Передмова

 

Сьогоднішній ринок вибору фаху є надзвичайно широким, а дизайн став мистецтвом комунікативним. В сучасному сприйнятті дизайнер - людина, яка створює функціональні речі. Але перш, ніж її створити, цю річ треба придумати. Безумовно, навчити генерувати ідеї - шлях важкий і складний процес, але ми допомагаємо створити “певну модель”, наповнити її змістом, гумором, перетворити у нову прекрасну дійсність.

Мистецтво екранного видовища не завжди опановують випускники режисерських курсів відповідних вузів. Часто художні керівники, які готують майбутніх режисерів, з радістю беруть до себе на курс людей, котрі вже мають досвід роботи в інших областях діяльності. І на цьому перетині різних знань і умінь часто з'являються видатні майстри і талановиті твори мистецтва.

А в сучасних умовах, коли апаратура для зйомки і монтажу фільмів стала, не дивлячись на доступність, ще й достатньо довершеною, багато мистецьких закладів почали надавати своїм студентам можливість засвоїти основи режисури і монтажу екранних творів. Тим більше, що фестивалі, поважні і знані, включили до конкурсу нові номінації: хоум-відео (такі фільми раніше відносили до аматорських) та фільми, які були зняті за допомогою сучасних телефонів або фотоапаратів.

Цей стрімкий розвиток техніки вимагає від керівників творчих закладів надання студентам знань з основних категорій і положень екранної режисури і монтажу, які побудовані на теоретико-практичному досвіді режисури кінематографу та телебачення.

При підготовці фотовідеодизайнерів слід враховувати, що сучасні дизайнерські студії отримують замовлення на створення відеореклами. Для цього треба мати знання і вміння в цій галузі дизайнерської діяльності.

Підготовка, яку отримують студенти на лекціях з малюнку, живопису, композиції, дають їм змогу легко опановувати операторську майстерність. А вміння працювати із штучним і природним світлом, якого студенти набувають на заняттях з курсу фотографії, робить можливою для них зйомку в будь-яких умовах.

Комп'ютерне обладнання кафедри дизайну дозволяє студентам самостійно монтувати і озвучувати власні практичні роботи з режисури, відеореклами та інші завдання.

Відповідно до освітньо-кваліфікаційних вимог до випускників з вищою освітою за професійним спрямуванням Бакалавр спеціалізації “Фотовідеодизайн” повинен вміти використовувати основи психології у дизайнерській творчості, вживати прийоми образного мислення, мати навички поетапного вирішення фотовідеодизайнерських завдань дизайн-проекту, в тому числі і екранного твору: реклами, презентації, веб-проекту та інших. Знання основ режисури і відеомонтажу, архитектоніки твору та набуття відповідних навичок і прийомів дозволяє дизайнеру вирішувати такі завдання.

Відповідно до вимог болонського процесу, курс підготовки з дисципліни “Основи режисури та відеомонтажу” поділено на модулі, а саме 2,5модулів практично - теоретичного та самостійного навчання.

Майбутній дизайнер опановує різні дисципліни, які можуть стати у нагоді в його самостійному професійному житті. Темпи сучасного розвитку технологій – не вада, а благо. Тому людина мусить весь час вчитися, тим більше молода. На світі немає нічого постійного, сталого - ні технологій, ні аудиторії, ні стилю. Новий компютерний чіп може здешевити і облегчити створення фільму. Нові програми дозволяють протягом лічених хвилин змонтувати репортаж і видати його в ефір, мініатюрні камери можуть зафіксувати чи одразу передати подію, що може мати інтерес аудиторії або резонанс.

Курси композиції, графіки, операторської та фото майстерності, основ режисури, монтажу, архітектоніки та реклами дають студентам різні знання і навички, готують до роботи у різних сферах діяльності сучасного дизайнера.

Але для того, щоб донести до глядача екранний проект, треба оволодіти увагою цього глядача і тримати її протягом певного відрізку часу. Без глибокої яскравої думки будь-які вигадки режисера не зможуть привести до успіху.

Запропонований посібник підготовлено для вивчення курсу “Основи режисури та відеомонтажу”, але монтаж у посібнику дається у широкому розумінні, як складова режисерської професії, а не як технологічна операція у процесі створення екранного твору.

 

Контроль знань студентів здійснюється за такими формами:

- реферати на теми, що опановуються самостійно протягом семестру;

- контрольні роботи з вивчених тем по закінченні вивчення теми;

- практичні роботи в кінці семестру;

- відповідь на питання по вивченому матеріалу в кінці семестру (залік, іспит).

 

В кінці курсу “Основи режисури і відеомонтажа” студент має здати готову роботу на електронному носії за умовною темою “Моя вулиця”. Щоб це зробити, треба засвоїти основи режисури, навчитися знімати цифровою камерою та опанувати спеціальні комп'ютерні програми. Впродовж навчання на третьому і четвертому курсах студенти мають створити екранний зразок рекламного та презентаційного фільмів (в рамках інших дисціплін).

Людина, озброєна знанням сучасних технологій, може створити будь-який дизайн – проект. Але ніяка суперсучасна техніка не створить шедеврів. Для цього потрібна творча пристрасть та цілеспрямованість.

Фотовідеодизайнеру важливо зрозуміти своє місце в світі, який постійно змінюється, не розгубитися, не пропасти в ньому і працювати з переконанням, що твоя робота змінює світ і людей на краще.

 

По закінченні роботи студент складає звіт на твердих та електронних носіях, у якому мають бути

сценарій;

експлікація;

кошторис;

закінчена екранна робота .

 

ПЕРЕЛІК КОМП'ЮТЕРНИХ ПРОГРАМ, ЯКІ ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ ПРИ ВИВЧЕННІ ДИСЦИПЛІНИ.

 

Microsoft Word – для ознайомлення з електронними текстовими матеріалами, пов'язаними з даною дисципліною.

Internet Еxplorer – для пошуку матеріалів, які можуть бути корисними при виконанні завдань.

Adobe Premier – для монтажу відеокадрів при виконанні завдань.

Adobe Photoshop – для роботи з фотокадрами при виконанні завдань.

ACDSee 4.0 – для роботи із фото і відео матеріалами при виконанні завдань.