Тема 5. Особистісні особливості та сексуальність.

1. Надати письмові тези відповідей на наступні питання:

1. Сексуальна потенція як здатність до сексуального збудження, сексуальної поведінки й переживанню еротичних почуттів. Сексуальна потенція як критерій чоловічої впевненості в собі. Сексуальна потенція як здатність до сексуальної реакції. Жіноча сексуальна потенція. Оцінка сексуальної збудливості з погляду впливу середовища й міжперсонального фактору, інтраперсональних особливостей. Стимули, що викликають сексуальне збудження. Аспекти сексуального збудження: загальна готовність до сексуальної реакції, сексуальна реакція на конкретного партнера, сексуальна реакція, викликана фантазіями й спогадами.

2. Поняття копулятивного циклу (циклу сексуальної реакції). Стадії циклу сексуальної реакції по У. Майстру, В. Джонсону: збудження, плато, оргазму, спокою. Фізіологічні реакції на стадіях сексуального циклу. Стадії сексуального циклу в класифікації DSM-III-R. Прояви сексуальних дисфункцій на фазах циклу сексуальної реакції. Порушення сексуального циклу через відсутність однієї з складових.

3. Сексуальне збудження як суб'єктивне сексуальне переживання. Модель сексуального збудження по Бэнкфорту, по Бірну, по Барлоу. Емоційні й когнітивні детермінанти сексуального збудження в чоловіків і в жінок. Теорія подвійного контролю (Бэнфорт, Янсен), що пояснює взаємодію фізіологічних і психічних компонентів сексуальної реакції.

4. Чому розуміння природи любові важливо для фахівців з психічного здоров'я?

2.Законспектувати статті та відповісти на питання:

2.1.Столлер Р.Дж. Влияние биологических факторов на гендерную идентичность // Сексология: Хрестоматия. – С.Пб.: Питер, 2001. – С.133 – 144.

2.2.Джейн Ф.Л. Самоисполняющиеся пророчества: гендер с социально-психологической точки зрения // Сексология: Хрестоматия. – С.Пб.: Питер, 2001. – С.144 – 161.

3. Скласти словник з теми: особистісні особливості та сексуальність.

4. Скласти за темою на основі матеріалу для підготовки до практичного заняття 5 питань відкритого типу для самоконтролю (узагальнюючого характеру) та 10 тестових завдань.

Перелік літератури:

Основна література:

  1. Кришталь В.В., Григорян СР. Сексология. В 4-х частях. — Ч. 1. -М.: Акад. сексологических исследований, 1999.
  2. Діденко СВ. Психологія сексуальності та сексуальних стосунків. - Київ: Арістей, 2003.
  3. Келли Г. Основы современной сексологии. - СПб.: Питер, 2000.
  4. Райгородский ДЯ. Психология и психоанализ сексуальности. — Самара: Вахрах, 2002.
  5. Старшенбаум Г.В. Сексуальная и семейная психотерапия. – М.: Изд-во Высшей школы психологии, 2003.- 300с.

Додаткова література

1. Сексология / Под ред. Д.Н. Исаева. - СПб.: Питер, 2001.

2. Щеглов Л.М. Неврозы и сексуальные расстройства. - СПб., 1996.

3. Жарков Ю. Н. Методология создания опросников для сексологических исследований // Сексология и сексопатология. — № 7. — 2003. —С. 7—12.

4. Кочарян Г. С., Кочарян А. С. Психотерапия сексуальных расстройств и супружеских конфликтов. — М., 1994.

5. Кришталь В.А., Агишева Н.К. и др. Нарушения сексуального здоровья и их коррекция: Учебное пособие. - М., 1990.