Динаміку неподаткових надходжень можна дослідити за допомогою статистичних характеристик ряду динаміки, таких як абсолютний приріст, темп зростання, темп приросту (базисні та ланцюгові), абсолютне значення 1% приросту, середньорічний рівень неподаткових надходжень, середньорічний абсолютний приріст, темп зростання та темп приросту.
Виконаємо обчислення цих показників для неподаткових надходжень за і результати розрахунків представимо в таблиці.
Використовуючи відповідні формули розраховуємо ланцюговий та базисний абсолютні прирости:
ланцюгові (для 2001 р. розрахувати немає можливості, оскільки відсутні значення для попереднього року – ланцюгових характеристик завжди буде на одне значення менше, ніж років у періоді, що досліджується):
D2002 = у2002 - y2001 = 156 – 130 = + 26;
D2003 = у2003 - y2002 = 141 – 156 = - 15; і т. д.
базисні D2001 = y2001 - y2001 = 0;
D2002 = у2002 - y2001 = 156 – 130 = + 26;
D2003 = у2003 - y2001 = 141 – 130 = +11 і т. д.
Використовуючи відповідні формули, розраховуємо ланцюговий та базисний коефіцієнти К і темпи зростання Тр:
ланцюгові
К 2002= y2002 / y 2001 = 156 / 130 = 1,200 і Тр2002 = 1,2×100 = 120,0 %;
К2003= y2003 /y 2002 =141 /156 = 0,904 і Тр2003 =0,904×100 =90,4% і т. д.
базисні
К2001 = y2001 / y2001 = 1,0;
К2002 = у2002 / y2001 = 156 / 130 = 1,200 і Тр2002 = 1,2×100 = 120,0%; ;
К2003 = у2003 /y2001 = 141 /130 =1,085 і Тр2003 = 1,085×100 =108,5% і т. д.
Використовуючи відповідні формули, розраховуємо ланцюговий та базисний темпи приросту:
ланцюгові Тпр2002=120 –100 =+20%; Тпр2003 =90,4 –100 = – 9,6% і т.д.;
базисні Тпр2002= 120 –100 =+20%; Тпр2003 = 108,5 – 100 =+8,5% і т.д.
Абсолютне значення 1 % приросту розраховуємо тільки ланцюговим методом:
А %2002 = +26 / +20 = 1,30 млн. грн. на 1 % приросту і т.д.
Це означає, що у 2002 році на кожний 1 % приросту припадало 1,3 млн. грн. неподаткових надходжень.
Результати обчислення показників динамічного ряду
Рік | Неподаткові надход-ження, млн. грн. | Абсолютний приріст, млн.грн. | Коефіцієнт зростання | Темп приросту, % | Абсолютне значення 1 % приросту, млн. грн.. | |||
ба-зис-ний | лан-цю-говий | ба-зис-ний | лан-цю-говий | ба-зис-ний | лан-цю-говий | |||
– | 1,000 | – | – | – | ||||
+26 | +26 | 1,200 | 1,200 | +20,0 | +20,0 | 1,30 (↑) | ||
+11 | -15 | 1,085 | 0,904 | +8,5 | -9,6 | 1,56 (↓) | ||
+20 | +9 | 1,154 | 1,064 | +15,4 | +6,4 | 1,41 (↑) | ||
+15 | -5 | 1,115 | 0,967 | +11,5 | -3,3 | 1,52 (↓) |
Далі розраховуємо:
– середньорічний рівень неподаткових надходжень як середню арифметичну просту
– середньорічний абсолютний приріст
за базисними або за ланцюговими абсолютними приростами
млн. грн., млн. грн.
– середньорічний коефіцієнт зростання обчислюють за формулою середньої геометричної простої:
за базисними або за ланцюговими абсолютними приростами
– середньорічний темп приросту
Таким чином, можна зробити висновки, що у 2001 році порівняно з 2000 роком неподаткові надходження зросли на 26 млн. грн., а у 2002 році порівняно з 2001 роком – зменшилися на 15 млн. грн. В цілому ж за період із 2001 по 2005 рік неподаткові надходження зросли на 15 млн. грн., або у 1,115 рази чи на +11,5 %. За цей же період часу середньорічні надходження становили 144,4 млн. грн., а середньорічний абсолютний приріст їх становив 3,75 млн. грн. Тобто, в середньому за рік обсяг неподаткових надходжень за період з 2001 до 2005 року зростав на 2,8 %.