ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Бакалаврська дипломна робота (БДР) - кваліфікаційна робота, що разом зі складеними державними екзаменами підтверджує досягнення бакалавром базового рівня вищої освіти за відповідним напрямом підготовки.

Мета БДР - підтвердження вміння творчого використання набутих знань та вмінь в науково-дослідницькому або науково-практичному напрямках, вміння моделювати об'єкт (технічний об'єкт чи технологічний процес), виявляти та аналізувати його характерні властивості, розробляти методику, систематизувати, узагальнювати та оформляти результати наукових або практичних досліджень та управляти сучасними економічними процесами тощо.

В процесі виконання бакалаврської дипломної роботи здійснюється поглиблене вивчення обраного і закріпленого завданням напрямку розвитку сучасної техніки, відбувається систематизація, закріплення та поглиблення теоретичних знань, практичних навиків студента в плані базової підготовки відповідно до профілю бакалаврату на рівні, передбаченому кваліфікаційною характеристикою.

Підготовка БДР – це творча, самостійна робота, під час якої студенту необхідно показати вміння вирішувати практичні задачі, користуватись науково-технічною літературою, математичними методами, обчислювальною технікою. Елементами написання БДР для студента, що навчається за напрямом підготовки «Комп’ютерні науки», є виконання повного аналізу, розрахунків і кінцевої розробки конкретної комп’ютерної інформаційної системи, програмного продукту, пристрою, елемента інформаційно-обчислювальної техніки. Одночасно переслідується і навчальна мета, що полягає в систематизації, закріпленні та розширенні теоретичних і практичних знань студента, більш глибокому вивченні спеціальних розділів окремих дисциплін.

Не допускається підміна БДР простим реферуванням літературних джерел. БДР може бути узагальненням виконаних раніше курсових робіт (курсових проектів), результатом науково-дослідницької та конструкторсько-технологічної практики, підсумком робіт, виконаних в рамках дисципліни «Основи науково-дослідної роботи» (ОНДР) тощо.

Можуть бути рекомендовані роботи, пов'язані з математичним моделюванням інтелектуальних інформаційних систем та їх компонентів, зі схемотехнічним чи конструкторсько-технологічним проектуванням (дослідженням) окремих функціональних вузлів конкретних приладів (пристроїв), з розробкою та вдосконаленням інформаційних технологій, алгоритмів та програмного забезпечення відповідно до профілю спеціальності, з аналізом економічного стану виробництва та ін.

Перевагу слід віддавати реальним БДР, що виконуються на конкретні замовлення.

Бакалаврська дипломна робота може продовжуватись на 5-му курсі як дипломний проект (робота) або переростати у магістерську дисертаційну роботу.

Тематика БДР повинна бути актуальною. відповідати сучасному стану та перспективам розвитку науки і техніки, враховувати реальні задачі виробництва. Для напряму підготовки 050101 «Комп’ютерні науки» рекомендується обирати теми, що пов’язані з розробкою програмних продуктів для автоматизованих систем і систем штучного інтелекту, експертних систем, програмних продуктів для INTERNET-технологій, систем підтримки прийняття рішень для науки, виробництва, навчання. Тематика БДР формується випускною кафедрою протягом осіннього семестру IV курсу і розміщується на стенді кафедри для ознайомлення і обрання теми студентами. Студент має право обрати тему БДР із тем, які пропонуються випускною кафедрою, а також може запропонувати власну тему, за погодженням із керівником, за умови відповідного обґрунтування доцільності її розробки.

Керівник БДР направляє і контролює роботу студента, рекомендує необхідні матеріали, вказує на помилки (але не виправляє їх), дає студенту можливість самостійно працювати над виконанням БДР та приймати власні варіанти вирішення поставлених задач. Разом з тим, всю відповідальність за прийняті рішення, виконані розрахунки та оформлення несе студент – автор БДР. Адже БДР – це самостійна (індивідуальна) кваліфікаційна робота студента. Під час виконання БДР студент не повинен обмежуватись знаннями, які він отримав під час навчання. Необхідно додатково опрацьовувати вітчизняну і зарубіжну літературу, періодичні та нормативні видання, патентний фонд, інтернет-джерела, довідкову літературу і систематизувати весь матеріал, що стосується теми БДР. Надзвичайно корисним є вивчення і творче використання досвіду передових підприємств, організацій. Таким чином, студент-дипломник зобов’язаний розробляти тему БДР з урахуванням перспективного розвитку галузі, використовуючи передові досягнення науки і техніки, реалізуючи свої творчі задуми.

Підготовці і виконанню БДР сприяє участь студентів в науково-дослідній роботі кафедри. Використання результатів досліджень, проведених студентами на молодших курсах, сприяє підвищенню якості БДР, значно поглиблює пророблення спеціальних розділів, підвищує технічну і практичну цінність БДР.

В подальшому студент регулярно звітує про виконання етапів БДР перед своїм керівником у встановлені керівником та кафедрою терміни аж до попереднього захисту БДР на кафедрі, що відбувається зазвичай за два-три тижні до початку захисту. На попередній захист БДР студент зобов’язаний пред’явити кафедральній комісії попередній варіант пояснювальної записки та графічно-ілюстративний матеріал, який планується винести при захисті БДР. Кафедральна комісія, очолювана завідувачем кафедри, розглядає зміст БДР, оформлення пояснювальної записки і графічного матеріалу, підготовлену доповідь і вирішує питання про допуск студента до захисту БДР.

БДР вважається виконаною, коли пояснювальна записка і весь графічний матеріал оформлені в повному обсязі відповідно до вимог діючих стандартів та ЄСПД, що наведені нижче, та затверджені у встановленому порядку.

Пояснювальну записку до БДР оформляють відповідно до стандарту ДСТУ 3008–95. “Документація. Звіти у сфері науки і техніки”. Якщо в БДР є конструкторські документи (схеми структурні, фунуціональні, принципові, схеми алгоритмів), то їх оформлюють згідно з вимогами міждержавного стандарту ГОСТ 2.105–95 “Общие требования к текстовым документам”. Також можна користуватись методичними вказівками до дипломного проектування для студентів напряму підготовки 0804-“Комп’ютерні науки” спеціальностей 7.080404 “Інтелектуальні системи прийняття рішень”, 7.080403 “Програмне забезпечення автоматизованих систем” денної та заочної форм навчання [1].

Захист БДР відбувається на відкритому засіданні Державної екзаменаційної комісії (ДЕК).

Загальноприйнятим є такий порядок захисту БДР:

- доповідь студента, в якій висвітлюються сучасний стан питання, що розглядається, прийняті рішення, основні результати, особистий внесок в розробку і реалізацію роботи;

- відповіді на запитання членів ДЕК та присутніх (питання можуть стосуватись не лише теми проекту, але й дисциплін, що вивчались в університеті);

- зачитується відгук керівника і рецензія;

- відповіді дипломника на зауваження рецензента та керівника;

- при необхідності надається заключне слово дипломнику та його керівнику.

Тривалість захисту одної БДР не повинна перевищувати 20 хвилин. За день на одному засіданні ДЕК захищається не більше 12-ти дипломників.

На закритому засіданні ДЕК виносить рішення про виставлені оцінки БДР згідно із затвердженими на кафедрі критеріями оцінювання. Якщо оцінка позитивна, то ДЕК присвоює студенту кваліфікацію бакалавра з комп’ютерних наук.

Студенти, що одержали незадовільну оцінку при захисті БДР, відраховуються з університету і мають право на повторний захист протягом трьох років. ДЕК повинна визначити, чи може студент подати на повторний захист ту ж саму БДР в доопрацьованому вигляді, чи необхідно взяти нову тему.