Нетрадиційні і відновлювані енергоресурси

 

Проблему використання нетрадиційних і відновлюваних джерел енер­гії (НВДЕ) у різних галузях народного господарства почали розв'язуватися з другої половини XX ст. До цього спонукали кризові ситуації: світова енергетична криза 1973 р. і Чорнобильська катастрофа 1986 p., що змусили більшість країн переглянути свою енергетичну політику щодо темпів і пе­рспектив практичного застосування НВДЕ.

Інтерес у всьому світі до НВДЕ зумовлений двома негативними тен­денціями розвитку традиційної енергетики: швидким виснаженням при­родних ПЕР і забрудненням навколишнього середовища. За даними ООН, уже до середини XXI ст. можливе виснаження основних видів викопного палива - вугілля і урану (U238).

Особливу роль у виникненні ПЕР на Землі відіграє Сонце. Сонячна енергія протягом мільйонів років була рушійною силою виникнення ро­довищ нафти, газу та твердого палива.

Одним з основних напрямів нетрадиційної енергетики є використання енергії Сонця прямими і непрямими методами. Прямі методи викорис­тання сонячної енергії грунтуються на перетворенні променистої енергії Сонця на електричну і теплову, непрямі - дозволяють використовувати кінетичну і потенційну енергію, що виникає внаслідок сонячного випро­мінювання з біосфери.

Це енергія вітру, біомаси (органічні відходи в господарській діяльності людини, енергетичні плантації), океанів і морів (наприклад, енергія припли­вів і відпливів, температурного градієнта великих товщ води), гідроенергія (великих та малих річок, що виступають як гідроакумулювальні системи).

Сумарний потенційний внесок усіх НВДЕ у світовий енергетичний ба­ланс уже до кінця 2000 р. становив майже 10 %. Об'єм використання окре­мих видів НВДЕ розподіляється так (млн т у. п.): сонячна енергія (на гаряче водопостачання й опалення) - 36; геотермальна енергія - 29; енергія віт­ру - 7; енергія біомаси - 7; інші види енергії - 7 (усього - 86 млн т у. п.).

Світова енергетична криза 70-х pp. і усвідомлення наслідків Чорно­бильської катастрофи зробили свою справу: світове співтовариство шукає «нову енергію», насамперед у напрямі використання НВДЕ (табл. 2.6).