Роль шумів і мови на екрані.

Роль шумів не може бути переоцінена. Шуми, як і музика, беруть участь у створенні звуко-зорового образу і разом з музикою створюють звукову партитуру фільму. Документальний фільм, щоб не втратити своєї назви, повинен як вид мистецтва, що має відображати дійсність, оперувати природними шумами. Художнє кіно часто використовує імітацію або шуми з фонотеки. Це пов‘язано з тим, що звук слів у художньому фільмі часто записується (одночасно з зображенням) нечисто, тобто із зайвими звуками і тому переписується потім в умовах студії звукозапису. Такий звук стає “бідним” і для збагачення звукової атмосфери, для створення повноцінного звуко-зорового образу, режисер додає ті шуми при озвучуванні фільму, які вважає потрібними.

 

Мова, що звучить з екрану, має бути почута і зрозуміла. Тому режисер повинен подбати про засоби, які забезпечать звучання мови. Для цього потрібні якісні мікрофони, які мають скеровану дію. Людина в кадрі повинна мати нормальну вимову і дикцію. Текст повинен бути написаний мовою, яка є зрозумілою для аудиторії, на яку розрахований екранний твір. Якщо є необхідність, треба подбати про переклад. Вище вже згадувалася важливість слова в кадрі і поза кадром, але варто нагадати, що тільки почуте і побачене можуть вплинути на глядача. Коли глядач сумнівається у власних враженнях, то втрачає нитку оповіді і, відповідно, потрібні автору співпереживання і емоції.

 

Телепрограма, яку знято в умовах телестудії, часто теж вимагає додавання додаткових звуків, через “стерильність” тиші. Навпаки мовну частину звуку, яку записано серед зашумленої натури, буває необхідно почистити від зайвих звуків. Тому шуми можуть бути корисними для режисера, а можуть бути і шкідливими. Але у будь-якому випадку режисер, працюючи над фільмом , завжди повинен пам‘ятати про роль шумів у тому екранному творі, над яким він працює. Можна нагадати, що шуми підсилюють довіру глядача до екранного твору, до його правдивості.

 

Знімаючи репортаж про якусь музичну подію, слід знімати музичні номери такими фрагментами, щоб можна було б використати, як закадровий супровід документально записаний звук. Тобто звук має бути записаний логічно обірваною музичною фразою.

Працюючи над інтерв’ю, людину в кадрі для зйомки слід ставити так, щоб вона не тільки виглядала відповідно до задуму, але й треба дбати про звук мови і про шуми, щоб одне одного доповнювали, а не руйнували.

 

 

Питання для самоконтролю:

1. Розказати про музику як драматургічний компонент.

2. Розказати про використання музики чи звуку як монтажний прийом.

3. Розтлумачити про контрапункт звуку і зображення.

4. Розповісти про роль шумів у фільмі.

5. Розказати про вимоги до запису звуку під час зйомки.

6. Розказати про роль “інтершуму”.

7. Розповісти про правила зйомки музичних номерів.