Теплові схеми джерел теплопостачання

Як зазначалось у вступі для великих міських систем теплопостачання є доцільним комбіноване вироблення теплової і електричної енергії, воно дає істотну економію палива при виробленні електричної енергії в турбогенераторах, що базуються на парових конденсаційних турбінах з відборами пари на забезпечення теплотою систем теплопостачання, порівняно з виробленням електричної енергії в чисто конденсаційних турбогенераторах.

2.10.1.Принципова теплова схема теплопідготовчої установки ТЕЦ На рис. 2.18 як приклад наведена принципова схема теплопідготовчої установки ТЕЦ з конденсаційними турбінами з теплофікаційним відбором.

Нагрівання мережевої води, що надходить в колектор 15, можна здійснити в таких ступенях нагрівання:

1) В теплофікаційному пучку конденсатора 17. Оскільки температура насиченої пари в конденсаторі близько 30 °С, використання пари, що надходить в конденсатор для нагрівання мережевої води можливе за умови, що її температура на 8-10°С нижча 30°С. Така температура води після абонентних вводів вірогідніше всього може бути в період до початку і після закінчення опалювального сезону. Тоді працюють лише підігрівники ГВП, а температура водопровідної води, що надходить для нагрівання мінімальна, що обумовлює найбільш глибоке охолодження мережевої води.

2-3) В нижньому, 5, і верхньому, 6, мережевих підігрівниках. Установка нижнього підігрівника, 5, дозволяє відібрати з турбіни для нагрівання в ньому мережевої води пару нижчого потенціалу, ніж для верхнього підігрівника, 6, і отримати більшу економію теплоти при виробленні електричної енергії. При установці одного мережевого підігрівника для нього довелося б відбирати з турбіни лише пару такого ж потенціалу, як і для мережевого підігрівника 6.

4) В піковому водогрійному котлі 7, який включається в роботу тоді, коли температура мережевої води на вході з верхнього підігрівника 6 недостатня для забезпечення теплового навантаження приєднаних до теплової мережі абонентів.

Пікові водогрійні котли включаються в роботу при низьких зовнішніх температурах в опалювальний період, забезпечуючи своєю тепловою потужністю “піки” теплового навантаження.

Установка допоміжного (бустерного) насосу на зворотній магістралі теплової мережі необхідна для подолання гідравлічного опору при проходженні мережевої води через теплофікаційний пучок конденсатора та мережеві підігрівники 5, 6. Цим забезпечується мінімальний робочий тиск води в мережевих підігрівниках і їх здешевлення.

Найбільший робочий тиск мережевої води після мережевих насосів 9. Він обумовлює необхідний робочий тиск в піковому водогрійному котлі.

У водяних теплових мережах має місце витік теплоносія через нещільності в елементах системи. Тому теплопідготовча установка ТЕЦ має в своєму складі систему підготовки води для підживлення мережі з метою компенсації втрат теплоносія. Вона включає в себе хімводоочистку 10, деаератор 11. Насосом 12 через регулюючий клапан 13 вода надходить у всмоктуючу магістраль допоміжного насосу 8. Імпульсом для регулятора підживлення є тиск в точці на перемичці, що з’єднана з нагнітальним і всмоктуючим патрубками мережевого насосу 9. Зменшення тиску свідчить про збільшення витоку через нещільності порівняно з кількістю води, що подається на підживлення. При цьому регулюючий клапан 13 відкривається і кількість води на підживлення збільшується.

Для постачання парою сторонніх споживачів тепла в схемі на рис.2.18 передбачено колектор 19, куди надходить пара з відбору турбіни. Передбачена можливість одержання такої ж пари після редукційно-охолоджувальної установки (РОУ) 27.

Конденсат пари після споживача повертається в колектор 18, а з проміжного збірника конденсату повертається в систему регенеративного нагрівання конденсату після конденсатора і поверненого конденсату.