Енергогенерувальні потужності

Основні типи електричних станцій.Залежно від виду первинної енергії розрізняють ТЕС, ГЕС, АЕС та ін. До ТЕС належать конденсацій­ні електростанції (КЕС) і теплофікаційні або теплоелектроцентралі (ТЕЦ). Саме так виробля­ють -80 % одержуваної в світі енергії. Слід зазначити, що сучасна атомна і, можливо, майбутня термоядерна електростанції також являють собою теплові станції. Відмінність полягає в тому, що топка парового котла (ге­нератора теплової енергії у вигляді водяної пари відповідних параметрів) замінюється на ядерний або термоядерний реактор.

Гідравлічні електростанції, на відміну від ТЕС і АЕС, використову­ють відновлювану первинну енергію у вигляді гідравлічного напору по­току води, який перетворюється на механічну енергію в гідравлічній тур­біні і на електричну - в електрогенераторі.

Теплові, гідроелектричні та атомні станції - основні енергогенеруваль­ні джерела, розвиток і стан яких визначають рівень і можливості сучасної світової енергетики й енергетики України зокрема. Електростанції зазна­чених типів називають також турбінними.

Однією з основних характеристик електростанцій є встановлена поту­жність, що дорівнює сумі номінальних потужностей електрогенераторів і теплофікаційного обладнання. Номінальна потужність — це найбільша потужність, за якої обладнання може працювати тривалий час відповідно до технічних умов.

Вибір типу електростанції залежить від місця знаходження станції. ГЕС будують на річці; ТЕС розміщають зазвичай неподалік від місця видобутку палива або району великої концентрації споживання енергії. ТЕЦ бажано мати поруч зі споживачами теплової енергії. АЕС не можна будувати поблизу населених пунктів. Отже, вибір типу станції ба­гато в чому залежить від їх призначення і передбачуваного розміщення.

З урахуванням специфіки розміщення ТЕС, ГЕС і АЕС визначають не тільки розміщення електростанцій, але й умови майбутньої експлуатації цих енергетичних об'єктів: положення станції щодо центрів споживання, що особливо важливо для ТЕЦ; основний вид енергоресурсу, на якому буде працювати станція, і умови його надходження на станцію; умови водопостачання станції, які набувають особливого значення для КЕС і АЕС. Суттєвим моментом є близькість станції до залізничних та інших транспортних магістралей, до населених пунктів. В останні десятиліття на собівартість виробництва енергії, на вибір типу електростанції і її роз­міщення значно впливають екологічні проблеми, пов'язані з одержанням і використанням енергоресурсів.

Джерела енергії традиційної енергетики.Потенціал електроенерге­тики України складають 44 потужних ТЕС, 7 ГЕС і 5 АЕС (табл. 1.2).

Головну роль відіграють теплові електростанції, обладнані переважно блоками 150, 200, 300 і 800 МВт. Найбільш великі теплові електростанції України: Углегорська (3 600 МВт), Запорізька (3 600 МВт), Криворізька (2 820 МВт), Бурштинська (2 300 МВт), Зміївська (2 150 МВт), Ладиженська, Трипільська (1 800 МВт). Усі вони, як і багато інших ТЕС, знахо­дяться в основних промислових регіонах України.

 

Таблиця 1.2. Розподіл виробництва електроенергії між об'єктами Мінпаливенерго України

 

Тип елект­ро­станції   Установлена потужність Виробництво електричної енергії
млн кВт     %    
млрд кВт.год % млрд кВт.год % млрд кВт.год % млрд кВт.год %
ТЕС 36,4 67,5 211,6 70,8 113,3 58,4 85,5 49,57 80,8 48,04
ГЕС 4,7 8,7 10,7 3,6 10,2 5,3 14,5 8,42 11,4 6,67
АЕС 12,8 23,8 76,2 25,6 70,7 36,3 72,1 42,01 77,3 45,29
Усього 53,9 298,5 194,0 172,1 169,5

ТЕС працює за рахунок використання трьох видів природних ресурсів: палива, води і повітря. Перше місце серед них за вартістю посідає паливо.. Раціональнішим є розміщення станції поблизу місця видобутку палива, а електроенергію подавати по лініях електропередач. Тому великі ТЕС будують у місцях, близьких до родовищ палива, де можливо створити ставок-охолоджувач або викорис­тати воду річок. Експлуатовані в Україні енергетичні установки й устаткування, що пра­цюють на органічному паливі, практично вже давно виробили свій ресурс (їх експлуатують 20 і більше років).

Атомні електростанції є однією з альтернативних ланок енергетич­ної галузі України. На сьогодні це єдина ланка енергетики України, яка працює досить стабільно і вносить більше 45 % електроенергії в загаль­ний енергетичний баланс. Україна має власні запаси ядерного палива, хоча проблеми його підготування також потребують часу і засобів. Отже, власний розвиток атомної енергетики - реальний шлях енергетичної не­залежності.

Атомні е від загальної потужності електростанцій України. Однак саме вони виробляють майже 45 % усієї електроенергії країни.

Отже, АЕС відіграють в енергетиці України значну роль. їх експлуа­тація пов'язана з цілим рядом проблем і передусім з захороненням радіо­активних відходів.

Гідравлічні електростанції забезпечують не тільки виробництво та акумулювання електроенергії, але завдяки наявності водоймища дозво­ляють вирішувати ряд інших важливих народногосподарських завдань, пов'язаних з судноплавством, водопостачанням, зрошенням сільгосп­угідь, розвитком рибного господарства і рекреацією земель. Прикладом такого комплексного вирішення народногосподарських зав­дань слугує каскад ГЕС на Дніпрі

До кінця XX ст. основними видами енергетичних ресурсів електро­станцій України були вугілля і ядерне паливо, а основним виробником електроенергії - атомні електростанції.

Виробництво енергії в Україні багато в чому залежить від імпорту енергоресурсів. Частка власних ПЕР становить у паливно-енергетичному балансі країни не більше 50 %. Забезпеченість власним вугіллям оціню­ється на рівні 92 %, нафтою - 18 %, природним газом - 22 %. Ядерне па­ливо (Твели) цілком імпортують з Росії. Є дві основні причини такої за­лежності: високі енергоємності виробництва валового внутрішнього про­дукту (ВВП) і брак реальної політики енергозаощадження в усіх галузях народного господарства. Високий рівень енергоємності ВВП України зу­мовлений недосконалістю структури її економіки, фізичним і моральним зносом застосовуваних технологій, браком економічних стимулів ефек­тивного використання енергоресурсів.

За останні роки (з 1990 по 2000 р.) енергоємність ВВП збільшилася в середньому на 40 %, зокрема: паливоємність — на 35 %, електроємність - на 50 %. Пов'язано це переважно з тим, що, незважаючи на скорочення обсягів виробництва, практично не змінилася витрата енергії і палива на загальні потреби підприємств, особливо в житловій і комунально-побутовій сфері. Водночас природно-кліматичні умови України дають можливість до­сить ефективно використовувати нетрадиційні первинні джерела енергії: метан вугільних родовищ, біогаз побіжних відходів, енергію вітру, соняч­ну і геотермальну енергію.

Вирішити проблему задоволення потреби України в паливі заплано­вано за рахунок скорочення використання природного газу і збільшення частки твердого палива у виробництві електричної і теплової енергії. Це дозволить знизити залежність економіки України від дорогого імпортно­го газу. Однак перерозподіл видів ПЕР у бік кам'яного вугілля загострює і без того не просту екологічну обстановку, передусім у великих промис­лових центрах.

В економічному й екологічному відношенні найдосконаліші тепло­електроцентралі і великі районні котельні. Однак їх використання еконо­мічно виправдане тільки за наявності великих централізованих спожива­чів. Потреба в розгалужених і дорогих теплових мережах помітно знижує ефективність ТЕЦ і масштаби їх використання.