ПРИНЦИПИ І ЗАВДАННЯ ВИВЧЕННЯ ДИСЦИПЛІНИ

Методичний посібник з дисципліни “Основи режисури і монтажу” пропонується для студентів спеціальності “Дизайн” спеціалізація “Фотовідеодизайн” 2 курсу (2,5 модулі). Знання, набуті протягом цих семестрів, мають бути використані при засвоєнні на 3 і 4 курсах тем “Рекламний відеоролик” та “Презентація.Відеопроект.”

 

СТРУКТУРНО-ЛОГІЧНА СХЕМА ВИВЧЕННЯ ДИСЦИПЛІНИ.

 

ЗНАТИ ТЕОРЕТИЧНО ЗНАТИ ПРАКТИЧНО ВМІТИ ПРАКТИЧНО
  - Основні компоненти дійового видовища.   - Взаємозв'язок простору і часу.   - Загальні форми побудови екранного твору.   - Характер побудови драматургічної основи екранного твору.   - Закон України про авторське право.   - Кодекс поведінки журналіста.   - Кваліфіковано аналізувати тему завдання щодо її втілення на екрані.   - Вплив майбутньої аудиторії на вибір режисерського рішення.   - Функціональні обов'язки режисера на всіх етапах творчо-виробничого процесу.   - Основні умови складання контракту.     - Створювати експлікацію і сценарій екранного твору.   - Керувати творчим процесом на знімальному майданчику.   - Застосовувати на практиці основні положення Закону про авторське право.   - Методику створення екранного твору.   - Загальні методи створення звукової палітри екранного твору.   - Застосовувати традиційні і сучасні форми монтажу і озвучання екранного твору на лінійній та комп'ютерній апаратурі.  

2,5 модулі самостійної підготовки студентів складають 56 годин. За цей час студенти мають

- написати невеликий твір на тему “Цікавий день мого життя”, проілюструвати його власними фотографіями;

- знайти, вивчити матеріали на тему “Моя вулиця”. Проаналізувавши ці матеріали, написати експлікацію до майбутнього екранного твору. Визначитися із жанром, скласти сценарій, підготувати приблизний кошторис і зняти на фото або відеоносій;

- в залежності від носія змонтувати відеофільм або скласти фотофільм.

Матеріали до свого фільму студенти повинні вміти знаходити у різних джерелах, в тому числі в Інтернеті.

Студенти, які опановують професію дизайнерів, часто не готові до креативного процесу в галузі екранного мистецтва. Тому викладацька тактика має спиратися на інші дисципліни, які викладаються на факультеті дизайну.

Підготовка з фотографії, малюнку та композиції допомагають студентам у створенні екранних робіт, так само і знання, набуті під час підготовки з курсу “Основи режисури та відеомонтажу”, можуть бути корисними при створенні дизайнерських проектів. Наприклад, розуміння архітектоніки фільму додає майбутнім дизайнерам грамотного використання співвідношення різних частин проекту, який вирішується іншими засобами. А володіння словом під час написання сценарію та експлікації (творчої концепції рішення проекту) дозволить в подальшій роботі написати анонс чи синопсис свого проекту, грамотно пояснити замовнику свій задум і викласти його на папері.

База підготовки з інших дисциплін дозволяє розраховувати на вміння студентів побачити майбутній образ твору на папері або іншому носії.

Технічна база факультету надає навички та можливість працювати з комп'ютером. Знімати відеокамерою навчають професіонали - оператори телебачення, що дозволяє здатним студентам втілювати свої екранні задуми в життя.

Виходячи з цих умов, програма підготовки з предмету “Основи режисури і монтажу” побудована таким чином, що перша половина лекцій присвячена теоретичним викладкам, а друга безпосередній творчій практиці. Індивідуальна практична робота відбувається у присутності всього курсу. Тобто кожний наступний студент, що пропонує свою роботу на задану тему, може завчасно внести корективи, скориставшись досвідом попереднього учня. А самі теми наближені до сучасних умов. Будь-який студент може бути запрошений як оператор або режисер на свято чи на замовлення зробити фільм про ювілей, весілля абощо. Тому і в навчальній програмі є такі теми для опанування.

Дизайнер - дуже сучасна динамічна професія, все більше бере на себе функції інших фахів: літредактора, фотографа, макетувальника, вивчає менеджмент, маркетинг, креатив, веб-дизайн, рекламу.

Проте не кожний студент спроможний створити фільм або рекламу на відеоносії. Тому кінцевий результат після необхідних і затверджених викладачем сценарію, режисерської розробки і попереднього кошторису може бути у вигляді фотофільму, “коміксу”, намальованому на папері або комп'ютері, комп'ютерної анімації і відеоролику. Всі необхідні для цього знання студент отримує протягом 4,5 модулів навчання.