Сажа, вплив

 

Утворення сажі в процесі згоряння вуглеводневих палив в ци­ліндрах двигуна пов'язане з термічним розкладанням (піролізом) вуглеводнів палива під впливом високих температур і умовах не­стачі кисню.

Піроліз вуглеводневих палив у камері згоряння відбувається, коли коефіцієнт надміру повітря а = 0,3-0,7, Піроліз палива носить, як правило, локальний характер. В окремих зонах камери згоряння відбуваються реакції розпаду вуглеводневого палива на вуглець і водень:СтНп -у тС + Ц-Н2.

Частки вуглецю, які утворилися Г в результаті піролізу вуглеводневих палив, вступають в реакцію з речо­винами, що містять кисень і частко­во вигорають.

Поблизу стінок циліндра двигуна, де температура паливоповіт­ряної суміші менша, частинки вуглецю охолоджуються, в подаль­шому процесі згоряння вони практично не приймають участі. Ці охо­лоджені частинки вуглецю і є сажа (кіптява), яка у складі відпрацьо­ваних газів надходить у атмосферу.

Серед усіх енергетичних установок, дизелі - основні джерела викидів сажі. І хоча в циліндрах дизеля суміш завжди збіднена (а>1), проте через недосконалість процесу сумішоутворення в камерах

згоряння дизелів завжди мають місце зони нерозпилєного пали­ва, в яких локальне значення значно менше за одиницю і на­віть наближається до нуля. Це і є осередки, де виникає сажа.

При збагаченні паливопо­вітряної суміші частки вуглецю, що утворились у результаті піролізу, вигорають у меншій мірі.

При неповному згорянні палива з відпрацьованими газа­ми викидається сажа. Вона утворюється в камерах згоряння двигунів внаслідок піролізу палива при високих температурах і тиску в середо­вищі з нестачею кисню. Особливо багато сажі утворюється в дизелях. Головна небезпека, яку несе сажа, в тому, що вона може бути носієм канцерогенних речовин, які адсорбуються на поверхні її частинок [1].

Вплив небезпечних речовин на навколишнє середовище може викликати незворотні зміни і навіть загибель флори і фауни. Особли­во істотні відхилення від екологічної рівноваги викликають інциден­ти з небезпечними вантажами. Наприклад, загибель чи захворюван­ня тварин при потраплянні хімічних речовин в стічні води, знищення лісових масивів в результаті пожежі, іцо виникає при перевезенні лег­козаймистих речовин і т.д.