Короткі теоретичні відомості

 

Електронні осцилографи

Найбільш поширеними і універсальними приладами для дослідження сигналів є осцилографи. Осцилографи – прилади, призначені для візуального спостереження електричних сигналів, а також вимірювання і запису їх параметрів з використанням засобів відображення форми сигналу.

За принципом дії осцилографи поділяються на електромеханічні (світло-променеві) та електронні. Для проведення електрорадіовимірювань використовуються виключно електронні осцилографи, засобами відображення форми сигналу яких є електронно-променева трубка (ЕПТ) або рідкокристалічний дисплей. Якщо застосовуються ЕПТ, то такі осцилографи називаються електронно-променевими.

Виділяють наступні види електронних осцилографів: С1 – універсальні осцилографи, С7 – осцилографи швидкісні та стробоскопічні, С8 запам’ятовуючі осцилографи, С9 – спеціальні осцилографи.

Узагальнена структурна схема електронно-променевого осцилографа включає (рисунок 5.1):

1) ЕПТ зі схемою керування променем,

2) канал вертикального відхилення (канал Y),

3) канал горизонтального відхилення (канал Х),

4) канал керування яскравістю (канал Z),

5) калібратори амплітуди й тривалості.

ЕПТ призначена для візуального спостереження форми досліджуваних сигналів і проведення вимірювання їх параметрів. Всередині ЕПТ виробляється один або декілька пучків електронів (променів), які попадають на внутрішню поверхню екрана, покриту люмінофором. При попаданні електронів в люмінофор відбувається його світіння. В залежності від кількості променів, що виробляє ЕПТ, осцилографи можуть бути однопроменевими і багатопроменевими.

Принцип відображення форми досліджуваного сигналу на екрані ЕПТ полягає в наступному: на пластини горизонтального відхилення ЕПТ (пластини X) подається лінійна пилкоподібна напруга (напруга розгортки), що викликає горизонтальне переміщення променя в одному напрямку з постійною швидкістю; на пластини вертикального відхилення (пластини У) подається напруга досліджуваного сигналу. Одночасна дія обох напруг на електронний промінь викликає появу на екрані ЕПТ зображення, що зветься осцилограмою досліджуваного сигналу.

Схема керування променем призначена для контролю яскравості, фокусування, астигматизму і положення променя на екрані ЕПТ. На передній панелі осцилографа є відповідні органи керування.