Розкадровка.

Розкадровка- це малюнок кожного кадру у відповідності з режисерським сценарієм. Зрозуміло, що малюнок є статичною картинкою, в той час, як кадр передбачає рухливе зображення. В розкадровці (малюнок має співвідношення частин 3х4, як і екран) малюють дію в певний момент її існування на екрані. Це робиться для того, щоб створити графічний образ майбутнього фільму. При подальшій зйомці легше буде орієнтуватися в потрібному ракурсі чи масштабі об'єктів, у напрямку поглядів і таке інше.

В розкадровці також малюють рух камери (панораму, проїзд) та зміну фокусної відстані. (зум - від'їзд чи наїзд ). Якщо рух камери, то кадр замість співвідношення сторін 34 (№1) має 64 (№2 - панорама вверх або вниз) або 38 (№3 - панорама праворуч чи ліворуч) із додаванням стрілки для показу напрямку руху.

 

 

Якщо планується наїзд чи від'їзд, малюють додаткову рамку кадру в середині рамки кадру, стрілками показуючи, як змінюється масштаб кадру.

 

Часто доводиться знімати кадри не так, як вони розташовані в режисерському сценарії, або перезнімати якісь кадри через брак чи інші причини. Або вставляти додаткові кадри. Тоді розкадровка стає неоціненною допомогою для всієї знімальної групи. Також дуже важливою розкадровка стає при монтажі фільму.

Після розкадровки вибирають кадри по об'єктах, якщо їх кілька. Значно простіше і дешевше відзняти всі кадри на одному об'єкті, якщо дозволяють обставини, а вже потім переходити до зйомок на іншому об'єкті.

 

Питання для самоконтролю:

1. Описати режисерський сценарій на ТБ і в кіно.

2. Розтлумачити кожну графу режисерського сценарію.

3. Пояснити необхідність такого документу, як режисерський сценарій.

4. Пояснити роль масштабу кадрів.

5. Пояснити роль розкадровки як етапу режисерського рішення.

6. Описати епізод як сладову екранного проекту.

 

Практична робота:

Написати літературний сценарій на тему “Моя вулиця”.

Створити режисерську експлікацію на основі літературного сценарію.

Розробити режисерський сценарій.

Створити технологічну записку для втілення екранного проекту.

 

Мета:

Засвоїти на практиці методи режисерської роботи на підготовчому етапі створення екранного твору.

Методичні рекомендації щодо виконання практичних робіт:

Зібрати історико-краєзнавчі відомості про виникнення рідної вулиці та походження її назви.

Визначити найбільш характерні особливості вулиці ( чим вона відрізняється від інших чи схожа).

Визначити жанр екранної розповіді про рідну вулицю.

Написати літературний сценарій.

Визначити приблизний хронометраж екранного твору.

Визначити певний простір і час подій, що відбуватимуться в екранному творі.

Визначити характеристики дійових осіб.

Запропонувати характер звукової партитури.

Скласти режисерський сценарій майбутнього екранного твору з чітким визначенням послідовної нумерації кадрів, назвою об'єктів зйомки, масштабом кадрів, описанням зорового та звукового ряду, описати необхідні шуми, зйомочну апаратуру та інші деталі.

Скласти і обґрунтувати перелік необхідної апаратури та технічних засобів для проведення зйомок.

 

Терміни, що зустрічаються:

Декорація - виразний елемент художньої концепції фільму, спеціально побудовані об'єкти, в яких відбувається зйомка. При їх створенні мають бути враховані умови зйомки, характер освітлення, якість знімальної техніки і оптики та носіїв, щоб на пласкому екрані створити враження об'єму. Вимагає штучного освітлення.

Інтер'єр - спеціально підібраний і, при необхідності, обладнаний об'єкт, який відповідає художньому рішенню твору. Значно дешевший, ніж декорація. Вимагає штучного освітлення.

Натура - об'єкт, який не вимагає додаткових пристосувань і готовий до зйомки у природному вигляді, відповідає художній концепції твору. Можливі добудови. Для роботи на натурі може додаватися штучне освітлення, а може відбуватися зйомка при природному світлі.

 

Література:[ №11, №12, №4, №14].