Негативний вплив на навколишнє середовище підстанцій і ліній електропередач

Щоб транспортувати електричну енергію до споживачів, використо­вують електричні мережі, зокрема високовольтні лінії (ВЛ) і трансформа­торні підстанції (ТП).

У районах розміщення електричних мереж і підстанцій виникають електростатичні та електромагнітні поля різної напруженості, рівень якої може бути небезпечним для здоров'я людей.

Розрізняють такі види впливу електричного поля на людину:

1. Безпосередній вплив, що виявляється під час перебування в елект­ричному полі. Ефект його підсилюється зі збільшенням напруженості по­ля і часу перебування в ньому.

2. Вплив електричних розрядів (імпульсного струму), що виникають, коли торкається людина ізольованих від землі конструкцій, корпусів ма­шин і механізмів та провідників великої довжини або коли людина, ізо­льована від землі, торкається рослин, заземлених конструкцій та іншихзаземлених об'єктів.

3. Вплив струму провідності, який проходить через людину, що знаходиться в контакті з ізольованими від землі об'єктами: великога­баритними предметами, машинами, механізмами, протяжними провід­никами.

Крім того, електричне поле може стати причиною загорання або ви­буху пари горючих матеріалів і сумішей у результаті виникнення елект­ричних розрядів під час зіткнення предметів і людей з машинами і меха­нізмами.

Ступінь небезпеки кожного із зазначених факторів зростає зі збіль­шенням напруженості електричного поля.

Переважно заходи для захисту навколишнього середовища від дії електричного поля мають пасивний характер.

Є санітарні норми і правила, що містять основні вимоги до забезпе­чення захисту населення від впливу електричного поля, створюваного повітряними лініями електропередачі напругою 330 кВ і вище змінного струму промислової частоти, і до розміщення цих ВЛ поблизу населених пунктів.

Санітарні норми і правила треба брати до уваги під час:

- проектування, спорудження й експлуатації будинків, споруд і зон організованого перебування людей поблизу ВЛ;

- проектування, спорудження й експлуатації ВЛ;

- проведення робіт поблизу ВЛ сільськогосподарськими працівни­
ками, фермерами та іншими особами.

Якщо населення перебуває поблизу підстанцій і ліній електропередач, то допустимі рівні напруженості електричного поля, установлені в краї­нах СНД, такі:

- усередині житлових будинків - 0,5 кВ/м;

- на території житлової забудови - 1 кВ/м;

- у населеній місцевості, поза зоною житлової забудови (землі міста в межах міської смуги та в межах їх перспективного розвитку на 10 років, приміські й зелені зони, землі селищ міського типу в ме­жах селищної смуги і сільських населених пунктів у межах смуги цих пунктів), а також на території городів і садів - 5 кВ/м;

- на ділянках перетинання ВЛ з автомобільними дорогами I-IV ка­тегорій - 10 кВ/м;

- у населеній місцевості (незабудована місцевість, навіть часто від­відувана людьми, доступна для транспорту, і сільськогосподарські угіддя) -15 кВ/м;

- у важкодоступній місцевості (не доступній для транспорту і сіль­ськогосподарських машин) і на ділянках, спеціально вигородже­них для обмеженого доступу населення - 20 кВ/м.

Якщо напруженість електричного поля вище 1 кВ/м, треба вжити за­ходів, щоб уникнути впливу на людину відчутних електричних розрядів і струмів провідності відповідно до санітарних норм і правил.

Граничнодопустимі значення напруженості нормують для електрич­ного поля, що не змінюється від присутності людини. Напруженість елек­тричного поля визначають на висоті 1,8 м від рівня землі, а для примі­щень - від рівня підлоги.

Щоб захистити населення від впливу електричного поля ВЛ, установ­люють санітарно-захисні зони. Санітарно-захисною зоною ВЛ є територія вздовж траси ВЛ, де напруженість електричного поля перевищує 1 кВ/м.

Для ВЛ, які проектують, а також будинків і споруд допустимо засто­совувати межу санітарно-захисних зон вздовж траси ВЛ з горизонталь­ним розташуванням проводів і без засобів зниження напруженості елект­ричного поля по обидва боки від неї на таких відстанях від проекції на землю крайніх фазних проводів у напрямку, перпендикулярному до ВЛ:

Напруга ВЛ, кВ Відстань, м

330............................................................ 20

500............................................................ 30

750............................................................ 40

1150........................................................... 50

При цьому треба вжити заходів щодо зниження радіоперешкод до по­трібного рівня.

Якщо напруженість електричного поля перевищує граничнодопусти­мі рівні, то потрібно вжити заходів щодо її зниження.

У місцях можливого перебування людини напруженість електричного поля можна зменшити віддаленням житлових забудов від ЛЕП; застосу­ванням екранувальних пристроїв та іншими способами.