Процедури для оформлення та виведення тексту

Для відображення інформації в середовищі АЛГО виділено робоче поле висотою 2000 точок. Горизонтальний розмір цього поля дорівнює роздільній здатності монітора по горизонталі. Для зручності надалі називатимемо робоче поле аркушем. Частину аркуша видно у вікні виведення. За допомогою вертикального та горизонтального повзунків можна переглядати весь аркуш. Виведення текстової інформації та побудова зображень здійснюється на аркуші, а не безпосередньо на екрані монітора.

Для побудови окремих елементів зображення потрібно вказувати їхні координати. Початком координат вважають верхній лівий куток аркуша. Вісь Х направлена зліва направо, Y – зверху вниз. Для всіх графічних операцій першою вказують координату Х, другою – Y.

Якщо координати при побудові зображення виходять за межі аркуша, то інформація за межами аркуша ігнорується. Виняток становлять оператори ReadLn та WriteLn. При спробі виведення за нижню межу аркуша все зображення посувається вгору на величину висоти символу.

Під час виведення текстової чи графічної інформації необхідно вказати, куди саме виводити: вгорі, посередині чи внизу, а також колір тексту, ліній та заповнення. Вказувати цю інформацію в кожному операторі було б дуже незручно. Тому система запам’ятовує значення координат точки, в якій завершилося виведення інформації та параметри вибраних інструментів. Ці значення називають активними. У момент запуску програми на виконання активні координати стають рівні (0,0) (верхній лівий куток екрану), встановлюється чорний олівець одиничної товщини та чорний колір тексту. Колір заповнення замкнених фігур (колір пензля) вибирається прозорий, тобто замкнені фігури не зафарбовуються.

В процесі роботи програми активні координати міняються так, щоб наступне виведення починалося там, де закінчилося попереднє.

Активні координати змінюються при виконанні процедур MoveTo, LineTo, Line, Rectangle, Write, WriteLn, Point, Clear, а використовуються процедурами LineTo, Write, WriteLn.

Активний (поточний) колір тексту встановлюють за допомогою звертання до процедури КолірТексту: TextColor (r, g, b:integer);

Параметри r, g, b є виразами цілого типу і задають частки червоного, зеленого та синього кольору в результуючому кольорі тексту. Встановленим кольором буде відображатись уся текстова інформація, яка виводиться на екран процедурами Read та Write. Значення фактичних параметрів при звертанні до процедури КолірТексту мають бути в межах від 0до255.

За замовчуванням встановлений чорний колір тексту (0,0,0).

Приклад №1

Program TextColorDemo;