Тема 9. Організація облікового апарату та праці облікових працівників

Мета заняття:ознайомитися з формами і типами організаційної побудови бухгалтерії та отримати навички організації праці виконавців, зайнятих бухгалтерським обліком.

Завдання 1. Розробити схему організаційної структури облікового апарату і контрольно-ревізійних підрозділів підприємства, виходячи з наступних даних.

До центральної бухгалтерії підприємства входять такі сектори:

· обліку розрахунків із заробітної плати (2 працівники);

· обліку засобів праці та предметів праці (основних засобів, нематеріальних активів, МШП та матеріальних цінностей – 3 працівники);

· обліку процесу виробництва (4 працівники);

· обліку готової продукції та її реалізації (2 працівники);

· обліку коштів і розрахункових операцій (3 працівники).

Головний бухгалтер має двох заступників. Першому заступникові підпорядковані сектори обліку розрахунків із заробітної плати, обліку засобів і предметів праці, нематеріальних активів та МШП. Другому заступникові – сектор обліку процесу виробництва і готової продукції та її реалізації. Сектор обліку коштів і розрахункових операцій підпорядкований безпосередньо головному бухгалтерові.

Контрольно-ревізійний підрозділ складається з трьох штатних та шести нештатних працівників.

Завдання 2.На основі даних базового підприємства (одержаних студентами при проходженні виробничих практик) необхідно:

- вказати організаційну форму побудови бухгалтерії (навести схему) та затвердити її в Положенні про облікову політику;

- розробити Положення про організацію бухгалтерської служби на підприємстві;

- підготувати наказ про звільнення з посади головного бухгалтера (причина звільнення – на розсуд студента);

- оформити наказом прийняття на роботу головного бухгалтера;

- укласти контракт з новопризначеним головним бухгалтером;

- скласти Акт приймання-передачі справ.

 

Завдання 3.Розробити і затвердити у встановленому порядку посадові інструкції головного бухгалтера підприємства, бухгалтера (відділ, ділянка роботи – на вибір студента) та касира.

Скласти графік роботи бухгалтерії для базового підприємства. У ньому вказати комплекси облікових робіт, термін виконання, виконавців, кому передаються відомості про виконання, примітки.

 

Завдання 4. Загальна трудомісткість виконаних робіт на підприємстві 8142 людино-години, річний фонд робочого часу одного працівника – 2038 годин, коефіцієнт запланованої відсутності працівників з причин відпусток, хвороб – 1,15. Питома вага робіт з бухгалтерського обліку та звітності, що виконуються на ПЕОМ – 60 %. Визначити необхідну чисельність працівників відділу бухгалтерського обліку для підприємства.

 

Завдання 5. Загальна чисельність працівників на підприємстві – 100 осіб, кількість самостійних структурних підрозділів – 10 од. Питома вага робіт з бухгалтерського обліку та звітності, що виконуються на ПЕОМ – 80 %. Визначити необхідну чисельність працівників відділу бухгалтерського обліку для підприємства.

 

Завдання 6.Визначити загальну кількість облікових працівників, необхідних для виконання робіт з обліку матеріалів, якщо у бухгалтерії підприємства в середньому за місяць обробляють 800 первинних документів з обліку матеріалів. Із них: з кількістю рядків від 1 до 5 та колонок від 4 до 5 – 300; з кількістю рядків від 6 до 10 та колонок від 1 до 3 – 500. Обсяг робіт з обліку матеріалів, що буде передано на машинну обробку, становить 5%.

 

Завдання 7. Визначити чисельність облікових працівників для виконання робіт з оплати праці на підставі норм обслуговування, якщо на підприємстві працюють 900 осіб, із яких 550 з відрядною і 350 – з погодинною системами оплати праці. Характер виробництва – масово-потокове. Обсяг робіт, які буде передано в обчислювальний центр, – 30%.

 

Завдання 8. Визначити чисельність працівників, необхідних для виконання табельного обліку, якщо на підприємстві працюють 1500 осіб. Система табельного обліку – пропускна, форма організації табельного обліку – централізована.

Питання для обговорення:

1. Охарактеризуйте форми побудови бухгалтерської служби.

2. Охарактеризуйте типи організаційних структур апарату бухгалтерського обліку.

3. Які є способи для визначення чисельності облікового персоналу?

4. Розкрийте зміст Положення про бухгалтерію.

5. Перелічіть кваліфікаційні вимоги до облікових працівників.

6. Розкрийте фундаментальні принципи етики бухгалтерів.

7. Наведіть порядок розробки, затвердження і змісту посадових інструкцій бухгалтерів.

8. Яким чином необхідно організувати передавання справ під час зміни бухгалтера?