Облік виробничих запасів, готової продукції та товарів

Дослідити, які види виробничих запасів та готової продукції є в підприємстві. Ознайомитися з порядком оцінки надходження та вибуття виробничих запасів. Звернути увагу, який метод оцінки вибуття запасів застосовується підприємством та як здійснюється облік транспортно-заготівельних витрат. З’ясувати, як оцінюється готова продукція.

Вивчити організацію складського господарства, ознайомитися з ваговими та вимірювальними приладами, правилами зберігання виробничих запасів, МШП та готової продукції.

Дослідити організацію зберігання палива в нафтосховищах. Вміти застосовувати на практиці вимірювальні прилади нафтопродуктів, навчитися визначати масу паливно-мастильних матеріалів.

Ознайомитися з порядком ведення Карток складського обліку та Книг складського обліку в залежності від виду товарно-матеріальних цінностей. Знати порядок складання та перевірки Звіту про рух матеріальних цінностей.

Вивчити організацію первинного обліку надходження виробничих запасів та МШП. Ознайомитись з порядком виписки Довіреностей на отримання матеріалів зі складу постачальника, та реєстрації їх в Журналі реєстрації довіреностей. Заповнити чи скопіювати первинні документи з обліку матеріальних цінностей, які надходять від постачальників (Рахунок-фактура, Товарно-транспортна накладна, Податкова накладна, Сертифікати якості та інші). Ознайомитися з документальним оформленням надходження виробничих запасів придбаних підзвітними особами за готівку та виготовлених на підприємстві.

Взяти участь у складанні первинних документів з обліку внутрішнього переміщення та вибуття виробничих запасів та МШП (Накладна (внутрігосподарського призначення), Лімітно-забірна картка на отримання матеріальних цінностей, Лімітно-забірна картка на отримання запасних частин, Актів на списання та інші).

Ознайомитися з первинними документами по обліку надходження, витрачання і реалізації готової продукції – Приймально-здавальна накладна, Звіт про переробку продукції, Відомість переробки молока і молочних продуктів, Калькуляційна картка, Акт про реалізацію та відпуск виробів кухні та інші.

Слід пам’ятати, що в обліку надходження готової продукції сільськогосподарських підприємств застосовується широкий перелік спеціалізованих первинних документів, зокрема в обліку продукції рослинництва – Талон шофера, Талон комбайнера, Реєстр приймання зерна вагарем, Відомість руху зерна та іншої продукції, Путівка на вивезення продукції з поля, Реєстр відправлення зерна та іншої продукції з поля, Щоденник надходження сільськогосподарської продукції, Накладна (внутрігосподарського призначення), Товарно-транспортна накладна, Відомість витрати кормів та інші; в обліку продукції тваринництва – Журнал обліку надою молока, Відомість руху молока, Акт настригу і приймання вовни, Щоденник надходження сільськогосподарської продукції, Накладна (внутрігосподарського призначення), Товарно-транспортна накладна та інші.

Вивчити організацію аналітичного обліку виробничих запасів, МШП та готової продукції.

Підприємство – база практики може придбавати товарно-матеріальні цінності (товари) для їх подальшого перепродажу, що має свої особливості обліку. Необхідно дослідити порядок оцінки, первинний та аналітичний облік товарів, облік торговельної націнки та транспортно-заготівельних витрат.

Дослідити методику складання регістрів бухгалтерського обліку по рахунках 20 «Виробничі запаси», 22 «Малоцінні та швидкозношувані предмети», 26 «Готова продукція», 27 «Продукція сільськогосподарського виробництва», 28 «Товари».

5.1.8. Облік довгострокових та поточних біологічних активів (якщо база практики – сільськогосподарське підприємство)

Дослідити, які види біологічних активів є на підприємстві. Вивчити порядок оцінки біологічних активів. Особливу увагу звернути на організації оцінки, джерела інформації про ціни активного ринку на біологічні активи, методи (способи) оцінки, які використовуються на підприємстві. Слід пам’ятати, що біологічні активи оцінюються за справедливою вартістю, а в окремих випадках, за первісною. Ознайомитись з Актами визначення справедливої вартості біологічних активів та/або сільськогосподарської продукції. З’ясувати, чи нараховується амортизація по довгострокових біологічних активах.

Вивчити первинний облік довгострокових та поточних біологічних активів. Заповнити чи скопіювати первинні документи з обліку довгострокових активів – Акт приймання довгострокових біологічних активів рослинництва (багаторічних насаджень) і передачі їх в експлуатацію, Акт приймання довгострокових біологічних активів тваринництва (формування основного стада тварин), Акт на списання багаторічних насаджень, Акт на списання довгострокових біологічних активів тваринництва (вибраковка тварин) та з обліку поточних біологічних активів – Акт на оприбуткування поточних біологічних активів рослинництва, оцінених за справедливою вартістю, Акт на списання поточних біологічних активів рослинництва, оцінених за справедливою вартістю, Акт на оприбуткування приплоду тварин, Акт на вибуття поточних біологічних активів тваринництва (забій, прирізка та падіж), Обліковий лист забою та падежу худоби, Акт на переведення тварин з групи в групу в межах поточних біологічних активів, Відомість зважування тварин, Розрахунок визначення приросту, Книга обліку руху тварин і птиці на фермі, Звіт про рух тварин і птиці на фермі та інші.

Прийняти безпосередню участь у зважування тварин на фермі.

Вивчити методику складання регістрів бухгалтерського обліку по рахунках 16 «Довгострокові біологічні активи» та 21 «Поточні біологічні активи».