рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Макрорівень: темпоральний вимір еволюції глобальної політики

Макрорівень: темпоральний вимір еволюції глобальної політики - раздел Образование, ПОЛІТИЧНИЙ ЧАС: мікро-, мезо- І макрорівні Макрорівень Дослідження Політичного Часу Тематизується Відомим Американським ...

Макрорівень дослідження політичного часу тематизується відомим американським вченим-міжнародником Джорджем Модельскі у його теорії “довгих циклів” глобальної політики. Американський теоретик ставить завдання дослідити еволюцію глобальної політики, яка вимірюється довгими циклами змін політичного процесу. За предмет свого теоретичного аналізу Дж. Модельскі бере глобальну світову систему, яка, на думку вченого, перебуває у процесі еволюції.

“Дослідження довгих циклів, – пише Дж. Модельскі, – це вивчення ритму глобальної політики. Передусім, воно стосується часового виміру політичного процесу та міри, у якій цей процес змінюється в часі. Через свою сконцентрованість на часі, це вивчення належить царині, яка може бути названа „хронополітикою” (сhronopolitics). Але, оскільки воно має справу, в першу чергу, із великомасштабними системами, то повною його назвою може бути „хрономакрополітика” (вивчення ритмів великомасштабних політичних систем). Основна алюзія в даному випадку – хронобіологія, де в останні року були здійсненні успішні дослідження добових та інших ритмів” [28; pp. 1-2].

В запропонованому визначенні слід відмітити, що хронополітика розуміється, як знання, але не як специфічна практика, однак у більш пізній дефініції праксеологічне розуміння вже переважає: “хронобіологія – це вивчення біологічного годинника, а хронотерапія – галузь медицини, яка займається проведенням лікування у відповідності з біологічним годинником пацієнта. Ми можемо розглядати „хронополітику” як проведення політики згідно часу календаря глобальної політики” [29].

Слід зазначити, що Дж. Модельскі у роботі „Від лідерства до організації: Еволюція глобальної політики” [30] висунув тезу (і прогноз) про те, що довгі цикли здатні впливати на еволюцію глобальної політики таким чином, що світова політична система починає рухатися від глобального лідерства до „глобальної організації як однієї з найбільш інституціоналізованих форм управління”.

Календарі (з часом розглядаються як організація у часі) – це соціальні конструкти людства, на думку Дж. Модельскі, вони були одними з найбільш ранніх досягнень цивілізації, так само як і життєво важливою частиною повсякденного життя. Але календарі – це не тільки продукт діяльності людини, вони також відображають і роботу природних процесів. Продукуючи календарі ми намагаємось адаптувати їх до наших цілей.

Головною тезою роботи “Від лідерства до організації: Еволюція глобальної політики” є ідея про те, що процеси, які ми обговорюємо, є еволюційними. Під ними ми розуміємо те, що вони закликають до проведення структурної зміни на глобальному рівні і пояснюють його з допомогою еволюційної теорії. З того, що ми знаємо про минуле тисячоліття, ми можемо стверджувати, що така зміна була суттєвою, і що еволюційне пояснення прийнятно. Розвивається організація глобального рівня, яка і є станом світового співтовариства, і розвивається вона через механізм еволюційного вивчення.

Еволюція глобальної політики - процес більш вищого порядку, аніж просто довгий (чи гегемонічний) цикл (має розглядатися скорочено). Це процес формування, в ході глобалізації, політичних інституцій світового масштабу за період близько п’ятиста років. Це означає, що еволюція глобальної політики є однією зі складових політичної глобалізації, оскільки передбачає утворення політичних структур, що об’єднують різні аспекти взаємовідносин на світовому рівні. Якщо раніше, - в класичну епоху, політична взаємодія відбувалася переважно на локальному або регіональному рівнях, то десь з 1000 року почали з`являтися нові учасники процесів взаємодії на планетарному рівні, які почали активізувати процес глобальної політичної еволюції” [31; pp. 196-197].

В Таблиці 1.1 представлено календар чотирьох періодів процесу еволюції глобальної політики (протяжністю двох тисячоліть), який, на думку Дж. Модельскі, дозволяє спрогнозувати її основні інституційні досягнення у другому і третьому періодах.

Відповідно до Таблиці 1.1 перший період глобальної політичної еволюції розглядається вченим як підготовчий, такий, що став основою подальшого глобального порядку. Головною подією цього періоду, за Дж. Модельскі, є „провал проекту Монгольської світової імперії”.

Другий період пов`язаний зі створенням ядра глобальної організації шляхом подолання імперських викликів, і внаслідок цього, формування глобального лідерства.

Два британських цикли репрезентували собою зрілу форму цієї організаційної структури з її рухом від фази відбору до фази розширення. Якщо перший період був єдиним періодом без організації (або з хибною її формою), а другий був представлений мінімальною організацією, то третій є періодом, в якому проводиться відбір так званої „адекватної структури організації” (має завершитися четвертою фазою). Під “адекватною структурою” Дж. Модельскі розуміє таку, що уможливить вирішення проблем людського виживання, спричинених ядерними та екологічними загрозами.

Де ми знаходимося на початку ХХІ століття згідно цієї схеми? Третій період, в який ми вже вступили, на думку вченого-міжнародника, є критичним. Третій період (відбір і формування глобальної організації) знаходиться зараз на своїй другій підготовчій стадії (в С фазі – співробітництва та інтеграції) цього основного інституційного оновлення (інновації), що відповідно до даного аналізу принесе сутнісну інституційну зміну в наступному столітті (G фаза цього процесу).

Цей (третій) період не буде закінчений у найближчі два-три століття. Однак, необхідно пам’ятати, підкреслює Дж. Модельскі, що кожен такий період складається із чотирьох фаз, як у даному випадку, і буде тривати п’ятсот років. Починаючи з 1975 року людство знаходиться на другій (інтеграційній) фазі цього періоду, і ця фаза буде тривати до останнього кварталу століття.

У кожному періоді глобальної політичної еволюції обирається інституційна структура, призначення якої керувати глобальними інтеракціями. Після краху монгольського проекту світової імперії, другий період перевіряє альтернативну форму організації (глобальне лідерство, де складовими елементами виступають військово-морські флоти, бази та альянси) на протидію проектів кандидатів (сhallengers) на проведення імперського правління. Відносно Великобританії, то вона потрапляє під прийнятне серединне рішення: неформальна роль глобального лідерства, але не імперія. До ХХ століття США виступають в новій ролі лідера, однак в час і за умови, які вказують на те, що рух в напрямку нових форм глобальної організації йде повним ходом.

В таблиці показаний кожний період глобальної політичної еволюції, як взірець роботи вивчення алгоритму (згідно евристики розширеної моделі Левонтіна-Кемпбелла (Lewontin-Campbell)) – g-c-t-r: створюйте – співпрацюйте – перевіряйте – перетворюйте), результат послідовності чотирьох повторень даного алгоритму на глобальному інституційному рівні. У свою чергу, кожен такий період містить (у внутрішньо гомогенному процесі) чотири довгих циклі, кожен з яких представляє одну фазу цього ж алгоритму.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ПОЛІТИЧНИЙ ЧАС: мікро-, мезо- І макрорівні

М АНДРУЩЕНКО О ЯКУБІН ПОЛІТИЧНИЙ ЧАС мікро мезо І макрорівні Ключові слова... М АНДРУЩЕНКО А ЯКУБИН ПОЛИТИЧЕСКОЕ ВРЕМЯ... M ANDRUSHCHENKO A IAKUBIN THE POLITICAL TIME MICRO MESO AND MACRO...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Макрорівень: темпоральний вимір еволюції глобальної політики

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ПОЛІТИЧНИЙ ЧАС: мікро-, мезо- І макрорівні
В цій статті політичний час розглянуто з точки зору його внутрішньої неоднорідності, “існування” в ньому специфічних “часових пластів”. З цією метою використовуються, адаптований до його специфі

ПОЛИТИЧЕСКОЕ ВРЕМЯ: МИКРО-, МЕЗО- И МАКРОУРОВНИ
В этой статье политическое время рассмотрено с точки зрения его внутренней неоднородности, «существовании» в нем своеобразных «временных слоев». Для этого используется, адаптированный к его с

THE POLITICAL TIME: MICRO-, MESO- AND MACRO LEVELS
In this article the political time is analyzed in accordance to its inner heterogeneity, presence of different «time layers» in it. The structural approach of F. Braudel`s different ranges of

Політичний час: загальна проблематика
  У 2004 році в Хадерсфілдському університеті (University of Huddersfield) (Об’єднане Королівство) на одній із конференцій англійський політичний аналітик В. Брайсон (Valerie Bryson)

Мікрорівень: основні характеристики
Дослідження мікрорівня політичного часу повертає нас до розгляду “класичної” дилеми структури і актора. Адже, саме тут актуалізується складна теоретична та практична проблема: яким чином політичні

Таблиця 1.1 Календар глобальної політики: 1000 – 3000[5] н.е.
Алгоритм вивчення (g-c-t-r) на двох рівнях Періоди (і фази) глобальної політичної еволюції Характеристика глобального ладу (інституцій)

Висновок
В ході даного дослідження нами було зроблено спробу, адаптуючи методологію Ф.Броделя (його концепцію рівнів, форм темпоральності) до політичної реальності, систематизувати сучасні уявлення про полі

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги