Порядок виконання роботи

 

1. Перевірити готовність осцилографа С1-77 і генератора Г6-37 до вимірювань. Г6-37 відтворює сигнали синусоїдальної, трикутної, прямокутної (меандр) і пилкоподібно-імпульсної форм. Знайомство з експлуатацією генератора проводиться безпосередньо на робочому місці.

2. Отримати експериментальні дані, виконавши наступні вправи:

Вправа 1. Керування розгорткою, що створюється ГР осцилографа.

Перевести ЕК 15 в положення «I». Ручкою резистора 9 (рисунок Д.1) встановити лінію розгортки в центр екрану. Виставити ручку резистора 24 в таке положення, при якому слід від променя по горизонталі займає 8 великих поділок. Ручкою резистора 3 встановити яскравість зображення, зручну для спостереження. Обертанням ручки резистора 4 досягти однакової чіткості зображення по всій лінії розгортки.

Перемикач 22 встановлений в положенні «1ms», яке означає, що промінь під дією HP рухається по горизонталі з постійною швидкістю і одна велика поділка проходить за час 1 мс або, коротко, одна велика поділка по горизонталі відповідає інтервалу часу 1 мс. Аналогічно, в іншому положення перемикача 22 одна велика поділка по горизонталі дорівнює інтервалу часу, що відповідає даному положенню.

Коли перемикач 22 встановлено в положенні «1ms» через інерційності людського ока траєкторія руху променя сприймається нами як горизонтальна лінія. Шляхом послідовної зміни положень перемикача 22 із положення «l ms» в «200 ms» і з «l ms» в «0,1ms» поспостерігати зміну виду сприйманого зображення траєкторії і яскравості зображення.

Зафіксувати будь-яке з положень перемикача 22. Поспостерігати зміни виду сприйманого зображення траєкторії і яскравості зображення при установці ручки резистора 24 в положення «».

Перевести ручку резистора 24 в положення «», ЕК 15 - в положення «II», перемикач 22 - в положенні «1 ms». Ручкою резистора 10 встановити лінію розгортки в центр екрану. Провести дослідження, аналогічне дослідженню в положенні «I» ЕК 15.

Зробити висновок про те, як змінюється вигляд сприйманого зображення траєкторії руху променя і яскравості зображення залежно від положення перемикача 22, тобто в залежності від швидкості розгортки.

Вправа 2. Перевірка калібрування коефіцієнтів відхилення та розгортки . Перевести ручку резистора 24 в положення «», ЕК 15 - в положення «I», перемикач 22 - в положенні «1ms». Переконатися, що ручки резисторів 7 і 23 встановлені в крайнє праве положення. Встановити перемикач 5 у положення « ». На екрані повинно з’явитися зображення меандра. За допомогою резистора 24 поєднати один з фронтів імпульсу на початковому етапі розгортки з першою вертикальною лінією на екрані ЕПТ.

Меандр генерує калібратор. Амплітуда сигналу дорівнює 1 В, частота - 1 кГц. Відзначимо, що і є каліброваними тоді, коли розмах меандру становить 5 поділок по вертикалі і восьмий період сигналу збігається з останньою вертикальною лінією шкали на екрані ЕПТ.

Якщо розмах меандру не дор івнює 5 поділкам, то за допомогою резистора 13 стиснути /розтягнути зображення по вертикалі і встановити необхідний розмах сигналу. Якщо 8 періодів меандру не розміщуються на екрані ЕПТ, то за допомогою резистора « » стиснути / розтягнути зображення по горизонталі до необхідного розміру.

Встановити ручку резистора 24 в положення «». У цьому випадку період меандру повинен укладатися на 5 великих горизонтальних поділках шкали. У разі невідповідності за допомогою резистора « » провести необхідне коректування.

Перевести ручку резистора 24 в положення «», ЕК - в положення «II». Переконатися, що ручка резистора 8 встановлена ​​в крайнє праве положення. Встановити перемикач 6 в положення « ». Провести перевірку, аналогічну перевірці в положенні «І» ЕК 15, використовуючи для стиснення / розтягування зображення по вертикалі резистор 14.

Вправа 3. Вимірювання амплітуди, періоду Т і частоти досліджуваного сигналу. У звіті зобразити три шкали, аналогічних шкалі осцилографа, із зазначенням п'яти параметрів: положень перемикачів 5 і 22, значень , Т і , обчислюваних по положенню перемикачів 5 і 22 (рисунок 5.5 а). У заголовку першого рисунка вказати «синусоїдальний сигнал», другого - «трикутний сигнал» і третього - «меандр».

Рисунок 5.5 (а – шкала і параметри, б – приклад зображення синусоїди на шкалі і вказівки значень параметрів)

 

Перевести ЕК 15 в положення «I», перемикачі 5 і 6 - в положення, відмінні від « », ручки резисторів 7, 8 і 19 - в крайнє праве положення, перемикач 22 - в положення «1ms», ручку резистора 24 – в положення «». За допомогою резисторів 9 і 24 отримати зображення горизонтальної лінії, довжиною 8 великих поділок, в центрі екрану.

З генератора Г6-37 подати досліджувану синусоїду (за завданням викладача) на вхід 16. Перевести перемикач 5 у таке положення, щоб розмах зображення сигналу становив близько п'яти великих поділок. За допомогою резистора 19 добитися стійкого зображення. Перевести перемикач 22 в положення, при якому спостерігаються 1 - 2 періоди синусоїди. Встановити ручку резистора 9 так, щоб мінімальний рівень сигналу збігався з однією з нижніх ліній шкали, а максимальний - знаходився в межах екрану. Встановити ручку резистора 24 в положення, при якому один з верхніх піків синусоїди знаходився на вертикальній верхній лінії. Виміряти розмах сигналу у вертикальних поділках, період у горизонтальних поділках. Визначити , Т і синусоїди. Зобразити на підготовленій шкалі синусоїду, вказати значення параметрів.

Наприклад, отримано зображення синусоїди, показане на рисунку 5.5 б. При цьому перемикач 5 знаходиться в положенні «5», перемикач 22 - у положенні «l ms». Розмах сигналустановить 4 великі поділки, період Т - 4 великі поділки. Одна велика поділка по вертикалі відповідає напрузі 5 В, одна велика поділка по горизонталі - часу 1 ms. Таким чином, ,

Встановити ЕК 15 в положення «II». Подати досліджувану синусоїду (за завданням викладача) на вхід 17. Як у випадку використання каналу I, отримати зображення синусоїди і визначити , та . Рисунок сигналу на підготовленій шкалі і вказівка значень параметрів в даному випадку не потрібні.

Аналогічні дослідження провести при подачі на входи 16 і 17 трикутного сигнал і меандру.

Вправа 4. Робота тракту вертикального відхилення в режимах переривчасто «…», почергово «» і додавання сигналів «».У режимі роботи «…» на екрані ЕПТ спостерігаються досліджувані сигнали каналів I і II. Перемикання каналів здійснюється з частотою порядку 100 кГц. Режим «…» використовується при швидкостях розгортки 0,5 мс/под і нижче. При більш високих швидкостях розгортки стають видимими моменти перемикання каналів, що ускладнює спостереження досліджуваних сигналів.

У режимі роботи «» на екрані ЕПТ також спостерігаються досліджувані сигнали каналів I і II. Перемикання каналів здійснюється після кожного прямого ходу розгортки. Протягом першого прямого ходу розгортки досліджуваний сигнал надходить з каналу I, а протягом наступного прямого ходу з каналу II. Режим «» використовується при швидкостях розгортки 0,5 мс/под і вище. При більш низьких швидкостях розгортки моменти перемикання каналів стають видимими, що ускладнює спостереження досліджуваних сигналів.

У режимі роботи «» на екрані ЕПТ спостерігається сума або різниця сигналів, що надходять з каналів I і II, в залежності від положення перемикача 18.

Подати два однакових меандра з частотою (100500) Гц на входи 16 і 17. Отримати стійке зображення меандрів при установці ЕК 15 в положення «І» і «ІІ» так, щоб спостерігалося 1 - 2 періоди досліджуваних сигналів, а розмах становив 4-5 поділок. Перевести ЕК 15 в положення «…». На екрані повинні спостерігатися два меандри, положення яких по вертикалі можна змінювати за допомогою резисторів 9 і 10. Перевести ЕК 15 в положення «». Переконатися в тому, що зображення сигналів стає мерехтливим і незручним для спостереження.

Подати два однакових меандри з частотою () кГц на входи 16 і 17. Отримати стійке зображення меандрів при тих же вимогах, що і при подачі меандрів з частотою () Гц. Перевести ЕК 15 в положення «». На екрані повинні спостерігатися два меандри. Перекласти ЕК 15 в положення «…». Переконатися в тому, що зображення сигналів стає мерехтливим і незручним для спостереження.

Перевести ЕК в положення «». Встановити ручками резисторів 7 і 8 величини розмахів меандрів, рівні трьом великим поділкам. Перемістити зображення меандрів в центр екрану.

Перевести ЕК 15 в положення «», перемикач 18 - в положення « + ». У цьому випадку сигнали каналів складаються, і на екрані повинно спостерігатися зображення меандру з розмахом, рівним шести великим вертикальним поділкам. Встановити перемикач 18 в положення « - ». При цьому сигнали каналів віднімаються, і на екрані повинно спостерігатися зображення меандру з розмахом, рівним нулю, тобто пряма лінія.

Вправа 5. Послідовне включення каналів I і II. При послідовному ввімкнені каналів I і II, щоб забезпечити , необхідно перемикачі 5 і 6 встановити в положення 0,005.

Перевести ЕК 15 в положення «I», ручки резисторів 7 і 8 - в крайнє праве положення, перемикачі 5 і 6 - в положення «0,005». Подати в канал I синусоїду з амплітудою і частотою ~ 1 кГц. Отримати стійке зображення досліджуваного сигналу. Переконатися, що розмах синусоїди не перевищує однієї великої поділки.

З'єднати кабелем роз'єми « » і 17, перевести ЕК 15 в положення «II». Отримати стійке зображення досліджуваного сигналу. Розмах синусоїди повинен становити близько двох великих поділок.