Зміст ОДЗ

Основний напрямок ОДЗ незалежно від вибраної теми дослідження повинен бути теоретико-прикладним.

За формою ОДЗ являє собою результати дослідження конкретного питання за допомогою комплексу методів, що вивчаються. У ньому викладаються: вихідний матеріал, усі розрахунки, аналіз і висновки щодо оцінки фактичного стану та перспектив розвитку підприємства з урахуванням виявлених недоліків.

Типова структура ОДЗ передбачає наявність вступу, основної частини, висновків, списку використаних джерел і додатків.

У вступі необхідно відзначити теоретичне і практичне значення проблеми, що вивчається, обґрунтувати її актуальність на сучасному етапі розвитку перехідної економіки.

Необхідно чітко і коротко сформулювати мету та завдання ОДЗ, дати стислу характеристику вихідної інформації. Обсяг вступу не повинен перевищувати десяти відсотків від загального обсягу роботи.

В основній частині ОДЗ розкривається зміст вибраної теми як у теоретичному, так і в практичному аспектах. При цьому слід широко користуватися комплексом існуючих методів аналізу, пов’язаних з основною темою роботи. Реко­мендується застосовувати аналітичні розрахунки, довідкові та оглядові таблиці, графіки, тому що це дозволяє більш наочно пояснити найбільш суттєве і тим самим полегшує сприйняття матеріалу.

Основна частина може складатися з двох чи більше розділів.

У першому чи перших розділах розкривається вибране теоретичне питання. Далі виконується практичне дослідження.

Працюючи над основною частиною ОДЗ, слід пам’ятати, що виконане дослідження може стати частиною дипломної або подальшої науково-дослідної роботи.

У висновках формулюють основні (інтегральні) результати проведеного дослідження та обґрунтовують пропозиції щодо підвищення ефектиності використання ОІВ та ефективності управління ними. Текстовий матеріал обов’язково доповнюється конкретними цифровими даними, отриманими в ході виконання роботи. Пропозиції повинні містити конкретні заходи щодо усунення визначених недоліків.

Обсяг висновків – 5 -10 відсотків від загального обсягу ОДЗ.

Після висновків, починаючи з нової сторінки, наводиться список літератури, яка була використана під час написання ОДЗ.

У додатках до ОДЗ можуть бути розміщені запозичені таблиці вихідного матеріалу, інструкції, результати досліджень тощо. Додатки не є обов’язковим розділом роботи.

 

Вимоги до оформлення

ОДЗ виконується на окремих стандартних аркушах білого паперу, які повинні бути зброшуровані. Писати слід тільки з одного боку аркуша, залишаючи справа поля для зауважень. Починати необхідно з титульного аркуша, оформленого відповідно до додатка А. Зміст роботи повинен містити назву її частин і додатків із зазначенням номерів сторінок, на яких вони починаються. Розміщують його на другій сторінці роботи після титульного аркуша.

Робота повинна бути акуратно оформлена, надрукована або написана розбірливим почерком, без виправлень, сторінки потрібно пронумерувати, роботу підписати із зазначенням дати її виконання.

Назву кожного розділу слід писати шрифтом більшого розміру, ніж основний текст. Новий розділ слід починати з нової сторінки.

Цитати з офіційних документів та наукової літератури обов’язково брати в лапки, а в кінці, після цитати, робити посилання на першоджерела.

Надто багато цитат у роботі наводити не варто, хоча цитування – цілком допустимий засіб аргументації. Поряд із прямим цитуванням за необхідності можна висловлювати чужі думки своїми словами, але в цьому випадку потрібно робити посилання на першоджерело.

Графіки і таблиці слід виконувати, суворо дотримуючись відповідних вимог. Нумерують графіки, таблиці та всі інші ілюстрації (схеми, діаграми тощо) арабськими цифрами, подвійною нумерацією. Перша цифра вказує на номер розділу, друга означає номер таблиці чи рисунка в даному розділі. Всі ілюстрації іменують рисунками. Наприклад, Рисунок 1.1, Рисунок 1.2 і т.д. Рисунки та таблиці мають окремі порядкові номери. Зразки оформлення рисунків та таблиць наведені в додатку Б. Якщо таблиця запозичена або розрахована за даними літературного джерела, необхідно обов’язково зробити посилання на першоджерело (за відповідними правилами).

Формули розрахунків у тексті виділяють, записуючи їх шрифтом більшого розміру і окремим рядком, даючи докладне пояснення кожному символу (якщо він використовується вперше). Кожна формула повинна послідовно нумеруватися арабськими цифрами в дужках на правому полі на рівні нижнього рядка формули, до якої цей номер належить. При повторному зверненні до формули новий номер не присвоюється, а робиться посилання на номер, який був присвоєний їй раніше.

Висвітлювати матеріал слід чітко, застосовуючи наукову термінологію, загальні для всієї роботи терміни, символи і умовні скорочення.

Після висновків, починаючи з нової сторінки, необхідно розмістити список використаних джерел, який складають згідно із прийнятою в бібліографії послідовністю. При цьому іншомовні видання наводяться в кінці загального списку літератури.

 

Обговорення та оцінка ОДЗ

ОДЗ подається на кафедру за затвердженим графіком. Протягом 10 днів робота рецензується викладачем кафедри.

У рецензії відзначають якість виконання ОДЗ, ступінь його самостійності, зазначають позитивні моменти та недоліки. Відрецензована робота повертається студенту для підготовки до обговорення з викладачем.

Під час підготовки до обговорення студент повинен уважно ознайомитися з усіма зауваженнями і продумати відповіді на них. Якщо в роботі допущені арифметичні помилки і методичні неточності, потрібно зробити додаткові розрахунки і дати пояснення в кінці роботи після підпису викладача. Роботи, які не відповідають вимогам щодо змісту або оформлення, до захисту не допускаються і повертаються студентам на доопрацювання або перероблення.

Обговорення складається з усного повідомлення про результати виконання ОДЗ і відповідей на запитання викладача. Викладач може організувати відкритий захист ОДЗ із використанням графічно ілюстрованого матеріалу. Після обговорення чи захисту виставляється підсумкова оцінка, в якій враховуються дотримання основних вимог до її оформлення, глибина та змістовність розкриття вибраної теми, а також правильність і обґрунтованість відповідей на запитання.