Процедура публічного захисту магістерської роботи

Завершену магістерську роботу студенту необхідно подати на кафедру за тиждень до захисту в паперовому та електронному вигляді (в форматі .doc, .rtf, .rar, .zip на дискеті 3.5” або СD); презентацію - не пізніше, ніж за 2 дні до захисту в паперовому та електронному вигляді у форматі .pts (презентація MS PowerPoint). Електронна версія завершеної магістерської роботи додається до паперової при здачі роботи до архіву університету.

Перед захистом студент зобов'язаний ознайомитися з відгуком і рецензією, проаналізувати їх та підготувати відповіді на зауваження.

Студентові належить добре підготуватися до захисту, докладно обміркувати свій виступ і скласти тези, дібрати необхідний ілюстративний матеріал.

Розглянемо схему підготовки виступу слухача та деякі вимоги щодо його змісту. Обов'язково слід визначити стрижневу ідею виступу, яка найбільш повно і точно відображує суть дослідження, розкриває зміст, наукову новину та практичну цінність роботи, питання, винесені на захист. Правильно сформульована стрижнева ідея надзвичайно важлива, оскільки виконує функції сполучної ланки всього виступу.

Велике значення має вступна частина повідомлення. Її виразність та конструктивність чи навпаки, не конструктивність значно впливає на подальше сприйняття доповіді.

Не рекомендується наводити у виступі дуже багато відомостей. Потрібен тільки той матеріал, який є необхідним для того, щоб передати стрижневу ідею. Важливо висвітлити у виступі основні моделі і методи управління проектами та програмами, якими користувався слухач у ході роботи. Слід враховувати, що велика кількість цифрових даних погано сприймається більшістю людей.

Щодо заключної частини, узагальнюючих висновків, то їх переконливість, як і правильно побудований вступ, сприятимуть створенню доброго враження про студента та його роботу. Треба пам'ятати, що ефективність заключної частини буде досягнута тільки тоді, коли доповідач не порушить відведений йому регламент. Рекомендується підготувати скорочений варіант доповіді, щоб бути впевненим, що залишається час на висновки.

Виступ доцільно підготувати в письмовій формі, хоч при захисті його читати вважається не доцільно. Рекомендується мати письмовий текст виступу та висновків під час захисту. Якщо студент буде виступати, не дотримуючись письмового тексту, йому доцільно виписати ключові фрази і ретельно відпрацювати їх. Висновки припустимо у разі необхідності зачитати. Після підготовки до виступу доцільно влаштувати репетицію.

Ступінь готовності до виступу на засіданні ДЕК можна перевірити, спробувавши відповісти на такі запитання:

Чи існує стрижнева ідея і чи відображає вона суть питання?

Яке враження вступна частина може справити на аудиторію?

Наскільки легко сприймаються фактичні дані?

Чи є наочними ілюстрації?

Чи переконливі висновки?

Чи правильно розподілено час?

Захист магістерської роботи проходить на засіданні Державної екзамена­ційної комісії (ДЕК). Перед початком захисту магістерських робіт в ДЕК випускаючою кафедрою подаються такі документи:

- довідка деканату факультету (навчального відділу) про виконання студентами навчального плану і про отримані ними оцінки (рейтинг);

- відзив наукового керівника;

- рецензія на магістерську роботу;

- автореферат магістерської роботи;

- магістерська робота;

- документ, що відображає впровадження результатів роботи, якщо таке є.

Державній екзаменаційній комісії можуть бути подані також інші матеріа­ли, що характеризують наукову і практичну цінність виконаної магістерської роботи –друковані статті за темою роботи, тези доповідей, довідки про апробацію та інше.

До захисту не допускаються студенти, які не виконали навчальної програми і на момент подання роботи до захисту мають академічної заборгованості.

Дата захисту визначається графіком засідань державних екзаменаційних комісій, що затверджується адміністрацією і доводиться до відома голів, членів ДЕК, слухачів.

Захист проходить в обстановці високої вимогливості, принциповості, до­тримання наукової етики. Ґрунтовному аналізу повинні піддаватися достовір­ність усіх висновків та рекомендацій наукового і практичного характеру, які містяться в роботі.

Засідання ДЕК для захисту магістерської роботи складається з таких послідовних етапів:

- представлення магістранта та його роботи секретарем ДЕК;

- наукове повідомлення автора;

- відповіді на запитання членів ДЕК і присутніх;

- виступ керівника, або оголошення відзиву керівника магістерської роботи;

- оголошення рецензії;

- відповіді на зауваження керівника та рецензентів;

- публічне обговорення магістерської роботи за участю членів ДЕК і присутніх;

- прикінцеве слово здобувача, за необхідністю;

- підбиття, наприкінці денної роботи ДЕК, підсумків захисту магістерських робіт і проголошення оцінок, які отримали студенти.

Засідання Державної екзаменаційної комісії проводиться під керівництвом голови ДЕК, або, у разі його відсутності, - заступника голови.

Секретар ДЕК на засіданні, після відкриття засідання головуючим, оголошує назву магістерської роботи, прі­звище, ім’я та по батькові її автора, а також доповідає про наявність усіх мате­ріалів, тобто відгуку, рецензії, текстів публікацій (якщо вони є), виступів за те­мою роботи на наукових конференціях, симпозіумах, гуртках тощо. До відома присутніх доводиться також рівень успішності (рейтинг) магістранта.

Потім слово для повідомлення про основні положення дослідження надає­ться самому магістранту.

Виступ студента на відкритому засіданні Державної комісії має бути старанно підготовленим, стислим і містким. У ньому мають бути:

- чітко поставлена проблема;

- обґрунтування її актуальності;

- розкриття ступеня науковості розробки - визначення мети і завдань дослідження, експерименту, засобів її досягнення;

- відомості про структуру роботи;

- оцінка змісту зроблених автором узагальнень, висновків, конкретних рекомендацій, а також дані про доцільність їх впровадження.

Особливо важливим є те, щоб мовлення студента було ясним, граматично правильним, впевненим, що робить доповідь зрозумілою і переконливою. Мовлення студента має бути ще й виразним, що залежить від темпу, гнучкості та інтонації.

Враження від виступу різко погіршується, коли говорять квапливо, ковтаючи закінчення слів або дуже тихо і невиразно. Спокійна, некваплива манера викладання завжди імпонує слухачам.

Слід зважати також на вибір одягу, пози під час виступу, а також жестів, міміки, манер та інших зовнішніх форм поведінки. Елегантність, охайність в одязі сприяє прихильному ставленню до студента членів державної екзаменаційної комісії, а також усіх присутніх на захисті.

Не рекомендується подавати виступ у формі читання тексту доповіді.

Доповідь починається зі звернення: “Шановний пане голово!, Шановні члени Державної комісії! Панове!”. Під час доповіді необхідно звертати увагу членів комісії на демонстраційний матеріал, коротко пояснюючи його зміст, і на пропозиції та висновки, що є результатом магістерської роботи.

Свій виступ (до 15 хвилин) магістрант будує на основі завчасно підготовлених тез доповіді. У виступі він покликаний пока­зати високий рівень теоретичної підготовки, широку ерудицію, здібності логіч­но та виразно викласти найбільш суттєві результати проведеного дослідження.

Після завершення виступу магістрант відповідає на запитання. Члени ДЕК і присутні в усній формі можуть ставити запитання з проблем, яких торкнувся магістрант у роботі, методів дослідження, висновків тощо.

Після відповідей на запитання головуючий надає слово науковому керівнику. При відсутності на засіданні Державної екзаменаційної комісії наукового керівника секретар знайомить членів комісії та присутніх зі змістом відзиву на виконану роботу.

Після виступу керівника секретар оголошує рецензію і надає слово магістранту для відповіді на заува­ження та побажання, які містяться у виступі наукового керівника та у рецензії.

Після цього розпочинається публічне обговорення роботи, в якому мають право брати участь усі присутні на захисті.

Після завершення дискусії, за бажанням студента, йому може бути надано заключне слово.

На підставі рецензії та відгуку наукового керівника, результатів захисту магістерської роботи ДЕК приймає мотивоване рішення щодо оцінки знань кожного студента та присвоєння кваліфікації "керівник проектів та програм ". Визначальним критерієм оцінки є самостійність роботи, її творчий рівень, новизна, вміння студента використовувати набуті знання при аналізі сучасної соціально-політичної та економічної дійсності, аргументовано відстоювати свої погляди, переконання.

Секретарем ДЕК ведеться протокол захисту, заноситься оцінка до відомос­ті, що зберігається в університеті. Відомість підписується головою та членами ДЕК.

Студенти, які не захистили магістерську роботу, не мають права на отримання диплому магістра, вони отримують довідку про про­ходження магістерської програми.