НА НАВКОЛИШНЄ ПРИРОДНЕ

_ СЕРЕДОВИЩЕ_______________

 

Через негативний вплив енерговиробництва, яке постійно зростає, у багатьох регіонах уже сьогодні створилася небезпечна екологічна обстановка, основними ознаками якої можна вважати таке:

1. Басейни рік, які протікають у густонаселених районах, вийшли з природного стану і перетворилися в транспортні, енергетичні, меліоративні та каналі-заційні системи. (Дніпро)

2. Повітряний басейн забруднено газовими й аерозольними викидами (СО2, поліциклічні ароматні вуглеводні, CO, NOX, SOX, зола, сажа та ін.). Усе це призводить до таких незворотних процесів, як руйнування озоново­го шару (існує на висоті 30 км і захищає поверхню Землі від згубного для життя космічного випромінювання); виникнення парникового ефекту (селек-тивне поглинання триатомними газами інфрачервоного перевипроміювання від поверхні Землі в космічний простір); утворення «льодникового» ефекту (накопичення в стратосфері дрібних твердих частинок, які від­бивають сонячне випромінювання і визначають «недогрів» земної кулі).

3. Викиди теплової енергії в навколишнє середовище, що є причиною теплового забруд-нення, призводять до зміни клімату в локальних енергонасичених районах і великих містах.

4. Забруднення ландшафту, знищення лісів, рослинності, диких тва­рин, плодоносного шару та ін., що впливає на безпеку життєдіяльності людей у таких місцевостях.

5. Оптичне забруднення атмосфери у великих містах у зв'язку зі склад­ною системою поглинання, відбивання та розсіювання сонячних проме­нів за наявності відповідних газових забруднень атмосфери.

6. Забруднення ґрунтових вод стоками ТЕС та інших промислових об'єктів.

7. Акустичне (шум), електромагнітне й електростатичне забруднення навколишнього середовища.

Рис. 6.1. Схема взаємодії ТЕС з навколишнім середовищем:

ПГ- парогенератор; Т- турбіна; К- конденсатор; ЖН, КН, ЦН- відповідно живильні,

конденсатні і циркуляційні насоси; РПЖВ - регенеративний підігрів живильної води;

Г- генератор електричного струму; МО - масоохолоджувач; 777 - трансформаторна

підстанція; НЕП- лінії електропередач