В рекомендаціях представлена система основних вимог по викладу дослідницького матеріалу

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ЧОРНОМОРСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

імені Петра Могили

юридичний факультет

Кафедра історії та теорії держави і права

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

з підготовки і захисту курсових робіт з дисциплін: «Історія держави і права України», «Теорія держави і права»

 

 

Автор: к.ю.н., доцент Лісна І.С.

 

 

Миколаїв 2011

 

Студенти юридичного факультету Чорноморського державного університету ім. П.Могили всіх форм навчання відповідно до навчального плану зобов’язані підготувати та захистити у встановлений термін курсову роботу з відповідної дисципліни.

Підготовка та захист курсової роботи призначені виявити у студентів навики науково-дослідної роботи, допомогти більш глибоко і всебічно оволодіти дисципліною.

Незважаючи на те, що курсова робота – це одне з перших самостійних досліджень студента, проте їй повинні бути притаманні всі ті риси, які характеризують наукові здобутки – від методологічної основи до технічних вимог оформлення. Знання методики підготовки курсової роботи дозволить студентові і надалі цілеспрямовано вести підготовку рефератів, кваліфікаційної роботи, у тому числі і тих робіт, які представляються на конкурси, науково-практичні конференції.

В рекомендаціях представлена система основних вимог по викладу дослідницького матеріалу.

 

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Курсова робота – самостійне, творче наукове дослідження студента, виражене в письмовій формі, що подає уявлення про тему дослідження і свідчить про рівень його знань у відповідній області. Курсова робота може продовжувати дослідження, розпочате в рефераті.

У процесі виконання курсової роботи студенти, розширюють обсяг знань по дисципліні, відпрацьовують прийоми і навики наукового дослідження, навчаються аналізувати чинне законодавство і практику його застосування, оволодівають прийомами грамотного і літературного викладення теоретичного і практичного матеріалу, приведення інформації до певної форми подання.

Для вивчення практики написання подібного роду робіт студент може взяти будь-яку монографію, що його зацікавила, видану в останні роки. Варто звернути увагу на сучасні форми викладу матеріалу, прийоми використання різних джерел, цитування робіт інших авторів, посилання на першоджерела тощо. Принципове значення мають методика розкриття теми і систематизація отриманих знань, формулювання по них нових положень, висновків, пропозицій, рекомендацій.

В процесі написання курсової роботи студент повинен:

1) користуватися науковою і навчальною літературою, законодавством, інформаційними й іншими матеріалами;

2) вивчати та узагальнювати правозастосовні акти з конкретних справ;

3) узагальнювати теоретичний матеріал;

4) чітко і ясно формулювати та обґрунтовувати власні висновки, рекомендації і пропозиції з питань теорії і практики.

Виконання курсової роботи повинне сприяти оволодінню навичками швидкого знаходження потрібних відповідей на конкретні питання, що виникають у процесі навчання.

Після її написання та успішного захисту студент із урахуванням виконання навчального плану може бути атестований як такий, що успішно закінчив даний курс.

Процес виконання курсової роботи містить у собі п’ять основних етапів:

1) підготовка до написання курсової роботи;

2) формування тексту курсової роботи;

3) технічне оформлення курсової роботи;

4) підготовка до захисту курсової роботи;

5) захист курсової роботи.

 

1. ПІДГОТОВКА ДО НАПИСАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ

Тематика курсових робіт встановлюється кафедрою на початку навчального року. Студент самостійно обирає тему курсової роботи з запропонованих кафедрою і узгоджує її з науковим керівником курсової роботи. Студент несе відповідальність за дотримання встановлених вимог до курсової роботи і регламенту її виконання. По сукупності підготовленого письмового тексту роботи, оформленого відповідно до правил, зазначеними в дійсних рекомендаціях, і усного його захисту авторові курсової роботи виставляється загальна оцінка.

В ході виконання курсової роботи студент по мірі необхідності звертається за консультацією до наукового керівника. В окремих випадках науковий керівник сам призначає студентові зустріч для звіту про хід написання роботи.

Строк написання і захисту курсових робіт встановлюються кафедрою.

Обсяг курсової роботи повинен становити 25-30 сторінок комп'ютерного тексту, не рахуючи додатків.

 

1.1 Підготовча частина написання курсової роботи

Студент, приступаючи до написання курсової роботи, повинен:

  1. визначити для себе пріоритетний напрямок поглибленого вивчання та дослідження правової проблеми, ті питання, які більшою мірою цікаві і можуть бути згодом використані студентом у практичній, навчальній і науково-дослідній діяльності.
  2. обрати тему курсової роботи та зареєструвати її на кафедрі по дисципліні якої виконується курсова робота.
  3. скласти список літератури, запланованої до вивчення і дослідження в процесі написання курсової роботи. Підбор літератури в бібліотечних фондах здійснюється студентом самостійно, у деяких випадках – по рекомендаціях викладача.
  4. скласти план роботи, погодити його з викладачем, що курирує написання курсової роботи.

Обрання теми роботи

У випадку якщо студент у встановлений термін не обрав тему курсової роботи, кафедра вправі визначити її самостійно. Випереджаючи вибір теми, студент ґрунтовно знайомиться з програмою,…  

IV. Список використаних джерел

V. Додатки(якщо вони передбачаються автором)включають таблиці, схеми, діаграми, коментарі, законодавчі акти, що відбивають результати дослідження… Приклад оформлення змісту подано у додатку 3.  

Викладення тексту роботи.

Поряд з вивченням точок зору на досліджувані питання в науковій і навчальній літературі, студент повинен сформулювати і власну точку зору по… Використання таблиць, схем, діаграм допускається як по ходу курсової роботи,… Одним зі складових елементів якісної курсової роботи є її належне оформлення. Текст курсової роботи повинен бути…

Оформлення титульного аркушу.

Приклад оформлення титульного аркушу подано у додатку 1.

Оформлення основного тексту

Текст курсової роботи поділяють на розділи і підрозділи. Заголовки структурних частин курсової роботи “перелік умовних скорочень”,… За словом “РОЗДІЛ” вказується його порядковий номер арабськими цифрами, при цьому крапка ставиться після цифри. Назву…

Приклад оформлення посилання на Internet-джерела подано у додатку 4.

Номер ілюстрації, таблиці або формули нумерують послідовно в межах розділу, за виключенням тих, що подані у додатках.

Посилання на ілюстрації або таблиці роботи вказують порядковим номером ілюстрації, наприклад, «рис. 1.2.» «...у табл. 1.2» (другий рисунок/таблиця першого розділу).

 

Список використаних джерел

Приклад оформлення відомостей про джерела подано у додатку 4. Список використаних джерел - елемент бібліографічного апарату, котрий містить… Список використаних джерел слід розміщувати у порядку появи посилань у тексті курсової роботи. Кількість джерел –…

Приклад оформлення списку використаних джерел подано у додатку 5.

 

Додатки

Додатки позначають послідовно великими літерами української абетки, наприклад Додаток А або Додаток Б і т.д.   4. ПІДГОТОВКА ДО ЗАХИСТУ КУРСОВОЇ РОБОТИ

Юридичний факультет

Кафедра історії та теорії держави та права

 

КУРСОВА РОБОТА

на тему:   Джерела та основні риси права на західноукраїнських землях періоду австро-угорського панування

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

  1. Антонович В.Б. Про козацькі часи на Україні. – К., 1991. 2. Антонович В.Б. Очерк истории Великого княжества Литовского до половины ХV ст. – К., 1978.