ВІДГУК КЕРІВНИКА ТА РЕЦЕНЗУВАННЯ

6.1 Після завершення оформлення студентом БДР керівник складає розгорнутий відгук. В ньому не слід викладати зміст БДР по розділах і повторювати вимоги завдання. Відгук повинен бути об’єктивним й характеризувати роботу студента по суті: не слід згладжувати недоліки БДР та завищувати його оцінку.

У відгуку керівника наводиться характеристика доцільності (актуальності) і обґрунтованості прийнятих рішень, визначається рівень його підготовки, ерудиції, творчого потенціалу, ступінь самостійності у вирішенні поставлених задач та дотримання ним графіка проектування. Керівник виставляє оцінку за виконаний БДР та несе відповідальність за її об’єктивність.

Поставивши свій підпис у пояснювальній записці та графічній частині БДР, керівник засвідчує цим не тільки достатню якість роботи, але й належний рівень самостійності роботи дипломника.

6.2 Обґрунтовуючи власну думку щодо проекту, керівник відзначає у відгуку: наскільки коректно й повно вирішено дипломником задачі, поставлені темою та завданням; які розділи БДР відрізняються нововведеннями і викликали найбільші труднощі при розробці; наскільки самостійно та успішно справився студент з роботою над окремими розділами БДР; яка практична цінність роботи; наскільки працездатним, дисциплінованим й цілеспрямованим виявив себе дипломник та чи достатня його професійна підготовка для самостійної роботи. Відмінна оцінка може бути поставлена у тому випадку, коли студент-дипломник проявив старанність і знання, самостійно працював над БДР, а прийняті ним рішення всебічно обґрунтовані. Також враховується якість усіх матеріалів БДР. Відгук керівника подається до дня розгляду БДР на кафедрі, але не пізніше, аніж за десять днів до початку роботи Державної екзаменаційної комісії.

6.3 У відгуку повинно бути відображено:

а) актуальність теми БДР;

б) оцінка основних матеріалів БДР (графічні матеріали, пояснювальна записка та інше) з точки зору використання дипломником останніх досягнень науки, техніки і виробництва;

в) ступінь підготовленості дипломника до самостійної роботи та виявлення ним ініціативи при розробці тих чи інших питань БДР;

г) оцінка якості виконання графічної частини БДР та пояснювальної записки;

д) загальна оцінка роботи студента над БДР і оцінка за п’ятибальною системою.

6.4 БДР подаються на кафедру в комісію, в яку входять провідні викладачі кафедри. Комісія розглядає матеріали БДР та слухає доповідь дипломника. При позитивному відгуку щодо БДР комісія направляє дипломника до секретаря ДЕК, який призначає рецензента (опонента) із числа висококваліфікованих фахівців іншої кафедри (зазвичай спорідненої з випускаючою) за поданням випускаючих кафедр.

6.5 Рецензія рецензента як об’єктивного стороннього спеціаліста дозволяє судити про актуальність задач, які вирішуються в БДР, про повноту та якість виконаної дипломником роботи і її результат.

6.6 В рецензії повинно бути відображено відповідність проекту вимогам завдання, виконання вимог, що висувалися до БДР за змістом, рівнем і обсягом. Рецензент повинен вказати переваги і недоліки БДР, відмітити основні положення (для дискусії на захисті) і виставити оцінку. Оцінка “відмінно” може бути поставлена рецензентом при виконанні тих самих умов, які наводилися вище для оцінки БДР керівником.

6.7 Рецензент після ретельного аналізу БДР складає рецензію за встановленою формою з обов’язковим висвітленням таких питань:

- відповідність змісту БДР темі і завданню на БДР;

- актуальність теми БДР та практична цінність результатів роботи у випадку впровадження в народне господарство;

- наявність замовлення БДР підприємством (організацією), що підтверджується актом впровадження;

- достатність вихідних даних для розробки (дослідження), їх спрямованість на пошуки оптимальних рішень з урахуванням останніх досягнень науки і техніки, обґрунтованість і повнота окремих обов’язкових розділів ТЗ;

- наявність аналізу основної задачі БДР за результатами літературного та патентного пошуку новітніх досліджень і розробок;

- глибина обґрунтувань прийнятих рішень;

- рівень проробки основного рішення (синтез, аналіз, технічні розрахунки тощо) та достатність глибини проробки для створення дослідного зразка:

- науковий рівень (для робіт дослідницького характеру) та глибина експериментальних досліджень;

- застосування ЕОМ для розв’язування задач основної частини БДР (оптимізація, моделювання, САПР, мікропроцесорна реалізація та ін.), рівень використання стандартних й оригінальних програм для проведення необхідних проектних розрахунків і аналізу результатів досліджень;

- наявність у пояснювальній записці обґрунтування усіх проектних рішень (методів дослідження), стиль написання (обґрунтувальний чи описовий) і відповідність оформлення вимогам чинних стандартів;

- повнота відображення графічним матеріалом основного змісту БДР, відповідність графічних матеріалів конкретному об’єкту проектування (дослідження) та вимогам чинних стандартів.

Рецензент (опонент) виставляє оцінку відповідно до встановлених критеріїв оцінювання якості БДР, робить висновок про можливість (неможливість) присвоєння дипломнику відповідної кваліфікації та ставить свій підпис в основних написах графічних матеріалів, пояснювальної записки і інших документах (специфікаціях, переліках елементів, таблицях з’єднань тощо) та у відповідній графі завдання на БДР.

6.8 Після отримання відгуку керівника та рецензії ніякі зміни або виправлення в БДР не допускаються.

6.9 Завершена БДР з відгуком керівника і рецензією візується завідуючим кафедрою, який допускає БДР до захисту на ДЕК.