Енергоспоживання як критерій рівня розвитку і добробуту суспільства

Енергетика і паливно-енергетичний комплекс, що реалізує її призна­чення, є основою існування і розвитку цивілізації. Концентруючи величез­ні матеріальні ресурси, переробляючи колосальні паливно-енергетичні ресурси, активно втручаючись у гідро-, літо- й атмосферне середовище, енергетика здатна змінити і вже змінює природне його становище.

Пізнаючи закони природи і створюючи потужнішу техніку, людство за масштабами свого втручання в природне середовище зрівнялося з пла­нетарними силами. Спровоковані діяльністю людини екологічні катаст­рофи не поступаються за масштабами свого руйнівного потенціалу ядер­ній загрозі. Отже, на сучасному етапі розвитку енергетики вже недостат­ньо розглядати її взаємодію з навколишнім середовищем на рівні окре­мих локальних впливів.

Перед людством сьогодні особливо гостро стоять три важливі взаємо­залежні проблеми - забезпечення харчуванням, енергією та екологічна безпека. У розв'язанні цих проблем особливе місце належить енергетиці, від розвитку якої залежить економічний стан (занепад або процвітання суспільства), а також стан навколишнього середовища. Отже, одним з основних завдань фахівців і відповідних закладів є вивчення умов утво­рення шкідливих викидів у процесі виробництва теплової та електричної енергії, їх впливу на навколишнє середовище, розробка методів і при­строїв їх нейтралізації. Актуальність цих проблем визначається як недос­коналими енерготехнологіями, так і високим темпом використання ПЕР.

Загальне уявлення про світове використання ПЕР за останні сто років дають дані табл. 1.5.