V. Завдання

Підприємство «Мрія» (м. Черкаси) працює на українському ринку як виробник безалкогольних напоїв з використанням натуральних компонентів.

В асортименті безалкогольних напоїв представлені: натуральні води (А), квас (В), солодкі води (С), соки (D), морси (Е), енергетичні напої (І). Іншою продукцією, що виробляється на підприємстві, є майонез: «Салатний», «Укріпний», «З хроном», «Часниковий», «Грибний», «Лимонно-перцевий», «Шинковий», гірчиця, ванільний цукор. Дана продукція досить швидко знаходить свого споживача й показує себе досить ефективним видом продукції.

Два роки тому підприємство виходило на ринок з новою продукцією – кавою. Проте насиченість даного сегмента ринку та відсутність достатньої кількості обладнання відповідного рівня змусили підприємство незабаром згорнути цей вид виробництва.

Основними ринками збуту для продукції підприємства є м. Черкаси, м. Золотоноша та інші населені пункти Черкаської області, а також Республіка Крим.

Стратегічні групи А і D діють на перспективних ринках збуту і мають стійкі ринкові позиції. Стратегічні групи В та Е діють на ринку, темпи росту якого не дуже високі, але і не низькі. При цьому вони мають незначні ринкові позиції. Стратегічні групи С та І відповідно займають значну та незначну частку ринку, при цьому темпи зростання ринку невисокі.

У цілому ринкове положення підприємства «Мрія» можна охарактеризувати як задовільне і перспективне.

В таблиці представлено основні показники для подальшого аналізу.

Характеристика продукції та ринків збуту

Показники Види продукції
A B C D E I
Частка ринку, %
Темпи зростання ринку, % -2 -4
Частка ринку основного конкурента, %
Відносна частка ринку, %            

Відповідно до ситуаціїта інформації,опублікованої в спеціалізованих газетах та журналах, виконати завдання за нижченаведеною структурою:

1. Здійснити загальний аналіз макросередовища підприємства.

2. Здійснити аналіз середовища підприємства за методикою структурного аналізу п’яти конкурентних сил М. Портера.

3. Здійснити SWOT-аналіз.

4. Сформулювати місію та стратегічні цілі підприємства.

5. Сформулювати загальну стратегію за допомогою матриці БКГ.

6. Сформулювати загальну стратегію за допомогою матриці портфеля продуктів McKinsey-GE.

7. Сформулювати загальну стратегію, виходячи із стадії життєвого циклу продуктів.

8. Обґрунтувати конкурентні стратегії для кожного продукту підприємства.

$ При виконанні завдання необхідно в повній мірі використовувати методичний апарат курсу, надавати наукове обґрунтування висновків та рекомендацій.

У разі відсутності певної інформації для дослідження, варто зробити власні припущення та прогнози.


Варіант 3

І. Теоретичні питання

1. Особливості стратегічного управління диверсифікованою організацією.

2. Модель М. Портера аналізу п’яти конкурентних сил у галузі.

 

ІІ. Дати визначення

1. Філософія підприємства.

2. Карта стратегічних груп.

IІІ. Розкрити зміст стратегій

1. Стратегія конкуренції на міжнародних ринках.

2. Стратегія диверсифікації.

IV. Ситуація

Бачення стратегічних змін підприємством «Галактон» із вироб­ництва соків «Дар», м. Київ

На ринку соків України працюють 13 заводів із лініями Tetra Раk, що дозволяє випускати продукцію за світовими стандартами якості і паку­вання. Середня рентабельність українських підприємств із виробництва соків становить 7-15 %. Основні виробники соків: «Галичина» — Львівська обл.; «Сепро» — м. Херсон; «Смак» — м. Ніжин; «Сандора» — Миколаївська обл.; «Джаффа» — м. Одеса; «Джусік» — м. Симферополь; «Дар» — м. Київ; «Інтерфрут» — Харківська обл. та ін. Рівень конкуренції в галузі досить високий. Низька купівельна спро­можність потенційних споживачів і недостатньо сформована культура споживання соків в Україні загострюють конкуренцію між вітчизняними виробниками.

Продукція підприємства виробляється шляхом відновлення зі згуще­них соків, які закупаються в ізраїльської компанії. Досить швидкими темпами зміцнює свої конкурентні позиції на ринку Києва торгова марка «Дар» (близько 10 %).

Споживають соки українці віком 18-35 років із середнім та вище се­реднього рівнями доходу. Їх купівельна поведінка ґрунтується на привабливості соків як вітчизняного продукту, джерела вітамінів, смачного на­пою, що втамовує спрагу. «Сандора» підвищила рівень цін на свою про­дукцію і змінила дизайн пакування.

Як випередити конкурентів у завоюванні споживача?

@ 1. Які фактори внутрішнього і зовнішнього середовища можуть за­шкодити підприємству досягти бажаної частки ринку? Які точки марке­тингової стратегії можуть зазнати змін?

2. Назвіть можливі форми диференціації продукції «Дар».

3. Визначте ймовірність банкрутства підприємства згідно з індексом Альтмана, якщо він дорівнює 2,6.

Які стратегічні рішення можливі у цій ситуації?