Тема 3. Організація облікового процесу на підприємстві

Мета заняття:розглянути принципи побудови облікового процесу, засвоїти організацію облікових номенклатур, носіїв облікової інформації та технології облікового процесу.

 

Завдання

ПСП «Тепличний» займається вирощуванням ово­чів у теплицях закритого ґрунту, реалізує їх покупцям та співпрацює з різними організаціями і підприємствами у своїй діяльності. Підпри­ємство виникло як спілка самостійних працівників 20.01. 2006 р. із статутним капіталом 500 000 грн. На 1.01 поточного року його стату­тний капітал збільшився і складає (за даними бухгалтерського балан­су - 776194 грн).

Керівництво підприємства: Водолій О.П. – директор, Іваненко В.В. – головний бухгалтер, Моргуненко І.П. – комерційний директор, Панасенко Т.П. – касир, матеріально відповідальні особи: завідувач складом добрив – Іванченко Г.Л., завідувач складом нафтопродуктів – Гальченко К.Л., завідувач виробництвом помідорів – Лимаренко Р.М. і огірків – Люта Л.М.

Необхідно. Організувати роботу з відкриття необхідних облікових регістрів (Головної книги, журналів та відомостей), ведення первин­ного та зведеного обліку господарських операцій в документах та об­лікових регістрах протягом звітного періоду. Провести відповідні підрахунки собівартості продукції, розподіл загальновиробничих ви­трат, визначити калькуляційні різниці та результати роботи за звітний період (рік). Провести завершальні роботи на кінець звітного року, підготуватися до складання балансу, скласти баланс на кінець звітно­го періоду та основні звітні таблиці до нього.

Організацію облікових робіт слід проводити у заданій послідовності:

1. Організувати складання балансу на початок звітного періоду. За
даними умови пункту А скласти баланс ПСП «Тепличний» на 1 січня 20___р.

2. Організувати відкриття рахунків бухгалтерського обліку в Головній книзі та інших облікових регістрах (синтетичних і аналітичних) на початок звітного року, записавши на них залишки на початок звітного періоду.

3. Організувати перший етап облікового процесу - складання пер­винних та зведених документів за господарськими операціями, що пов'язані з обліком коштів у касі (касову книгу), на рахунках у ба­нку (виписки банку) та матеріалів (звіти матеріально-відповідальних осіб), провести їх перевірку та бухгалтерську обробку.

4. Організувати другий етап облікового процесу - запис перевірених та підданих бухгалтерській обробці документів у відповідних облі­кових регістрах.

5. Організувати відображення зареєстрованих у реєстраційному журналі господарських операцій на синтетичних та аналітичних рахун­ках у відповідних облікових регістрах у відповідності з вибраною формою обліку.

6. Організувати третій етап облікового процесу у такій послідовності:

6.1. Провести підрахунок підсумків на аналітичних та синтетичних ра­хунках по відкритим карткам та книгам, журналам і відомостям;

6.2. Організувати складання оборотних відомостей з аналітичних рахунків для наступного їх звіряння з даними оборотної відо­мості за синтетичними рахунками;

6.3. Організувати бухгалтерські роботи перед складанням балансу на підставі отриманих даних за звітний період. Для цього потрібно:

1) провести закриття рахунків загальновиробничих та адміністратив­них витрат;

2) відкоригувати собівартість, довівши планову до фактичної за умо­ви, що планова собівартість відповідно складає: огірків - 35000 грн, помідорів - 32900 грн;

3) визначити фінансовий результат від реалізації продукції та резуль­тат від іншої діяльності.

Оформити всі ці операції відповідними бухгалтерськими довідка­ми. Провести ці довідки у відповідних облікових регістрах.

6.4. Організувати складання оборотного балансу (оборотної відо­мості) за синтетичними рахунками на кінець звітного періоду.

6.5. Організувати складання бухгалтерського балансу за формою 1 згідно з П(С)БО 2 «Баланс».