйте так:

До заяви додаю (Додаток):

2. Копію диплома про вищу освіту — 1 прим.

3. Трудову книжку.

4. Особовий листок з обліку кадрів — 1 прим.

Або: Довідку про стан здоров'я додаю; До заяви додаю довід­ки про стан здоров'я.

5. Дату записуйте так:

10 липня 2003 р.; 17.02.2004 р.

6. Підпис заявника не розшифровується. Не можна також замість підпису записувати прізвище.

 

Зразки заяв

Деканові економічного факультету проф. Супруненку В.О. студента групи БО-І-8 Родичевської Лідії Серафимівни Заява   Прошу дозволити мені перескласти академічну заборго­ваність із дисципліни "Розміщення продуктивних сил" 10 січ­ня 2004 р. 8 січня 2004 р. (підпис)

 

Директорові Українського гуманітарного ліцею п. Червінській О.Л. вчителя країнознавства Омельченка Андрія Савовича Заява Прошу надати мені відпустку з 24 березня по 5 квітня 2004 року у зв'язку з від'їздом на лікування до санаторію "Україна". Довідку про стан здоров'я додаю. 11.03.2004 р. (підпис)  

 

Генеральному директорові НВО "Мілана" п. Цвіркуненку Б.О. Власенко Олени Костянтинівни, що мешкає за адресою: вул. Старонаводницька, 18, кв. 47, 01015, м. Київ-15, тел. 296-6886 Заява Прошу зарахувати мене на посаду лаборанта відділу пар­фумерії. Додаток: 1 Копія диплома про вищу освіту в 1 прим. 1 Трудова книжка. 1 Особовий листок з обліку кадрів у 1 прим. 1 Автобіографія. 15 серпня 2003 р. (підпис)

 


 

Автобіографія

Автобіографія (грец. аиіо — "сам", Ь/'о — "життя", дгарґіо — "пишу") — опис свого життя, документ, у якому особа… Цей документ характеризується незначним рівнем стандар­тизації, укладається… Реквізити автобіографії:

Наказ щодо особового складу

Наказ (рос. приказ) — розпорядчий документ, який вида­ється керівником установи. Накази з особового складу ре­гламентують прийняття на роботу,… Реквізити наказу: 1. Назва підприємства або установи, що видає наказ, або на­зва посади керівника.

Контракт. Трудова угода

Контракт (від лат. сопігасіиз — "угода") — в юридичному значенні договір, угода, за якою встановлюються права та обов'язки для обох сторін… Отже, контракт — це угода між особою та установою про обумовлений час роботи з…  

Резюме

 

Резюме (від. франц. гезите — "висновок") — це доку­мент, у якому особа подає короткі відомості про навчання, трудову діяльність, професійні навички й якості у спеціально встановленому порядку.

 

Щодо написання резюме, розташування його реквізитів не­має суворих правил. Найпоширенішим є формуляр-зразок, у якому подаються такі реквізити:

1. Назва виду документа.

2. Прізвище, ім'я та по батькові особи, яка складає резю­ме.

3. Контактні адреса та телефон (мобільний телефон, номер пейджера, факс, е-mail, адреса в Інтернеті).

4. Мета написання резюме.

5. Дані про освіту.

6. Дані про досвід роботи (обидва пункти заповнюються у зворотному хронологічному порядку).

7. Інші відомості на вимогу роботодавця (знання іноземних мов, володіння навичками роботи з комп'ютером, права водія, наявність друкованих праць тощо, в тому числі уподобання).

8. Особисті дані (місце проживання, сімейний стан).

Основна вимога до такого документа — вичерпність потріб­них відомостей і лаконізм викладу. На відміну від автобіогра­фи, резюме позбавлено елемента описовості.

Аби досягти успіху у складанні резюме, дотримуйтеся та­ких вимог:

· Формулюйте свою мету чітко, зрозуміло, дохідливо.

· Намагайтеся вжити якомога більше фахових слів, що відповідають посаді, яку хочете обійняти. Підчас комп'ютерно­го вивчення дієслова не "читаються", а враховуються іменни­ки, що є назвами посад, та професійні терміни.

· Для кожного конкретного конкурсу складайте окреме ре­зюме.

· Намагайтеся не вживати особових займенників "я", "ми". Замість них уживайте на початку речення активні дієслова: ор­ганізував, створив, керував, виконував, вивчав, обізнаний з.

· Не надсилайте своєї фотокартки, якщо цього спеціально не передбачено.

· Не зазначайте про обсяг заробітної плати.

· Для друкування резюме використовуйте папір формату А4 (у жодному разі не крейдований).

· Якщо обіймаєте не надто високу посаду, то під час скла­дання резюме краще зосередьтеся на досвіді роботи й набутих навичках.

У центрах зайнятості резюме найчастіше пропонують запо­внити на місці у вигляді анкети.


 

Зразок резюме

 

Характеристика

Характеристика — це документ, у якому стисло сформуль­овано громадську думку про особу як члена колективу, дано оцінку ділових і моральних рис… У характеристиці виділяють чотири частини, логічно пов'язані між собою…  

Реквізити характеристики

1 Анкетні дані, де зазначається прізвище, ім'я, ім'я по бать­кові, посада, рік народження, національність, освіта, які слід розташувати в стовпчик… 1 Відомості про трудову діяльність (фах, тривалість роботи, просування по… 1 Текст, де розглядається ставлення того, на кого пишеться характеристика, до роботи, підвищення його професійного…

Зразок

Характеристика Михайленка Василя Микитовича; 1960 року народження, українця; освіта вища (1983), молодшого наукового співробітника Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії ім. Максима Рильського НАН України (спеціальність сербський фольклор) Михайленко В. М. працює в Інституті мистецтвознавства, фольклору та етнографії НАН Ук­раїни ім. Максима Рильського з 1986 року у відділі слов'янського фольклору. За час роботи в інституті зарекомендував себе як серйозний, вдумливий дослідник. Михайленко В. М. неодно­разово виступав на тему культурних зв'язків, зокрема в ділянці фольклористики, українського народу з сербами та хорватами — його праці „Іван Франко і Вук Караджич", „Максим Рильсь­кий — перекладач і дослідник сербського епосу", „Ватрослав Ягич — світоч слов'янської на­уки", „Микола Лисенко і південнослов'янські народні пісні" високо оцінені вченими-славістами в Україні та за кордоном. А його монографія „Вук Караджич і Україна", що вийшла в світ у Києві минулого року, набула широкого резонансу серед наукових кіл України. Михайленко В. М. виявив себе і як прекрасний організатор та збирач фольклору. Кожного літа під його керівництвом група студентів Київського національного університету ім. Тараса Шевченка та Київської консерваторії ім. Петра Чайковського привозять цінні фольклорні запи­си і здають у відділ рукописів нашого інституту, які використовують науковці, готуючи до друку нові збірки багатотомного видання українського фольклору. Михайленко В. М. прекрасно володіє мовами всіх слов'янських народів, поглибив свої знан­ня з німецької мови. З-під його пера вийшли високохудожні українські переклади сербських народних пісень та ґрунтовні дослідження гайдуцького епосу в зв'язку з українськими думами. Михайленко В. М. працелюбний, дисциплінований, сумлінний у своїй роботі. Сформований учений. Його поважають у колективі. Характеристика видана для захисту дисертації. Директор Інституту Мистецтвознавства, фольклору та етнографії ім. М. Рильського Власноручний підпис Ініціали, прізвище НАН України Печатка 20.09.2003 р.

 

У тексті характеристики на студента, який проходив прак­тику, треба вказати: час проходження практики; базу практи­ки (назва установи); види робіт, виконані студентом-практикантом; перелік заходів (переговори, конференції тощо), під час яких студент виконував певні функції; рівень професійної підготовленості студента; ставлення практиканта до виконан­ня своїх фахових обов'язків; інші зауваження; висновок про за­рахування або ж незарахування практики.

Слова і словосполучення, властиві характеристиці: працює в нашій установі з ... на посаді...; за цей час виявив (виявила) себе...; ставиться сумлінно до своїх службових обов'язків…;

 

Трудова книжка

Таку назву має документ щодо особового складу, у якому фіксується трудова діяльність громадянина протягом усього його життя. На її підставі… До трудової книжки заносять відомості про звільнення, переміщення, заохочення…  

Особовий листок з обліку кадрів

 

Так називається обов’язковий документ щодо особового складу, який громадянин заповнює під час зарахування його на посаду, навчання, для участі в певному конкурсі тощо. Близький за структурою до особової картки, іноді може замінюватися нею. Заповнюється особисто.

 

Реквізити

2. Прізвище, ім’я, по-батькові працівника. 3. Дата і місце його народження. 4. Фотокартка заповнювача.

Тема 5.3 Довідково-інформаційні документи

 

Протокол

Протокол — один із найпоширеніших інформаційних доку ментів, що фіксує хід обговорення питання й результати роботи (ухвалення рішень на зборах,… Протокол веде секретар або інша спеціально призначена особа. Його пишуть на спеціальних бланках або ж на чистому ар­куші паперу. В заголовку вказується вид наради (збори,…

Реквізити протоколу

2. Порядковий номер протоколу. 3. Назва засідання із зазначенням його характеру (загальні збори, виробнича… 4. Назва підприємства (установи, організації), структурного підрозділу, колегіального органу.

Витяг з протоколу

Витяг з протоколу — це один із найпоширеніших видів до­кументації. Він складається й надсилається або ж передається окремим особам, установам чи…  

Реквізити витягу з протоколу

2. Заголовок протоколу. 3. Номер протоколу. 4. Дата протоколу.

Звіт

 

Звіт — це усне або письмове повідомлення, доповідь про проведення дорученої роботи, підсумок діяльності особи чи ор­ганізації, узагальнення зробленого. За змістом звіт буває про­стим і складним, залежно від характеру виконаної роботи.

Розрізняютьстатистичні йтекстові звіти. Статистичнізвітипишуться на друкованих бланках, текстові — на звичайному папері, але здебільшого за поданою схемою. Як правило,звіти складаються за роботу, виконану протягом певного періоду (дня, тижня, місяця, кварталу, півріччя, року).

У заголовку звіту треба зазначити, яка організація (особа), :іа який період і за яку роботу звітує. Починати звіт бажано з невеликого вступу. Потім необхідно перелічити виконані завдання чи види робіт. Звіт повинен бути стислим, точним, кон­кретним, містити необхідні цифрові дані, прізвища, здебільшо­го мати узагальнення і висновки.

Реквізити звіту

Назва документа (Звіт). Заголовок (вказується організація, установа, підприємство), напрямок… Текст (вступ, де зазначається завдання, що ставиться пе­ред організацією, установою, підприємством за звітний період),…

Прес-реліз

Прес-реліз — стисле повідомлення для преси про якусь важливу подію — побудову храму, школи; створення установи, фірми чи компанії; з нагоди виходу в… Для написання прес-релізу є багато підстав, центральною з яких — це… Речення в прес-релізі повинні бути змістовними, стислими, дохідливими.

Реквізити прес-релізу

2. Адресат (він може зазначатися або й не зазначатися). 3. Формулювання мети. 4. Текст.

Рапорт

 

Рапорт особливо характерний для для війська й військових структур. Оформлення рапорту має приблизно такий вигляд, як і заява.

Зразок

Командирові підрозділу... (курсу,

батареї, батальйону...)

Рапорт

Прошу Вашого клопотання перед вищим командуванням про надання мені чергової відпустки за 1999/2000 навчальний рік з 20 липня цього року.

Відпустку проводитиму за адресою: м. Київ, вул. І.Франка, буд. 20, кв. 12 (вказується точна адреса проведення відпуст­ки, а якщо є телефон, то номер телефону).

Зброю та секретну літературу здав.

10. 07. 2000 р.

Курсант 4-ї навчальної групи В. М. Бойко

(вказується посада, військове звання,

прізвище, ім'я, ім'я по батькові)

Власноручний підпис

 

Для рапорту характерні такі слова й словосполучення: про­шу Вашого клопотання...; прошу Вашого дозволу...; клопочу­ся...; з приводу...; про надання...; дозволяю...

Трудова угода (договір)

 

 

Довідка

Довідкою називається документ інформаційного характеру, який підтверджує факти з життя й діяльності громадян та різні обставини діяльності закладів,… Довідки бувають службові й особисті. Службові довідки складаються на запит чи за вказівкою вищою організацією або ж службової особи.

Реквізити особової довідки

Назва документа (Довідка). Індекс, наприклад 01-19/39, де: 01 — індекс структурного підрозділу (відділу,… Дата.

Повідомлення

 

Повідомлення — це різновид ділового листа, в якому запро­шується особу взяти участь у нараді, зборах, конференції.

Реквізити повідомлення

Зразок   ПОВІДОМЛЕННЯ

Доповідна й пояснювальна записки

Доповідна записка — службовий документ, повідомленнязбудь-якого питання на ім'я керівника установи з висновками й пропозиціями. Вона інформує… За формою й змістом доповідна і пояснювальна записки близькі до заяви. Проте є… З погляду адресності розрізняють внутрішні доповідні за­писки, що адресуються керівникові установи або підрозділу, де…

Реквізити доповідної та пояснювальної записок

Назва документа (Пояснювальна (Доповідна) записка). Заголовок. Текст записки - інформація чи пропозиція з відповідною аргументацією.

Тема 5.4 Етикет службового листування

 

Класифікація листів

Лист – поширений вид документації, один із способів обміну інформацією. Службові листи належать до основних засобів встановлення офіційних,… За функціональними ознаками службові листи поділяються на такі, що потребують…  

Етикет ділового листування. Різні типи листів

Починати листа необхідно зі звертання, яке є загальноприйнятою формою ввічливості. Найпоширенішими є такі з них:   Шановний (ім’я та по батькові)!

Лист-повідомлення

 

Шановні панове!

 

Хочемо повідомити Вам, що виробництво замовлених Вами товарів розпочалось і ми будемо готові відвантажити їх ... (термін).

Просимо повідомити про спосіб транспортування, якому Ви віддаєте перевагу.

З повагою ...

 

Гарантійний лист

 

Шановний пане Сергію Івановичу!

 

Звертаємося до Вас як до фахівця з питань реклами і запрошуємо на работу агентом нашої рекламної агенції. Розраховуємо на Вашу згоду.

Компанія гарантує оплату Вашої праці та комісійну винагороду ...% від вартості рекламних замовлень.

З повагою ...

 

Лист-запит

Шановні панове!   Нам порадив звернутися до Вас пан ... (прізвище), наш представник у ... (назва міста, країни). Він повідомив нам, що…

Лист-претензія

 

Шановні панове!

 

У листі від … (дата) ми повідомили Вам остаточний термін постачання замовленого товару. Дуже прикро, але Ви й досі не відвантажили товар, порушивши умови угоди. У зв’язку з цим ми змушені анулювати своє замовлення.

З повагою …

 

Рекламаційний лист

Щойно одержали від Вас замовлену партію товарів і під час розвантаження виявили: 1) 5 (п’ять) упакувань товару пошкоджено (зігнута поверхня); 2) 2 (два) упакування мають недоліки виробничого характеру;

Зв’язок числівників з іменниками. Відмінювання числівників

1. Після числівника один іменник ставиться завжди в однині: 51 кілометр, 21 день. Але якщо числівник є означенням, яке стоїть у множині, узгодження… 2. Після числівників два, три, чотири іменник завжди стоїть у формі Н.… Лише іменники, які в множині втрачають суфікс -ин-, та іменники IV відміни при числівниках два, три, чотири стоять у…

Відмінювання числівників

Числівники один, одна, одне (одно) у називному відмінку мають форми коротких прикметників. У середньому роді паралельно вживаються дві форми: одне і… Числівники два, три, чотири в усіх відмінках, окрім називного, мають однакові… Числівники від п'яти до десяти, від одинадцяти до двадцяти, тридцять, п’ятдесят шістдесят, сімдесят, вісімдесят…

– Конец работы –

Используемые теги: Лекція, Тема, Ділові, папери, засіб, писемної, професійної, комунікації0.115

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Лекція №6. Тема 5.1 Ділові папери як засіб писемної професійної комунікації

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Лекція 1. Сенс визначення філософія Сходу у контексті протиставлення європейській історії філософії. Лекція 2. Витоки філософії Індії. Лекція 3. Санкх’я та йога Патанджалі. Лекція 4. Вайшешика і ньяя
Стародавність та Середньовіччя... ЗМІСТ... ВСТУП Лекція Сенс визначення філософія Сходу у контексті протиставлення європейській історії філософії...

Лекція №1. Моніторинг та розвиток виникнення надзвичайних ситуацій. Лекція №2. Характеристика вогнищ ураження та методи розрахунку зон ураження від техногенних вибухі. Лекція №3. Оцінка обстановки надзвичайної ситуації
Житомирський державний університет імені Івана Франка... Фiзико математичний факультет Кафедра охорони... ЗМІСТ Вступ Лекція Моніторинг та розвиток виникнення надзвичайних ситуацій...

КУРС ЛЕКЦІЙ з дисципліни Метою дисципліни Маркетингова цінова політика є формування теоретичних знань та практичних навичок щодо розробки і реалізації маркетингової цінової політики підприємства. Лекція №1. Тема. КОНЦЕПЦІЯ ЦІНОУТВОРЕННЯ
Полтавський національний технічний університет... імені Юрія Кондратюка... Кафедра маркетингу...

Конспект лекцій Змістовий модуль 1. Психологія і педагогіка як наука про людину, її світ і діяльність. Лекція 1 Тема І. Теоретичні основи психології та педагогіки
Змістовий модуль Психологія і педагогіка як наука про людину її світ і діяльність... Лекція...

Лекція № 2. Тема: ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ФІТОЦЕНОЗУ
Тема ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ФІТОЦЕНОЗУ... План... Поняття про фітоценоз Фітоценоз як складова біогеоценозу...

Лекція 1 Тема: Стан харчування населення
Лекція... Тема Стан харчування населення Стан...

Конспект лекцій з курсу Управлінський облік Конспект лекцій дає змогу ознайомитися з основами сучасного обліку й навчитися їх практичному застосуванню
ХАРКІВСЬКА НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ... МІСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА... Конспект лекцій з курсу Управлінський облік...

Лекція Тема: Історія розвитку обчислювальної техніки
Тема Історія розвитку обчислювальної техніки Перші обчислювальні машини... Леонардо да Вінчі... Вважається що перший у світі ескізний малюнок тринадцятирозрядного десяткового підсумовуючого пристрою на базі...

Конспект лекцій з дисципліни Маркетингові комунікації
Конспект лекцій... з дисципліни Маркетингові комунікації ТЕМА СУТНІСТЬ МАРКЕТИНГОВИХ КОМУНІКАЦІЙ Основні складові комунікативної політики їх...

Лекція 1. Тема: Введення в інформаційні системи 1. Основні поняття і визначення
План... Основні поняття і визначення... Розвиток інформаційних систем Роль інформаційних систем в управлінні організаціями...

0.031
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам