Арматура парових котлів

До арматури відносять пристрої, призначені для обслуговування, керування і спостерігання за роботою елементів пароводяного тракту котла. Вони приєднуються безпосередньо до елементів котла і знаходяться під його робочим тиском.

Арматура розподіляється на запобіжну, регулюючу, запірну і продувну.

Відповідно до правил Держгортехнагляду до складу комплекту арматури, що слугує безпечній і безаварійній експлуатації котла входять:

- водовказівні прилади для контролю і спостереження за рівнем води в барабані;

- запобіжні клапани для захисту котла від перевищення тиску в ньому порівняно з допустимим;

- зворотний клапан на лінії живильної води, що надходить в котел, для запобігання виходу води з котла при зменшенні тиску в живильній магістралі порівняно з робочим тиском у котлі;

- головна парова засувка на вихідному колекторі пароперегрівника.

Обов’язковою є наявність манометрів на барабані котла, перед головною паровою засувкою і на вході води в економайзер.

Одним з найважливіших індикаторів роботи котла є рівень води в барабані. Він заміряється безпосередньо на барабані котла за допомогою водовказівних колонок (з обох кінців барабана). Обов’язковою є наявність зниженого покажчика рівня, за допомогою якого здійснюється спостерігання за рівнем обслуговуючим персоналом з площадки обслуговування котла.

Барабанні парові котли оснащуються запобіжними клапанами, завдання яких не допустити збільшення тиску в котлі понад допустимі значення. При тиску пари на виході з котла до 40 бар використовують важільні запобіжні клапани. На барабані котла встановлюють 2 запобіжні клапани – один робочий, один – контрольний. Третій запобіжний клапан встановлюють на вихідному колекторі пароперегрівника.

При зростанні тиску вище допустимого першим повинен спрацювати запобіжний клапан на вихідному колекторі пароперегрівника. Пара, що проходить через пароперегрівник у його вихідний колектор, а звідти через запобіжний клапан в атмосферу, поряд зі зменшенням тиску в котлі захищає труби пароперегрівника від надмірного підвищення температури. Це особливо актуально для котлів з шаровим спалюванням твердого палива, в яких не можна миттєво зупинити процес горіння і топка характеризується великою акумуляцією теплоти палива в шарі. Це приводить до тривалого омивання пароперегрівника топочними газами з високою температурою.

Якщо спрацювання запобіжного клапану на вихідному колекторі пароперегрівника не забезпечує зменшення тиску в котлі, тоді включається контрольний запобіжний клапан на барабані котла і, в разі потреби, після контрольного клапана, включається робочий запобіжний клапан на барабані котла.