рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Самостійна робота

Самостійна робота - Конспект, раздел Образование, Юридична деонтологія Знання Юристом Основних Складових Політики. Врахування Юристом У Своїй Діяльн...

Знання юристом основних складових політики. Врахування юристом у своїй діяльності політики.

 

Професія юриста зобов'язує його вникати в усі сфери суспільного життя, де він відчуває, що саме через відсу­тність досвіду самостійного політичного життя нашого народу появляється незрілість української національної свідомості, яка властива і правникам. Багатовікова атмо­сфера закритості суспільства звичайно позначилась і на його політичній культурі. Тому має місце певна політич­на невпевненість, розгубленість юристів, дефіцит їх по­літичних переконань. Це нерідко позбавляє юристів ви­важеної політичної стратегії у правоохоронній діяльності.

Як відомо, Закон забороняє юристам вступати у будь-які політичні партії. Але позапартійність не означає де-політизованість, оскільки юрист має власні політичні погляди, хоча вони не повинні безпосередньо впливати на юридичну діяльність.

На думку деяких дослідників термін «політична культура» появився у 50-х роках XX ст. Існують різні підходи щодо змісту даного поняття, що виявляється в численних дефініціях.

Зрозуміло, що політична культура є складовою духо­вної культури й утворюється багатьма видами культур (субкультурами). Так, одна із видів культур - політична культура юриста - увібрала в себе ті структурні елемен­ти усіх видів політичних субкультур, які необхідні у пра­воохоронній діяльності. Тому політична культура тісно пов'язана з політичною культурою суспільства, політич­ною культурою соціальних груп та політичною культу­рою окремих осіб.

У наукових дослідженнях С. Рутара окреслюються наступні підходи до розуміння політичної культури. На­приклад, політична культура, це: 1) ментальний епітет політичної системи (свідомість суб'єктів політичного процесу; 2) якісний стан функціонування інститутів по­літичної системи; 3) якісна сукупність політичних цінно­стей інформації (174, 29). На нашу думку, найоптимальніший третій аспект, оскільки політична культура роз­глядається у контексті розвитку мислення юриста. Тут політичне мислення є засобом інформації оцінки полі­тичних подій, поведінки окремих людей у політичних структурах, що важливе для розгляду юридичної справи. „--- Політична культура юриста - це рівень реальної оцінки ним політичної ситуації, яка має безпосереднє відношення до правових явищ, вироблення власних політико-національних переконань з метою політичного прогнозування ефективності національного права.

Розглянемо групи компонентів, які визначають політичну культуру юриста.

Розвиток політичної культури юриста полягає у сві­домому засвоєнні і критичному осмисленні ним історич­них та політичних знань. Це означає, що політична культура як суспільний феномен у першу чергу потребує інтелектуального осмислення історичного досвіду укра­їнського народу. Юрист має зрозуміти, що всі політичні невдачі українців пов'язані з великим прагненням до не­залежності, свободи. Історичні умови сприяли розвитко­ві української національно-правової теорії. Звідси постає висновок, що інформаційний фонд щодо історії України становить основу політичної культури працівників пра­воохоронних органів. Лише теоретично осмисливши ми­нуле, можна здійснити багатоаспектний культурологіч­ний вимір політичної історії України, її політико-культурних елементів. Отже, соціальна пам'ять у питаннях політики, ставлення до власної історії, практики, полі­тичної боротьби спричиняє активні впливи на форму­вання політичної культури юриста, оскільки засвоюють­ся політичні уроки, глибоко усвідомлюється національ­но-політична ідея.

Сформовані таким чином політичні погляди і знання юриста дозволяють більш ефективно здійснювати аналіз і оцінювати явища суспільного життя. Справа в тому, що так чи інакше юрист при виконанні службових обо­в'язків вступає у політичні відносини, політичні діалоги з колегами та громадянами. Тому важливо формувати високий рівень політичної культури юриста, здатність чітко зорієнтуватися у політичних ситуаціях, роз'ясню­вати мету і смисл політичних подій громадянам. Проте, незалежно від політичних уподобань, головним у діяль­ності юриста є Закон. Тобто передусім юрист повинен формувати у собі політичну неупередженість.

Не менш важливою є здатність кожного юриста ви­робити політичний імунітет проти деформації почуттів та переконань, які стають причиною неправильного, а то й фальшивого тлумачення політичного становища в Украї­ні. Тому потрібно розвивати у собі навички політичного регулювання й управління, політико-правові здібності.

Зміст політичної культури юриста вміщує також пе­реконання та усвідомлення політичних цінностей. Тобто цінність політичної культури правника полягає у тому, що вона сприяє піднесенню і культури правоохоронної діяльності, вдумливому, свідомому ставленню кожного до виконання своїх службових обов'язків. Вона переду­сім постає для юриста засобом утвердження загально­людських цінностей, передбачення перспективи по­дальшого розвитку українського суспільства, застерігає від сліпого наслідування чиєїсь (часом ворожої) думки.

Йдеться про уміння юриста осмислювати своє став­лення до правової дійсності з політичних позицій. У да­ному випадку домінує здатність політичної оцінки наці­ональної ідеї, яка є теоретичним підґрунтям політичної культури. У свою чергу, усвідомлення національної ідеї сприяє формуванню глибоких патріотичних почуттів юристів, адекватному розумінню тимчасових політич­них, ідеологічних й економічних труднощів нашої дер­жави. У противному разі політико-правова невизначе­ність юриста негативно впливатиме на виконання про­фесійного обов'язку. Це означає, що політична культура юриста органічно поєднана з виконанням внутрішнього імперативу службового обов'язку.

Для глибокого розуміння такого компонента полі­тичної культури юриста як здатність передбачати по­літичні наслідки власної правоохоронної діяльності, не­обхідно звернутися до політичної думки України. її суть полягає у поясненні закономірностей, основних напрямів суспільного процесу в Україні. Адже юрист не повинен бути пасивним суб'єктом політичного життя українсько­го народу. Опановуючи політичну науку, він усвідомлює мету розвитку українського суспільства, знаходячи ефе­ктивні правові методи розуміння цього процесу.

Так, одним із методів демократизації, правового роз­витку України є найповніше врегулювання суспільних від­носин правовими нормами. Тому саме політична ефектив­ність юридичної діяльності дозволяє визначити відповідні шляхи утвердження цивілізованого правопорядку. Справа у тому, що розв'язати правові проблеми неправовими та силовими методами неможливо. А політична культура дає можливість юристові зрозуміти, що правовим та й еконо­мічним реформам обов'язково передують політичні. Це особливо стосується України, де політичні надії й споді­вання століттями поступово переходили у політичні оріє­нтації. Відтак методологічного значення у діяльності юриста набуває українська політична етика, поєднання національних та загальнолюдських цінностей.

У процесі виконання службового обов'язку такі цінно­сті становлять підґрунтя можливих політичних наслідків. Наприклад, у виборі методів стабілізації криміногенної обстановки юристу доцільно виходити із пріоритету наці­онально-державницьких політичних цінностей. Незважа­ючи на існування численних політичних течій в Україні (прихильність до однієї з них безпосередньо впливає на власну юридичну діяльність), юрист має керуватися дер­жавницькими цілями, закріпленими у Конституції Украї­ни. Тільки з позиції конституційної культури та інтересів держави юрист спроможний справедливо регулювати по­літичні інциденти у правоохоронній діяльності. Політичні права людини, закріплені в Конституції України, юрист зобов'язаний охороняти, оскільки у противному випадку можуть виникнути правові наслідки.

У цілому можна сказати, що політична культура юриста є основою розв'язання правових проблем при виконанні службового обов'язку. Специфіку політичної культури нації зумовлює своєрідність національної куль­тури в цілому, оскільки першовитоком є духовно-ментальні алгоритми етносу. Різні форми культури по-різному пов'язані з «душею народу».

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Юридична деонтологія

ім С В Литвиненка... Юридична деонтологія... Методичні рекомендації та конспективний виклад питань...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Самостійна робота

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Пояснювальна записка
Самостійна робота студентів є основним планом оволодіння навчальним матеріалом у час, вільний від обов’язкових навчальних занять. Самостійна робота студентів на сьогоднішній день – основна

Самостійна робота
Виникнення деонтології як науки. Становлення і розвиток юридичної деонтології. Термін "деонтологія" грецького походження, в перекладі означає науку про належн

Самостійна робота
Внесок римських юристів у світову юридичну теорію.   Особливу роль римські юристи стали відігравати після того, як Рим по­чав втягуватися в систему міжнародних відносин, у мі

Самостійна робота
Форми навчання у вищих закладах юридичної освіти. Основні види навчальних занять з теоретичної підготовки. Види самостійної роботи студента.   Навчальний процес у вищих закла

Самостійна робота
Процедури, умови, прийоми та засоби здійснення юридичної практичної діяльності. Гарантії юридичної практичної діяльності.   Основними функціональними елементами змісту юридич

Самостійна робота
Форма юридичної діяльності.   Визначення видів юридичної діяльності залежить повною мірою від того, який критерій взяти за основу класифікації. Вище вже було визначено три ви

Самостійна робота
Вивчення змісту і форми роботи слідчого, інспектора карного розшуку, інспектора із боротьби з економічними злочинами, судді, прокурора, нотаріуса, адвоката, юрисконсульта.  

Самостійна робота
Професіограма слідчого, судді, адвоката.   Слідчий – посадова особа, яка здійснює в установленому законом порядку розслідування дій, що містять ознаки злочину. Для п

Самостійна робота
Навички юриста щодо реалізації законодавства. Особливості правосвідомості юриста.   У процесі суспільного розвитку первинне поняття права поступово еволюціонізує в духовне, м

Самостійна робота
Основні види психологічної культури юриста. Психологічна культура судді, слідчого, адвоката, прокурора, працівника міліції.   Психологічна культура юриста це органічна єд­ніс

Самостійна робота
Способи й форми застосування юридичної інформації. Значення володіння загальною та юридичною інформацією для юриста - практика.   Інформація - ефективний засіб регулювання су

Самостійна робота
Головні ознаки економічної правової культури юриста. Основні функції економічної культури юриста.   Ефективність професійної діяльності юриста законо­мірно пов'язана з його е

Самостійна робота
Основні принципи етичної культури юриста.   Інтерес суспільства до особливостей професії правознавця залишається по­стійним, незалежно від місця, яке займає юрист за родом св

Самостійна робота
Функції естетичної культури юриста. Систематизація юридичного досвіду юриста.   Багатогранний зміст естетичної культури юриста ви­являється в її функціях. Основними функціями

Список рекомендованої літератури
1. Конституція України прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року. // Відомості Верховної Ради України, 1996, №30, ст..141. 2. Закон України «Про судоустрій та ста

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги