ЗБІР, ОБРОБКА ІНФОРМАЦІЇ ТА ЇЇ АНАЛІЗ

Однією з форм роботи над курсовою роботою є збір та обробка фактів і статистичних даних, які є основою органічного зв'язку теорії та практики. З усіх фактів і цифр, які є у літературі, що вивчається, слід вибирати лише ті, які мають безпосереднє відношення до теми роботи.

Важливими джерелами даних є статистичні довідники: “Статистичний щорічник Чернівецької області”, “Економічне і соціальне становище Чернівецької області”, “Суб’єкти малого підприємництва Чернівецької області”, “Суб’єкти підприємницької діяльності Чернівецької області” та інші. Більшість таких довідників випускається щоріч­но. При цьому треба не лише відбирати цифри й факти, але й уза­гальнювати дані з різних джерел, порівнювати їх та аналізувати.

Особлива ретельність потрібна під час аналізу даних господарських організацій та підприємств. Використовуючи ці матеріали, необхідно враховувати мето­дику розрахунків і отримання тих чи інших даних. Цифровий матеріал, який використовується в роботі, повинен бути співставним. Тому під час збору та обробки статистичних матеріалів треба користуватися підручни­ками з економічної статистики, в яких дається методика розрахунку статистичних показників у порівняльних цінах. Зібраний матеріал треба згрупувати і сформувати таблиці. Таблиці повинні бути не громіздкими, а зручними та зрозумілими для огляду та аналізу. Поруч з таблицями про­понується використовувати графіки, діаграми та схеми, що дозволять більш наочно ілюструвати процеси та закономірності, які розглядаються в курсовій роботі. Таблиці розміщуються по тексту роботи і включаються у загальну нумерацію сторінок. Для обробки даних необхідно використати табличний процесор Ехсеl.