Загальні питання захисту магістерської роботи

Дата захисту визначається графіком засідань ДЕК, що затверджується ректором університету і доводиться навчальним відділом до відома членів ДЕК, студентів.

Списки студентів, допущених до захисту магістерських робіт, подаються в Державну екзаменаційну комісію (ДЕК) випускаючою кафедрою.

До захисту магістерської роботи допускаються студенти, які повністю виконали навчальний план, включаючи проходження навчально-дослідницької та педагогічної практик, підготували магістерську роботу, пройшли етап її розгляду на кафедральній комісії та отримали допуск й направлення до рецензента.

Захист магістерських робіт проводиться на відкритому засіданні ДЕК за участю не менше половини її складу при обов’язковій присутності Голови. Засідання ДЕК проводяться як в навчальному закладі, так і на підприємствах, в установах та організаціях, для яких тематика робіт становить науково-теоретичний або практичний інтерес.

Регламент засідань ДЕК встановлюєїї Голова.

Рішення ДЕК про оцінку магістерських роботи, а також про присвоєння випускнику освітнього рівня та кваліфікації, надання йому державного документа про освіту і кваліфікацію приймається на закритому засіданні відкритим голосуванням звичайною більшістю голосів членів комісії, які брали участь у засіданні. Голос голови ДЕК є вирішальним при однаковій кількості голосів.

Всі засідання ДЕК протоколюються. У протоколи вносяться:

- відзив керівника розділу магістерських роботи, якщо передбачено;

- рецензія фахівця відповідної кваліфікації;

- оцінка захисту кваліфікаційної роботи;

- запитання до випускника з боку членів та голови ДЕК;

- окремі думки членів ДЕК;

- здобуті освітній рівень і кваліфікація;

- назва державного документа про освіту і кваліфікацію (з відзнакою чи без відзнаки), який видається випускнику;

- інші відомості (реальність, комплексність, рекомендація роботи на конкурс магістерських робіт, рекомендація автору роботи до вступу у аспірантуру тощо).

Протоколи підписують голова та члени ДЕК, які брали участь у засіданні. Книга протоколів зберігається в установленому порядку.

Результати захисту кваліфікаційних робітвизначаються оцінками "відмінно", "добре", "задовільно" та "незадовільно" і оголошуються у цейжедень після оформлення протоколів засідання ДЕК.

При оцінюванні магістерської роботи за 100-бальною шкалою, виходять з наступної шкали:

- оформлення роботи – 10;

- правильне використання понять і термінологічного апарату – 10;

- ефективне використання спеціальної літератури – 5;

- застосування порівняльного аналізу – 10;

- структура роботи, логічність викладення матеріалу – 10;

- обґрунтованість висновків і вагомість пропозицій – 15;

- захист роботи – 40, у тому числі: доповідь – 10;

- відповіді на запитання – 5*5=25;

- відповідь на зауваження рецензента – 5.

У випадках, коли захист кваліфікаційної роботи визначається незадовільним, ДЕК встановлює, чи може студент подати на повторний захист ту саму роботу з доопрацюванням, чи зобов'язаний опрацювати нову тему, визначену випускаючою кафедрою.

Студент, який не захистив кваліфікаційну роботу, допускається до повторного захисту не менше ніж через рік протягом трьох років або може за індивідуальною програмою здобути нижчий освітньо-кваліфікаційний рівень.

Після закінчення роботи ДЕК голова складає звіт та подає його до навчального відділу. У звіті аналізується актуальність тематики, якість виконання кваліфікаційних робіт, уміння випускників застосовувати знання при вирішенні виробничих проблемних ситуацій, недоліки в підготовці, рекомендації щодо вдосконалення навчального процесу.

Звіти голів ДЕК обговорюються на засіданні рад факультетів, методичних комісій з напрямів підготовки та за спеціальностями. Результати державної атестації обговорюються на вченій раді навчального закладу.

Заохочення для авторів кращих магістерських робітякщо магістерська роботаотримала оцінку“відмінно”, виконана на науковому рівні, що перевищує встановлені домагістерських робіт вимоги, а сам автор роботи продемонстрував під час захисту високий рівень теоретичної підготовки з фахових дисциплін та схильність до наукової роботи, так він отримує:

- рекомендацію до вступу у аспірантуру з відповідної спеціальності;

- рекомендацію на участь його магістерської роботи у конкурсі кращих магістерських робіт;

- рекомендацію на друк наукової статті за матеріалами магістерської роботи або доповідей і повідомлень на науково-теоретичних або науково-практичних конференціях, семінарах, симпозіумах тощо [12].